Es esmu Esošais, Sprediķis Judica (tiesas svētdienā)-2022
/Īj.33:23-28; Ebr.9:11-15; Jņ.8:46-59/
Labdien, dārgie draugi!
Sveicināti Dienā pēc “vakardienas”!? Jūs jautāsiet, kāpēc tāds dīvains sveiciens? Varbūt, tāpēc, ka aizvakar Latvijā atcelti gandrīz visi ar Covid pandēmiju saistītie ierobežojumi. Tomēr pandēmija jau nekur nav pazudusi, to pierāda kaut vai fakts, ka dienā, kad varējām bez medīcīniaskās maskas ieiet veikalā, prāvests Vilnis masku uzlika pats savā mājā. Tas ir iemesls, kāpēc šodien pie jums esmu es, Raimonds. Starp citu, es gribu nodot jums no viņa sveicienus. Viņš pateicas par jūsu lūgšanām un šodien jau jūtas daudz labāk. Jā, ierobežojumi beigušies, bet Covids nē. Laikam jau taisnība vienam no sociālo zinātņu pētniekiem, kas sacīja, ka jebkuras pandēmijas beigas nav tikai medicīnisks, bet arī sociāls jautājums. Mēs vienkārši esam iemācījušies ar šo dzīvot un to pateikuši skaļi.
Diena pēc Vakardienas....Diena, kad sākās karš. Kā iespējams sadzīvot ar šo? Cilvēkam domājošajam, cilvēkam cilvēciskajam- NAV. Kāda šī diena ir Ukrainā, kāda tā ir Krievijā? Kāda tā ir Latvijā......Kā vispār kaut kas tāds ir iespējams? Diemžēl ir. Te izpaužas cilvēka visdestruktīvākās dziņas, kas dzīvojot bez Dieva agri vai vēlu sevi parāda. Kaina un Ābela civilizāciju sadursme noteik arī šodien. Sāncensība, vēlme būt pirmajam, pamanītam. Skaudība, ka otru Dievs ir uzlūkojis un svētījis vairāk nekā mani. Visbeidzot; naids, niknums, dusmas un slepkavība, lūk šāda destruktīvu darbību ķēde, kas vispirms radās domās, iznēsājās un izperinājās sirdī, tad ar milzīgu naidu izlauzās ārā, pārvēršoties rīcībā, pamudināja Kainu, nokaut savu brāli Ābelu. Šādas un iespējami daudz ļaunākas dziņas pamudināja “Putinisko Krieviju” cietsirdīgi, necilvēciski, ciniski uzbrukt Ukrainai. Kaina civilizācijas uzbrukums Ābela civilizācijai, arī šodien ir laiks, kad miesīgi dzimušais vajā garīgi dzimušo, tā ir grēka pretstāvēšana taisnībai.
Grēka alga ir nāve saka Bībele. Ja tā, tad jau nevienam, arī mums nav cerību.
Nedomāju, un es tagad runāšu par sevi, ka es būtu uz pusi tik dievbijīgs kāds bija Ījabs. Un Bībele saka, ka šis vīrs bija sirdsskaidrs un taisns, viņš bijās Dieva un vairījās no ļauna. Dievs, sātanam ļāva pārbaudīt Ījabu. Un lai arī no sākuma Ījabs mēģināja noraidīt sātana apsūdzības ar savu sirdsskaidumu, Dievbijību ar savu taisnību, bet tas nelīdz. Viņš saprata, ka vajadzīga cita taisnība. Ījabs bija spiests atzīt, ka vajadzīgs kāds eņģelis, aizbildnis, ka par cilvēka taisnību vajadzīga izpirkšanas maksa.
Jā, grēka alga ir nāve......... Bet Dieva dāvana (balva) ir mūzīgā dzīvība Kristū Jēzu,
To par ko Ījabs pravieto, bet nenosauc vārdā atklāj vēstures ēbrejiem autors: “Bet Kristus ir atnācis par nākamo labumu Augsto Prieteri [..] Un tādēļ Viņš ir Jaunās derības starpnieks”. Jēzus ir Dieva atpirkuma maksa par cilvēku. Jēzus ir mūsu aizbildnis Dieva priekšā.
Un šodienas Evaņģēlija stāsts apstiprina to, ka Jēzus ir Dieva Svaidītais. Kāpēc Jēzus teiktais tā aizskāra jūdus, ka viņi uz vietas gribēja Jēzu nomētāt ar akmeņiem?
Lai to saprastu, mums jāmēģina cauri Vecajai un Jaunajai derībai izsekot Dieva plānam, ko Viņš jau izsenis nolēmis piepildīt Savā Dēlā. Šī plāna īstenošana sākās VD laikā Ēģiptē, kur Izraēla tauta bija nonākusi vergu stāvoklī. Viens vīrs, vārdā Mozus, bija spiests no Ēģiptes bēgt izdarītās vergu uzrauga slepkavības dēļ. Kad nu šis vīrs tuksnesī ganīja avis, tad pēkšņi ieraudzīja brīnumainu parādību - ērkšķu krūms deg, bet nesadeg. Kad Mozus mēģināja krūmam tuvoties, viņš izdzirda kādu balsi sakām: “Es esmu tava tēva Dievs, Ābrahāma Dievs, Īzāka Dievs un Jēkaba Dievs” (2.Moz.3:6). Un kad Mozus gribēja uzzināt Tā vārdu, kas ar viņu runā, tad saņēma atbildi: “ES ESMU, kas ES ESMU” (2.Moz. 3:14).
“Jēzus atbildēja viņiem: “Patiesi, patiesi Es jums saku: pirms Ābrahāms tapa- ESMU ES.”/Jņ.8:58/
20 gadsimta kristietības apoloģēts Klaivs Steipls Lūiss paziņo: “Tas, kurš ir tikai cilvēks un saka to, ko teica Jēzus, nevar būt ievērojams morāles skolotājs. Viņam jābūt vai nu trakam, vai pašam elles velnam. Jums ir jāizvēlas. Vai nu šis cilvēks bija un ir Dieva Dēls, vai arī viņš ir traks vai vēl kas ļaunāks. Bet neizgudrosim nekādas augstprātīgas muļķības, ka viņš bija ievērojams skolotājs. Viņš mums nav atstājis šādu iespēju, tāds nebija Viņa plāns”.
ES ESMU. Visīsākais pabeigtais teikums angļu valodā, kas ietver visdižāko apgalvojumu, ko kāds cilvēks jebkad ir izteicis par sevi. Jēzus izvēlējās lietot šo vārdu salikumu, lai apliecinātu, ka Viņa sirds, dvēsele un gars pulsē vienā ritmā ar Dieva nemainīgo realitāti un absolūto neatkarību.
Pārfrāzējot Jēzus atbildi jūdiem, tā skanētu šādi: “Jā, jūs pareizi sapratāt, ES ESMU Dievs”. Tik tieša un vienkārša atbilde neder cilvēkam, tāpēc jūdi apsūdzēja Jēzu Dieva zaimošanā un vēlējās nogalināt.
Dievs, Jēzus Kristus, baznīca, vienkārši kristietība tiek apsūdzēti joprojām. Iespējams, tas ir mūsu grēcīgās dabas aizsardzības mehānisms. Jo vadāmies pēc principa: ja nevēlies tikt apsūdzēts – apsūdzi pirmais! Taču Dieva patiesības no tā nekļūst mazāk nozīmīgas.
Šodien mūsu baznīcas liturģiskajā kalendārā ir Judica, jeb tiesas svētdiena.
Kristīgais autors Marks Poustjens raksta: “Modernajam skepticismam ir vēlme nosēdināt apsūdzēto krēslā Dievu, absurdi prātojot nevis par to, vai mēs varam tikt attaisnoti, bet gan, vai attaisnots var tikt Viņš [..] Uzklausīt Jēzus Kristus apgalvojumus nozīmē pēkšņi atskārst, ka patiesībā Viņš ir tas, kuram jāspriež tiesa pār mums” (M.Poustjens, Prast atbildēt). Vai mēs esam to atzinuši?
2020 gadā Holivudas aktieris Mikijs Rurks, Covid -19 vīrusa ierobežojumu dēļ uz kādu laiku bija iesprūdis Latvijā. Viņš neslēpa, ka pārdzīvo tobrīd pasaulē notiekošo. Un lai gan viņš tobrīd runāja Covid pandēmijas kontekstā, un Covids jau arī nekur nav nozudis, vienkārši mēs esam mācījušies ar to sadzīvot. Viņa teiktais ir kā nekad aktuāls arī šobrīd.
Viņš sacīja: “Es lūdzu Dievu par cilvēkiem, ko mīlu. Es visu laiku sev atkārtoju – Dievs, piedod man manus grēkus! Kungs svēti mani un svēti pasauli! Tas, kas šobrīd notiek, ir nekontrolējami. Bet varbūt tā ir Dieva griba? Mans mācītājs saka – tu nevari nākt pie manis, kad baznīca ir nodegusi, tev jāatnāk pirms tam”.
Pārfrāzējot to Pravieša Jesajas vārdiem: “Meklējiet To Kungu, kamēr Viņš ir atrodams, piesauciet Viņu, kamēr Viņš ir tuvu.”/Jes.55:6/
Šodien kad, runājot psalmista vārdiem, staigājam “nāves ielejā”, kad mums uzbrūk bēdu un šaubu nakts un mūsu domas urda neskaitāmi jautājumi, Dievs Kristū ir tuvāk nekā jebkad. Šodien, mēs varam nest visu savu neziņu Viņa priekšā un droši jautāt: “Dievs, vai tu esi tāds kā viņi par Tevi saka? Vai Tu mūs vēro? Vai atceries mūs un visus Savus apsolījumus? Vai Tu dzirdi mūsu raudāšanu? Vai raudi līdz ar mums?...”
Ja klausīsimies uzmanīgi, tad sadzirdēsim: “ Es Esmu”
“ES Esmu dzīvības maize” (Jņ.6:35)
“Es Esmu pasaules gaisma” (Jņ.8:12)
“Es Esmu Labais Gans” (Jņ.10:11)
“ES Esmu Ceļš, Patiesība un dzīvība” (Jņ.14:6)
“Es Esmu Augšāmcelšanās un dzīvība” (Jņ.11:25)
“Es Esmu pie jums ik dienas līdz pasaules galam” (Mt.28:20) “Es Esmu Esošais”
Āmen!
Sprediķis Reformācija 2021 - Dedzība Kunga nama dēļ
(VD- Mih.4:1-7; JD-
Rom.1:13-17; Jņ.2:13-22)
Reformācija 2021-attālināti
Labdien, dārgie draugi! Labdien Kristus mīļotie! Labdien visi ticības brāļi un māsas Kristū! Želastība jums un miers no Dieva mūsu Tēva un no Kunga Jēzus Kristus.
Šodien Latvijas Evaņģēliski luteriskā Baznīca atzīmē Reformācijas kārtējo gadadienu.
Ir tāda maza grāmatiņa “ 33 iemesli, kādēļ neapmeklēt baznīcu”. Nu tās autors Virspriesteris Nikolajs Bulgakovs varētu minēt arī 34 iemeslu. COVID-19 pandēmijas izsaukto, valstī noteikto ierobežojumu dēļ, mēs nevaram šodien pulcēties Baznīcā, lai nosvinētu Reformācias dienu, mūsu ticības atjaunošanas svētkus, kā tas būtu normālos apstākļos, visi kopā svinīgā Dievkalpojumā.
Esot ierautiem pasaulē un Latvijā notiekošo notikumu virpulī, mēs varētu minēt vēl neskaitāmus iemeslus, lai šie svētki paslīdētu garām nepamanīti.
Tomēr mums, luterāņiem ir daudz vairāk iemeslu, lai tos atcerētos. Ja savas vētures mācību stundas neņemam vērā vai kas būtu vēl sliktāk, aizmirstam, tad nav tālu pazaudēt savu ticības pamatu, to, kas esam, uz ko ticam un ko apliecinām. Īpaši aktuāli tas kļūst laikā, kad pasaules vēji mēģina sašaubīt jebkādus cilvēka esības pamatus. Tāpēc kā vēl nekad agrāk ir svarīgi atsaukt atmiņā, kas bija tas stingrais pamats uz kā stāvēja mūsu ticības tēvi un tās pamatlicējs doktors Mārtiņš Luters.
Šodien, nevaram būt vienoti fiziski, būsim tādi vienā Garā. Kristus Garā atsijāsim graudus no pelavām. Viņa Garā pacelsimies pāri nesaskaņām tā saucamajos adiaforajos jautājumos, jautājumos, kas nav būtiski mūsu pestīšanai. Tā vietā lūkosimies uz Kristus krustu,- Lielo Dieva mīlestības vēstījumu pasaulei un katram cilvēkam. Vienosimies lūgšanās, virzīsimies uz vienotību, savstarpēju sapratni, pieņemšanu un izlīgumu. Tad, ar Dieva žēlastību nākamo gadu, kas būs reformācijas izplatības Latvijā 500 gads, varēsim svinēt visi kopā- klātienē.
Lai vai kā, šodien mums ir Reformācijas svētki un šādā zīmē tos arī pavadīsim.
Mēģināsim kaut nedaudz ieskatīties vēsturē un atcerēties, kā mūsu ticības pamatlicējs Mārtiņš Luters un citi Reformācijas tēvi nonāca līdz mūsu ticības teoloģiski- konfesionālajiem pamatiem. Kā Viņi nonāca līdz Luteriskajām ticības apliecībām zem kurām šodien droši varam parakstīties arī mēs, luterāņi.
Galveno iemeslu Reformācijai varam atklāt caur šodienas Evaņģēlija Vārdu. Mēs ieraugām, ka Jēzus ienākot Dieva namā bija dusmīgs. Dusmīgs, kad saprata, par to šis templis ir pārvērties. Vienā vārdā- tirgus laukums. “Karstums Tava nama dēļ mani aprij!”, iesaucās Jēzus, izdzenājot naudas mijējus, lopu un baložu tirgotājus.
Baznīcai, sludinot Kristus Evaņģēliju jābūt uzmanīgai, lai nenovirzītos no Kunga Vārdiem, jārūpējas par mācības skaidrību un tās atšķiršanu no dažādiem sārņiem un piemaisījumiem. Arī katram kristietim, patiesam Kristus sekotājam ik dienas jārūpējas, lai esam Dieva Svētā Gara piepildīti tādā mērā, ka Viņš kā dzīva uguns izlejas caur mums, uzturot dedzīgumu visā Kristus miesā - Viņa Baznīcā!
Luteriskās teoloģijas pamatlicējs un mūsu baznīcas tēvs Dr. Mārtiņš Luters, bija saistīts Dieva Vārdā, tāpēc, līdzīgi Kungam arī dedzīgi iestājās par Dieva namu. Viņš nopietni ņēma 5.Mozus grāmatas 10.nodaļā 16. pantā teikto: “Tāpēc apgraiziet savas sirds priekšādu un neesiet turpmāk stūrgalvīgi!”. Dievs it kā saka: reformējiet savu sirdi, savu mežonīgo cilvēcisko dabu, kura pretojas visam, kas ir no Dieva!
Reformācija. Pirmajā mirklī varētu likties, ka runa ir par reformām, kas Baznīcas kontekstā nozīmētu radīt kaut ko jaunu. Tomēr tā nav. Tā laika Lutera teoloģija, līdzinājās Renesences laikmeta sauklim “ed fontes” - pie avotiem! Tādējādi reformāciju varētu salīdzināt ar atgriešanos pie sākotnējās formācijas, nedeformētās jeb proto Baznīcas mācības, kas pirmām kārtām pamatojās cilvēku nesagrozītā Dieva Vārdā.
Kā izpaudās Baznīcas dogmu deformētība 16.gs sākumā? Daudzējādi. Šeit varētu minēt jautājumu par Pāvesta varu un primātu; par Sakramentiem (Baznīca Bābeles gūstā), Par cilvēka brīvo gribu ( Par gribas verdzību) Dievkalpojumiem latīņu valodā, no kuriem vienkāršā tauta nekā nesaprata, Par abiem veidiem Tā Kunga mielastā un vēl daudz ko citu, tomēr galvenā tā laika teoloģiskā problēma bija Pestīšana no darbiem.
Džeimss M. Kitelsons savā grāmatā “Luters reformators” raksta: “Tā laika reliģija, kuru mācījās M.Luters, bija ļoti līdzīga pasaulei, kurā viņš dzīvoja. Tā laika Baznīcas atbilde grēcīgajam cilvēkam bija: “Dariet visu, kas ir jūsu spēkos! [..] tad caur baznīcas spēku Dievs pievienos savu žēlastību un labvēlību!” Daudziem Lutera laikabiedriem šī ideja patika, jo tā ļauj atbrīvoties no grēka un vainas apziņas Dieva priekšā. Taču Luters, kurš neatlaidīgi meklēja patiesību, nojauta, ka ar saviem darbiem cilvēks nespēj pastāvēt Dzīvā Dieva vaiga priekšā.
Sākot studēt teoloģiju un iestājoties augustīniešu klosterī, viņa iekšējā spriedze tikai pieauga. Stingrās mūku pārbaudes iedvesa šaubas, ko pats Luters nosauca par mokošo pilnīgas pazušanas izjūtu. Visprecīzāk šo garīgo stāvokli raksturo vārdi: “..kad dvēselei pieskaras garām slīdošais mūžības vilnis, tā nejūt un neredz neko citu kā vien mūžīgo sodu..” (lpp. 54). Luters bija pārliecināts, ka kristieša dzīvei būtu jāsastāv no darbiem, kas ir labi pēc būtības, bet tas nav pietiekami pestīšanai. Pamazām viņā nobrieda jautājums: kā cilvēks var būt pilnīgi drošs, ka taps pestīts?
Izšķirošais pagrieziens notika, mazā Vitenbergas universitātes torņa istabiņā gatavojoties lekcijām par Veco Derību. Pats Luters to sauc par “Torņa piedzīvojumu”, kura laikā viņš iemantojis pārliecību par savu garīgo meklējumu pareizumu un ticības spēku īstenot nepieciešamās pārmaiņas. “No ticības taisnais dzīvos” (Rom.1:17) No ticības uz Kristus taisnību.
“Šajā mirklī es jutos kā no jauna piedzimis un pa atvērtiem vārtiem iegājis Paradīzē. Tur pakāpeniski man atklājās cita visu Rakstu izpratne. (..) Ja agrāk ar tādu naidu biju ienīdis vārdus “Dieva taisnība”, tad tagad cildināju tos ar visdziļāko mīlestību tā, ka man šie Pāvila vārdi patiesi tapa par Paradīzes vārtiem,” tā ar lielu sajūsmu raksta Luters.
Svarīga viduslaiku teoloģiskā prakse bija indulgences (lat. indulgentia - žēlastība) jeb grēkatlaides. Sākotnēji tās varēja iegūt tikai par īpašiem nopelniem ticības aizstāvēšanā, piemēram, par izcilu varonību krusta karā. Taču laikā, kad dzīvoja Luters, cilvēki indulgences vienkārši pirka. Īpaši veiksmīgs grēkatlaižu pārdošanā bija Pāvetsa sludinātājs, Johans Tecels. Viņš labi pārzināja emocijas un to izmantoja, lai panāktu, ka cilvēki iegādājas grēkatlaides ne tikai sev, bet arī savu mirušo radinieku dvēselēm, kuras, kā apgalvoja Tecels, Šķīstītavā brēc un lūdzas: “Apžēlojies par mums!”
Patiesībā grēkatlaižu pārdošana bija, ja tā var izteikties, rūpīgi pārdomāts biznesa plāns. Romas Pāvests Leons X vēlējās būt Eiropas līderis ne tikai politikā, bet arī varenībā. Taču, lai pabeigtu savas varenības apliecinājumu - Sv. Pētera baziliku, Pāvestam bija nepieciešami milzu līdzekļi. Aizņēmums Fugeru bankā. Lai to atdotu, Tecels un viņam līdzīgi sludinātāji nepaguruši reklamēja grēkatlaides, protams, ar to kādu mazumiņu nopelnīdami arī sev.
Tirgus bija nemanāmi ielavījies arī 16.gadsimta baznīcas torņa priekstelpā. To visu redzot, Luters nespēja vienaldzīgi palikt malā.un 1517.gada 31.oktobrī atbildēja Tecelam ar 95. tēzēm pret (žēlastības) atlaidu tirgošanu.
Tēzes gan sākotnēji bija domātas kā tēma teologu diskusijām Baznīcas iekšienē. Šīs tēzes skaidrojot Heidelbergas disputā (1518), Luters divas reizes publiski paziņoja, ka konkrētā brīža vadošā, uz bauslības darbiem balstītā teoloģija ir novecojusi un ved cilvēkus pazudināšanā. Disputa beigām viņš deklarēja: “Bauslība saka: “Dari to!” Un tas nekad netiek padarīts. Žēlastība saka: “Uz to tev jātic!” Un viss jau ir paveikts. [..] Godības teologs sauc ļauno par labu un labu par ļaunu. Krusta teologs sauc lietas īstajos vārdos”. ( lpp. 111)
Galu galā 1521. gada 17.aprīlī Vormsas reihstāgā viss nonāca līdz vienkāršam jautājumam: “Vai atsauksi visu, ko esi mācījis par Evaņģēliju? Vai arī tu izvēlēsies tikt izslēgts no Baznīcas un valsts kā herētiķis un kā tāds – sadedzināts uz sārta!?”
Atmosfēra tajā brīdī bija nokaitēta, smaga. Mēģiniet sajust. Tā to apraksta cits Lutera biogrāfijas un darbu pētnieks Mārtiņš Brehts: “ Škiet, ka tā nebija parasta reihstāga sapulce, jo tajā piedalījās ļaudis, kas Reihstāgam nemaz nepiederēja. Drūzma zālē bija liela. Lutes atradās /Firstu-zemju valdnieku/ vidū zāle bija apgaismota ar lāpām.” Lūk kādos apstākļos Luteram bija jāizdara izvēle.
“Luters runāja droši un skaļā balsī, lai visi varētu saprasts.” Tanī pat laikā viņa atbilde nāca no pašiem ticībā degošās sirds dziļumiem un skanēja: “Te es stāvu un citādi es nevaru. Dievs, palīdzi man! Āmen!
Uz šī paša pamata stāvēja un no tā neatkāpās arī mūsu ticības tēvi kad, pat mūsu ticības pretiniekiem bija jāsāk domāt vai tikai viņi nav izslēguši sevi no Baznīcas nevis mēs. Tiesības praktizēt reliģiju pēc viņu izvēles luterānu firstiem (tajā laikā gan viņu tā vēl nesauca) tika panāktas daudz vēlāk tikai 1555.gadā Augsburgā. Šo voenošanos sauca arī par “Augsburgas mieru” kas noteica principu- “cuius regio-eius religio”- kāds valdnieks tāda ticība. Tā bija uzvara! Augsburgas ticību apliecinošas baznīcas un arī mūs baznīcas konfesionālais sākums.
No fizikas viedokļa, ja ir pietiekami gara svira ir iespējams izkustināt pat zemeslodi, ar vienu piebildi- ja ir kur nostāties.
Luters izkustināja tā laika katolisko baznīcu un Pāvestu, jo viņam bija šī vieta. Patiess nesagrozīts Dieva Vārds.
Mīļie ticības brāli un māsas, arī mums ir tas pats pamats.
Ak, kaut mēs katrs spētu to atcerēties un lietot, brīžos, kad tiek pārbaudīta mūsu ticība!
Un šobrīd dārgie draugi šads brīdis ir. Ienaidnieks sēj mūsu sirdīs un prātos postmodernisma augļu sēklas. Kas izceļas ar ļoti skeptisku, pat nicinošu attieksmi pret “Lielajiem Vēstījumiem”. Tagad, kā nekad agrāk ir svarīgi pazīt un stāvēt uz savas konfesionālās piederības pamata- uz Klints, kas ir Dzīvais Vārds Kristus un neļauties sevi izšaubīt, dažādiem viltus praviešiem, kas izmanto šo laiku sējot maldus un melus. Daži mudina un klaigā uz ielu stūriem, piesaucot medicīnisku jautājumu, lai bruģētu ceļu uz politiku. Citi apelējot pie “pie labā cilvēka”, nemanāmi, ar likuma palīdzību mēģina izmainīt Laulības un ģimenes jēdzienu. Kopumā taču esam laba sabiedrība, Dievam taču ir pienākums mūs izglābt, un mēs arī konkrēti zinām, ka Viņš mūs izglābs. Pārliecība protams ir laba lieta, bet uz ko tā ir balstīta? Būtu labi zināt, pamatavotu, Bībeli jeb Dieva Svētos Rakstus.
Uz pretinieka izveidotā altāra neatrodas reliģija. Uz tā neatrodas vairs pat zinātne. Nē mīļie! Vecā čūska mūs vēlas piekrāpt, bet ar veco triku. Vai mēs to atpazīstam!? “jūs būsiet kā dievs, jūs paši atsķirsiet, kas labs un kas ļauns.” Uz šī altāra atrodas cilvēks pats ar ienaidnieka pievilto, apmāto prātu. Tur nav vietas zinātnei, Dieva atziņai, vai kam celsmīgam. Tur mīļie atrodas es, jeb mana taisnība. Es, man un mans- nesvētā trīsvienība ir tā, kas posta, ārda un šķeļ.
Atzīmējot Reformācijas dienu mēs esam aicināti atgriezties atpakaļ pie avotiem, neizpušķot savu prātu ar ilūzijām, reformēt nevis savu ārieni, bet savas sirdis. Mēs esam aicināti atgriezties pie patiesā avota Dieva Vārda, pie Viņa Lielā vēstījuma pasaulei.
Tieši uz to uzmanību vērsa mūsu baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags šajā vasarā notiekošajā mūsu Baznīcas lielajā sapulcē-Sinodē.
Viņš sacīja: “ Ir tiešām biedējoši redzēt, kā cilvēki sevi identificē un citus iedala pēc attieksmes pret vakcināciju. It kā tā būtu kādas piederības pazīme. Kur ir palikuši Lielie vēstījumi, kas agrāk deva mūsu tautai spēku un vienotību?
Ja to vēl varētu saprast pasaulīgā sabiedrībā, kas varbūt pazudējusi balstu identitātei, kā ir ar Baznīcu? Mums taču joprojām ir vēstījums- Lielākais no visiem. Kristus Evaņģēlijs, kas mūs sapulcina Baznīcā! Mēs taču neaprakstīsim sevi – es esmu par vai pret vakcinēšanos? Mēs teiksim- es esmu Kunga Kristus uzmeklēts un izglābts! Es esmu Dieva bērns! Es esmu Kristus ķermeņa – Baznīcas- loceklis! Es esmu luteriskās ticības apliecinātājs un sekotājs. Mūsu identitāte ir Kristū Viņā Vārdā un Baznīcā!” Vērā ņemami.
“Bet esiet Vārda darītāji un ne tikai klausītāji, paši sevi maldinādami,”saka Apustulis Jēkabs /Jēk.1:22/
“Jūs bērniņi esat no Dieva, un esat viņus uzvarējuši, jo lielāks ir TAS, kas jūsos, nekā tas, kas ir pasaulē,” piebalso Apustulis Jānis /1.Jņ. 4:4/
Ar pieteikami garu sviru varētu izkustināt zemeslodi, ja vien būtu kur atperties. Tomēr riezēm šķiet, ka visgrūtāk ir izkustināt cilvēka (manu un tavu sirdi). Dieva Dzīvais Vārds- Kungs Kristus vēlas to darīt, ja vien mēs ļausimies! Vai ļausimies!?
Dievs Svētais Gars, kas visur esi un visu piepildi, Tu taisno dārgums un ticīgo ieprieca! Nāc, apgaismo Savu ticīgo sirdis, un iedzedz tajās Tavas mīlestības uguni. Mīlestības, kas iedegas par sava Tēva namu, līdzīgi Kristum. Un Svētī mūs Tava Dzīvā, un dzīvu darošā Vārda patiesībā, kas ir un paliek mūžīga patiesība.
Dārgie brāļi un mīļās māsas Kristū, Dieva svētītus mums visiem šo svētkus! Patiesi, tas lai tā ir!
Sprediķis - Apskaidrošana kalnā
/Mt.17:1-9/
REMINISCERE – 2.Gavēņa laika svētdiena
Šodien vēlos parunāt ar jums par Jēzus apskaidrošanas notikumu. Vispirms jau Jēzus mācekļiem neko nepaskaidro, bet ņem līdzi trīs savus mācekļus – Pēteri, kurš vēlāk kļūst par Kristus Baznīcas dibinātāju, Jēkabu, ko uzskata par pirmās draudzes Jeruzalemē vadītāju, un savu mīļāko mācekli Jāni un dodas kalnā. Iespējams mācekļi domā, ka Jēzus kārtējo reizi grib noiet savrup lai kopā ar viņiem pielūgtu Dievu.
Tomēr Bībelē ar kalniem sasitās nozīmīgi notikumi. Piemēram, Sinaja kalns, kur Mozus saņem bauslību vai Horeba kalns kur pravietis Elija runā ar Dievu. Trīs liecinieki, kurus Jēzus ņem sev līdzi liek domāt, ka arī šajā kalnā ir jānotiek kaut kam nozīmīgam.
Un tas patiešām arī notiek. Bībelē teikts, ka Jēzus tiek apskaidrots, kas izpaužas tādējādi, ka Viņa vaigs atspīd kā saule un Viņa drēbes kļūst baltas kā gaisma. Taču tas vēl nav viss. Pēkšņi it kā ne no kurienes parādās pravieši Mozus un Ēlija, un sarunājas ar Jēzu. Tā nebija nejaušība, ka ar Jēzu sarunājās tieši šie pravieši, jo Vecajā Derībā abi šie vīri ir cieši saistīti ar Mesiju.
Mozus pareģo par Jēzus nākšanu sakot: “Pravieti kāds es esmu, Tas Kungs tavs Dievs, tev cels no tava vidus, no taviem brāļiem, klausiet viņu.”
Savukārt Maleahijs pravieto, ka pirms Tā Kunga lielās un briesmīgās dienas Dievs sūtīs Eliju: “Redzi, Es sūtīšu savu sūtni, kam būs sataisīt Manu ceļu Manā priekšā. Un tad drīz ieradīsies Savā namā Tas Kungs, kuru jūs kārojat, Raugi, viņš jau nāk….”/Mal.3:1/
Izraēla tauta šos praviešu turēja lielā godā. Mozus bija tā Kunga runas vīrs, kuram tauta bija uzticējusies. Savukārt, ierodamies Eliju, jūdi no paaudzes uz paaudzi gaida vēl šodien. Taču Jēzu viņi nespēja pieņemt, Jēzum kā Dieva Mesijam viņi neticēja.
Tāpēc bija svarīgi, lai mācekļi ir klāt. Lai viņi pieredz, ka abi ievērojamie pravieši nāca un sarunājās ar Jēzu. Vēl vairāk, viņi vēroja, kā vadošās VD personības bija ieradušās lai pagodinātu Jēzu. Tieši tagad Mozus un Elija, kas paši reiz bija sludinājuši Mesijas nākšanu stāvēja kopā ar Jēzu un apliecināja, ka VIŅŠ ir ieradies. Vēl vairāk Viņi bija klāt, lai stiprinātu Jēzu galvenajam uzdevumam, lai sagatavotu Viņu tam, kam Tēvs Viņu bija sūtījis. Lai sagatavotu ieiešanai Jeruzalemē, ciešanu, krusta, nāves ceļam.
Taču ar to vien būtu par maz. Notikumi sasniedz savu kulmināciju, kad kalna virsotni apklāj spožs padebesis un no tā atskan Dieva Tēva balss, kas pasludina: “Šis ir mans mīļais Dēls, pie kura Man labs prāts; To jums būs klausīt!” Pats Dievs apstiprina Sava Dēla pilnvaras. Jēzus ir piepildīts ar Svēto Garu. Viņš ir saņēmis Dieva spēku savas misijas noslēguma fāzei. Nu Viņš ir gatavs ceļam uz Golgatu, ceļam pretim savai Krusta nāvei. Viņš ir gatavs tam, ko šīs dienas VD lasījumā apraksta pravietis Jesaja, proti, neatteikties un neatkāpties, savu muguru pagriezt tiem, kas Viņu sit, savu vaigu sitējiem, paļātājiem un apspļāvējiem. Jēzus ir nocietinājis savu seju kā akmeni. Viņš ir gatavs, jo “tiešām tuvu man ir Viņš, kas Mani attaisno”.
Šim stāstam ir īpašs vēstījums mūsu laika cilvēkiem. Arī šodien daudzi ciena un respektē Jēzu, tomēr nevēlas saukt sevi par kristiešiem. Šie cilvēki gan ar vārdiem apliecina mīlestību Jēzum, bet iebilst pret kristīgās baznīcas mācību, nemaz nerunājot par pārmetumiem, kas vērsti pret pašiem kristiešiem. Diemžēl viņi nav sapratuši kas ir Jēzus. Mums ir jāpatur prātā, ka Jēzu nav iespējams izprast bez Vecās Derības konteksta.
Varētu domāt, ka pietiek ar bauslību vai praviešiem, tomēr šodienas notikums apliecina, ka Jēzū apvienojas visa bauslība un pravieši. “Vienīgi Jēzus”.
Viņš ir praviešu sludinātais un apsolītais Mesija. Viņš ir paša Dieva Dēls. “Šis ir mans mīļais Dēls!”. Savukārt Dievs ir Ābrahāma, Īzāka un Jēkaba Dievs. Visa pestīšanas v vēsturē VD norāda uz Jēzu. Kamēr neesam sapratuši šo būtisko patiesību, mēs nespēsim līdz galam saprast , kas ir Jēzus.
M.Luters raksta, ka Vecā Derība ir “šūpulis, kurā guldīts Jēzus.” Ja šo šūpuli neņemam vērā, tad krītam maldos. VD lasāma un saprotama tikai to pravietojumu gaismā, kas piepildīti Jēzū. Tikai tā, mēs Svētajos rakstos varam ieraudzīt un atklāt Viņa augsto godību.
Mācekļi, kas bija notiekošā liecinieki nebija to sapratuši līdz šim brīdim. Šis bija pagrieziena punkts viņu ticībā un sekošanā Jēzum. To sapratis Apustulis Pēteris, pārstāvot visus mācekļus apliecina Jēzu: “Tu esi Kristus (Svaidītais), Dzīvā Dieva Dēls.
Arī mēs esam aicināti apliecināt Jēzu par Savu Kungu un Pestītāju. Kā gan mēs varētu to darīt? Ir viens ļoti vienkāršs veids.
No vēstures avotiem ir liecības par Jēzus mīļāko mācekli Jāni. Viņš ir nodzīvojis pāri pa 90 gadiem un, kas sirmā vecumā vairs nevarējis paiet, tad vīri nesuši viņu draudzes priekšā un viņš vienmēr teicis: “ bērniņi, mīliet viens otru!”
Tas pats Jānis saka: “nemīlēsim ar vārdiem, bet ar darbiem un ar patiesību. Viegli ir mīlēt no attāluma. Es zinu neskaitāmus stāstus par to, ka mātei vai tēvam ir mīļāks tas dēls vai meita, kurš dzīvo citā Latvijas pusē vai pat ārzemēs un reizi pa reizei atbrauc ciemos. Bet kā krīt uz nerviem tas bērns, kurš dzīvo blakus. Arī laulāto attiecībās, iepazīšanās periodā, kad nēsājām rozā vai kādas citas krāsas brilles, viss liekas tik brīnišķīgi. Bet gadiem ejot, brillēm nokrītot, izrādās ka otrā ir kas tāds, kas man krīt uz nerviem, vēl vairāk, kas mani padara vai traku.
Jēzus saka, “ no tam visi pazīs, ka jūs esat Mani mācekļi, ja jums būs mīlestība savā starpā.”/Jņ.13:35/
Mīļie draugi, Dievs mūs aicina uz svēttapšanu, un GAVĒŅA laiks ir tam ļoti piemērots brīdis. Izrādīsim savu mīlestību, apciemojot cietējus, iepriecinot vientuļos, pieņemot atstumtos. Rūpēsimies par bāreņiem un atraitnēm! Iesaistīsimies Dieva Valstības celšanā pie ikviena cilvēka, ko sastapsim savā ceļā nākamajā laikā.
Un neaizmirsīsim savu tuvāko, to ar ko dalām ikdienas rūpes bēdas-priekus bagātību-nabadzību; veselību slimību) Ļausim Dievam darīt Savu svēto darbu arī pie mums katra.
Bērniņi mīliet viens otru, jo Viņš pirmais mūs ir mīlējis!
Lai Aizstāvis, Dieva brīnišķīgais Svētais Gars, mūsu svētdarītājs ir ar mums, Jēzus Vārdā! Āmen!
Sprediķis - Vieta, kur augt bērnam
Svētdiena
pēc Ziemsvētkiem-2020
/Lk.2:40/ (Opekalns, Ape)
Labdien, dārgie draugi!
Nupat esam nosvinējuši Ziemsvētkus, kas
šogad tiešām bija “klusi un mierīgi”. Kādam no jums varbūt vēl svaigā atmiņā
Baznīcas apmeklējums, kāda Dievkalpojuma translācijas ieraksta noskatīšanās vai
sirsnīgs vakars ģimenes lokā ar mazu, bet mīļu dāvaniņu pasniegšanu, jeb kopīgs
foto pie “Betlēmes silītes”. Katram noteikti īpaši. Bet notikumu centrā kā tradicionālajā
ziemsvētku korālī: “ katru gan no jauna…” Kristus bērniņš. Visa centrā
notikums, kas sadalīju šīs pasaules vēsturi- pirms un pēc laika, kad Dievs pietuvojās.
Šodien esam svētdienā pēc Ziemsvētkiem
un Lūkas Evaņģēlijā aprakstītais, liek
mums raudzīties uz priekšu, jo saprotam, ka gluži kā jebkurš cits
jaunpiedzimušais, arī Kristus bērniņš nepalika silītē. Par to, kas notika pēc
bērna apgraizīšanas ziņas ir ļoti skopas. Zinām vien, ka “bērns auga, tapa stiprs garā un pilns gudrības, un Dieva žēlastība bija
ar Viņu” (Lūka 2:40).
Pamata vārdi ir “bērns auga”. Un vieta, kur šī pieaugšana varēja netraucēti
notikt, bija ģimene. Ģimene, kur ir vīrs, Jāzeps, sieva, Marija un dēls
Jēzus. Dievs pats nodibināja šādu kārtību, kur abiem, vīram savā vīrišķajā un
sievai savā sievišķajā identitātē ir īpaša loma bērna pieaugšanā. Dievs pats
vēlreiz apstiprināja sevis izveidoto
kārtību, ne tikai ienākot šajā pasaulē, bet arī izdzīvojot pilnu cilvēka dzīvi
ģimenē.
Tomēr kopš “kritušais eņģelis” izjauca pirmo
ģimeni un laulību starp mūsu Pirmvecākiem Ādamu un Ievu, laulības un ģimenes
institūts piedzīvo uzbrukumus nepārtraukti. No Mateja evaņģēlija mēs zinām, ka
drīzi vien arī “Svētajai ģimenei” bija jābēg uz Ēģipti, jo Hērods, meklēja
jaundzimušo nokaut.
Uzbrukumi ģimenei, laulībai: “savienībai
starp vīrieti un sievieti…”/Satversmes 110.panta/ notiek arī mūsdienās. Un tā
nav cīņa pret miesu un asinīm, bet gan pret tumsas valdnieku un viņa
pakalpiņiem, ļaunajiem gariem šīs pasaules telpā.
“Viņi visi pieci vienprātīgi apgalvoja,
ka tieši tā ir lielākā garīgā cīņa, kāda šobrīd pasaulē norisinās, “ tādu
apgalvojumu izteikuši pieci ticības brāļi no Āfrikas, vēl 2012.gadā Konkordijas
seminārā, Sentluisā noklausoties priekšlasījumu vienā no kursa apakštēmām
“Garīgā cīņa.”
“Tā bija vispārzināma patiesība, ka
neatņemama Āfrikas kultūras daļa ir
okultisms, maģija, animisms, senču garu pielūgšana un tamlīdzīgas
lietas, tādēļ visu acis pievērsās brāļiem no Āfrikas,” tā apraksta šo notikumu
Guntars Baikovs, savā grāmatā: “Un divi tapa viens.”
“ Nu pastāstiet, kā tad ir ar to garīgo
cīņu,” bija lasāms visu klātesošo acīs. Mūsu afrikāņu brāļi lūkojās uz mums ar
zināmu neizpratni. “Bet…..(pauze) šī brīža lielākā garīgā cīņa taču notiek
tieši Rietumos,” nedaudz vilcinādamies viens no viņiem bilda. Jautājums mūsu
acīs pamazām pārtapa neizpratnē. “Jūs sakāt lielākā garīgā cīņa šobrīd notiek
Rietumos? Ko jūs ar to domājat?”
Te varētu
ieturēt pauzi mēs un padomāt, kā atbildētu mēs!? Vai ik dienu saskaroties
vienīgi ar Covid -19 izraisīto seku statistiku Latvijā un pasaulē, mūsu apziņa
nav tā pārslogota, ka esam palaiduši garām vēl kādu ne mazāk nozīmīgu ziņu. Pat
ne ziņu, bet procesu, kas nu ir aizsācies arī Latvijā!?
Cik vērīgi
esam un kāda būtu mūsu atbilde? Āfrikāņu brāļi tomēr kliedēja klausītāju
neizpratni: “ Nu kā, tā ir cīņa pret laulības institūciju. Mēģinājums to
pilnībā iznīcināt.” Tieši šo cīņas lauku
mēģina iezīmēt un darīt pārskatāmu Luteriskā baznīca Latvijā, daudzi mācītāji
arī mūsu Baznīcas bīskapi. Arhibīskapa vēstījums šajos Ziemsvētkos arī
pieskārās šai cīņai atgādinot, ka “ Dievam bija pilnīga brīvība, kā izveidot
vidi, kurā Jēzum uzaugt. No visām iespējām Viņš izvēlējās vienu- lai Jāzeps
nebaidās būt Marijai vīrs un audzināt Jēzu kā tēvs. No visām iespējām, kā Jēzum
uzaugt, Dievs izvēlējās vienu- ģimeni, kurā ir vīrs Jāzeps, sieva Marija un
pirmdzimtais Dēls, Jēzus.”
Pateicība
Dievam, ka arī mūsu valsts Satversme aizsargā lietu kārtību kā to iecerējis
Pats Radītājs. To kārtību, kas ir visas Rietumu civilizācijas pamatā. Tas ir
arī kārtīgas latviešu ģimenes pamatā. Piedodiet, nu nevaru es iedomāties mūsu
visu tik tradicionālās “Skroderdienas Silmačos”, bez kārtīgas saimes, kurā ir
saimnieks un saimniece. Kur vienu kāzu vietā gaidāmas trīs — Antonijai ar
Dūdaru, Aleksim ar Elīnu un Joskem ar Zāru. Un tas viss mīļie ir viena vienīga
iemesla dēļ, mūsu esošo un nākamo bērnu interesēs. Ļoti žēl, ja kāds to ir
aizmirsis. Vēl jo skumjāk, ja tiesu varas institūcija, kurai , savas
kompetences ietvaros jāskata lietas “ par likumu un citu normatīvo aktu
atbilstību Satversmei,” pieņem tik pretrunīgu spriedumu. Un es piekrītu
G.Baikovam, viņa grāmatā pieminētajiem Āfrikas brāļiem un daudziem citiem
cilvēkiem. Ir jābūt pilnīgi aklam, lai neredzētu, ka šis ir kārtējais uzbrukums
laulības institūcijai.
Laulība,
ģimene, tēvs un māte ir garants tam, lai bērns varētu: “augt stiprs garā un pieaugt gudrībā.” Tas ir
garants, ka Dieva žēlastība un Viņa svētība būs pār to ģimeni, namu, tautu un
galu galā arī valsti.
Tāpēc
šodien, pirmajā svētdienā pēc Ziemsvētkiem, aicinu raudzīties uz Svēto ģimeni;
vīru Jāzepu, sievu Mariju un viņu dēlu Jēzu. Un būsim modri, jo Dievs sūtījis
savu Dēlu, lai mūs atbrīvotu no pasaules pirmspēku kalpības un Kristū darītu
par saviem bērniem. Bet ja bērniem, tad arī mantiniekiem. Sargāsim to
mantojumu, kas mums dots no Dieva un lūgsim, lai Dieva Brīnišķīgais Svētais
Gars, mūsu Aizstāvis, sargā mūs pret jebkādu tumsības spēku uzbrukumiem, ka
runājam patiesību un apliecinām Kristu par Kungu! Viņa, mūsu Kunga un Pestītāja
Vārdā! Āmen!
Sprediķis - Un nelutiniet miesu, lai nekristu kārībās
I Adventa svētdiena
(Cah.9:9-10; Rom.13:11-14;Lk.21:25-33)
29.11.2020. - Opekalns, Ape
Labdien,
dārgie draugi!
Šodien ir pirmais Advents, un, ar Dieva žēlastību, mēs sākam jaunu Baznīcas liturģisko gadu. Vārds “advents”
nāk no latīņu valodas un tulkojumā nozīmē “atnākšana”
vai “nākšana”. Simboliski šis laiks
mūs aicina gatavoties Kunga Jēzus Kristus atnākšanai
jeb piedzimšanai, ko svinēsim 24.decembra vakarā.
Ja kāds grasās nākt pie mums ciemos, tad
taču gribam pienācīgi sagatavoties viņa uzņemšanai un gaidām tikšanos ar
nepacietību. Atceros aizvadīto vasaru. Mana jaunākā meita Lauma
Covid krīzes dēļ ilgāku laiku nebija bijusi mājās. Kad uzzinājām, ka viņa kopā
ar draugu automašīnā ceļo no Čehijas uz Latviju, bijām sajūsmā. Zinājām, ka
tīrais braukšanas laiks ir nedaudz vairāk par diennakti. Nepacietīgi sekojām
līdzi brauciena norisei, līdz atnāca ziņa, ka Lauma un Tomāšs ir jau 20 minūšu
brauciena attālumā. Tad sākās pats jaukākais. Ik pa brīdim kāds (es vai Daiga)
pieskrējām pie loga lai pārbaudītu, vai nav jau klāt. Taču nē, vēl nav. Vēl nav.
Vēl nav, un te pēkšņi - jau klāt!
Šodienas VD lasījumā pravietis Caharija runā par kādu neparastu Viesi,
kura nākšanu gaidīja visa Dieva Izredzētā tauta. “Priecājies no sirds, Ciānas meita! Gavilē Jeruzalemes meita!”
mudina pravietis un tūdaļ arī paskaidro kāpēc: jo “tavs ķēniņš nāk pie tevis,
taisnīgs un tavs palīgs, Viņš ir miermīlīgs…”. Tauta gaidīja un gaidīja,
taču pagāja gandrīz 400 gadi, līdz pravieša Caharijas pasludinājums
piepildījās.
Mēs jau vairāk nekā 2000 gadus dzīvojam laikā
pēc Ķēniņa vizītes, un man ir sajūta, ka Caharijas labā vēsts sāk izplēnēt, izšķīst pārējo ziņu
nebeidzamajā kokteilī. Tai ir grūti konkurēt ar satraucošajiem statistikas
datiem par corona slimnieku un no šī
vīrusa mirušo skaita pieaugumu. Tā klusē, kad iet runa par valsts budžeta
deficītu un nodokļu palielināšanu. Tomēr šī ziņa joprojām ir dzīva! Un varbūt tieši tāpēc, ka sliktās ziņas nomāc un
nogurdina, mēs tā ilgojamies dzirdēt Ziemassvētku vakara labo vēsti, kas skan: “... jums šodien Pestītājs dzimis, Dāvida
pilsētā, kas ir Kristus, Tas Kungs” (Lūk.2:11).
Es nezinu, vai tieši šīs Rakstu vietas
iedvesmoti, taču jau nezin kuro gadu pēc kārtas vides dizaineri Alūksnes pilsētu
Ziemassvētku laikā izrotā ar baltiem eņģeļiem. Tas ir skaisti un reizē arī
rosina pārdomas. Eņģeļi taču nestaigā šurpu – turpu tāpat vien. Tie visi ir “kalpotāji gari, izsūtāmi kalpošanai to labā,
kam jāmanto pestīšana” (Ebr.1:14). Eņģelis uzrunāja kādu ebreju meiteni
sakot: “Nebīsties, Marija, jo Tu
žēlastību esi atradusi pie Dieva. Un redzi, tu tapsi grūta savās miesās un
dzemdēsi Dēlu, un sauksi Viņa vārdu, Jēzus” (Lk.1:30-31), un tā notika. Kad
Jēzus, nāves baiļu pārņemts, Eļļas kalnā karsti
pielūdza Dievu, tad eņģelis no debesīm Viņam parādījās un Viņu
stiprināja (Lūk.22”43).
Eņģeļi uzrunā mūs arī šodien sakot: “Nebīsties, cilvēk! Redzi, tavs Ķēniņš nāk
pie tevis, taisnīgs un tavs palīgs…”. Vai šī vēsts šodien spēj izlauzties
līdz cilvēka dziļākajai būtībai? Vai cilvēks uztver kā svarīgāko vēsti savā
dzīvē šo: “Jo Dievs savu Dēlu nav sūtījis
pasaulē, lai tas pasauli tiesātu, bet, lai pasaule caur Viņu taptu glābta”?
(Jņ.3:17)
Kad kādu gaidām, parasti esam modri. Būt
modriem caur vēstules romiešiem vārdiem mūs aicina arī apustulis Pāvils. Viņš
māca mūs izprast šo laiku un nedzīvot dzīrēs un skurbumā, izvirtībā un
izlaidībā, ķildās un naidā. Faktiski apustulis saka, lai nedzīvojam miesā, bet Garā.
Advents Baznīcā izsenis ir bijis laiks, kad
iet mazumā laicīgais, vecais Ādams un pieaug garīgais cilvēks,
pieaug
Kristus. Šis ir laiks, kad mums no jauna uzvilktu Viņa Gaismas bruņas,
lai spējam pastāvēt pret jebkādu ienaidnieka ļaunumu. Šis ļaunums var būt
atklāts kā totalitārais režīms Baltkrievijā vai karš Kalnu Karabahā. Taču tas
var būt arī apslēpts ka Satversmes tiesas spriedums par labu viendzimuma pāru
prasībām, kas draud mainīt ģimenes un laulības definīciju. Šo un citu norišu
dēļ visu Latvijā esošo tradicionālo kristīgo konfesiju vadītāji griežas pie
visiem kristiešiem un labas gribas cilvēkiem ar aicinājumu, kas skan šādi.
“Ik dienas
saņemam ziņas par jauniem Covid 19 slimības piemeklētajiem un upuriem. Mediķiem
jāstrādā pāri spēkiem. Valsts vadītāji ir noteikuši pasākumus, ar kuriem ir
cerība ierobežot Covid 19 sērgas izplatīšanos. Labprātīgi piedaloties, mēs
kopīgajam labumam upurējam daļu savas brīvības un dzīves kvalitātes. Tā ir
svarīga solidaritātes izpausme, taču nes līdzi ievainojumus. Cilvēki ar citām
slimībām laikā nesaņem palīdzību. Tautsaimniecība cieš, uzņēmēju daudzu gadu
pūles var tikt iznīcinātas. Cilvēki zaudē darbu un iztiku. Izglītības, kultūras
un reliģiskās norises ir apgrūtinātas. Svarīgas brīvības ir ierobežotas.
Cilvēku dabiskā vajadzība pēc kopības nevar īstenoties. Daudzos mostas aizdomas
par savtīgiem nolūkiem, kādos šis laiks var tikt izmantots.
Ir sācies Adventa laiks, kurā gatavojamies
mūsu Kunga Kristus piedzimšanas svētkiem. Baznīcas gadā tas ir gavēņa laiks,
kurš aicina uz atgriešanos savā sirdī un uz īpašu sirds un prāta tuvību ar
Dievu. Gavēnī lūgšana kopā ar žēlsirdību un ar atturību uzturā un izklaidēs
veido vienu veselumu un dzīvina cita citu. Šajā gadā Kristīgo baznīcu un
draudžu vadītāji aicina pirmo Adventa nedēļu veltīt īpašai aizlūgšanai par situāciju,
kurā mūsu zeme un visa pasaule gaida Ziemsvētkus.
Sv. Jānis Hrizologs par gavēni māca: “Ir trīs lietas, kas vajadzīgas stiprai
ticībai, patiesai dievbijībai un paliekošiem tikumiem: lūgšana, gavēnis un
žēlsirdība… Gavēnis patiesībā ir lūgšanas dvēsele, žēlsirdība ir gavēņa
dzīvība. Nav iespējams tos atdalīt, tie nepazīst atšķirtību. Ja kādam ir tikai
viens no tiem un pārējo nav, tam nav nekā. Lai tas, kurš lūdzas, arī gavē, lai
tas, kurš gavē, ir žēlsirdīgs, lai tas, kurš vēlas tikt uzklausīts, pats ir
dzirdīgs, kad viņam tiek jautāts. Lai tas, kurš gavē, saprot gavēņa nozīmi - lai
viņš pamana izsalkušo, ja vēlas, ka Dievs pamana viņa izsalkumu, lai viņš ir
žēlsirdīgs, ja pats vēlas saņemt žēlsirdību”.
Atbalstot Mūsu baznīcas Garīgās vadības
aicinājumu uz gavēni un lūgšanu, pārdomāsim vēl kādu nozīmīgu lietu. Kopš dienas, kad notika augšāmceltā Kristus uzņemšana
Debesīs, mēs visi dzīvojam “gaidīšanas
režīmā”, viena Lielā, pēdējā Adventa jeb Kristus otrās atnākšanas gaidās.
Būsim modri! Nepaļausimies viltus mācībām un sludinātājiem, kuri klaigā: “Mēs zinām vienīgo, īsto, pareizo ceļu!” .
Bībele māca, ka Kunga otrā atnākšana būs nepārprotama, to nevarēs sajaukt ne ar
ko citu.
Šajā nedēļā lūgsim ar “Lectio Divina” metodi un pārdomāsim eņģeļu
vēsti, kas lasāma Apustuļu darbu grāmatas 1.nodaļas 10.-11.pamtā: “Kad tie, Viņam aizejot, cieši skatījās uz
debesīm, lūk, pie tiem stāvēja divi vīri baltās drēbēs. Tie sacīja: “Galilieši, ko jūs stāvat, skatīdamies uz
debesīm? Šis Jēzus, kas uzņemts prom no jums debesīs, tāpat nāks, kā jūs Viņu
esat redzējuši debesīs aizejam”.”
Kungs Jēzu, sūti Savu Garu un dod mums
spēku palikt modrībā, gaidot uz Tavu nākšanu!
Āmen!
Sprediķis 18.11.2020. Paliec savā zemē un dzīvo ar godu
Labrīt, dārgie draugi!
Vispirms ļaujiet man apsveikt jūs Latvijas Republikas
proklamēšanas gadadienā. Lai Dievs bagātīgi svētī mūsu Valsti un tautu, mūsu
namus, ģimenes un mūs pašus arī turpmāk!
Dieva Vārds no Psalmu grāmatas mūs šodien aicina: “paliec savā zemē un dzīvo ar godu!”. Bet
kas ir tas, kas ļauj mums iesakņoties Latvijā?
Vispirms jau tā ir vieta. Ģeogrāfiski Latvija ir vieta
Eiropas ziemeļos, tātad Ziemeļeiropā. Dzīvojam tādā laika joslā, kur ir četri
gadalaiki, un tas nosaka mūsu dzīvesveidu. Latvija ir mūsu dzimšanas un dzīves vieta.
Ar šo vietu mūs saista konkrētas atmiņas un emocijas. Domājot par savu dzimto
vietu, latviešu rakstnieks, romāna “Cilvēka
bērns” autora Jānis Klīdzējs
raksta: “Sakiet, vai te nav skaista pasaule? (..) Ja kas pret mana tēva mazo
zemi mainītu lielu, bagātu saimniecību citā pusē, es būtu pretī. Neparko es tur
negribētu iet! Es paliktu slims, ja tēvs to darītu… - Tu labāk nabags gribi
būt? – viņš man jautātu. Nē, ne nabags. Bet tā laikam ir tā sajūta, tas
skaistums, prieks un sāpe, ko par dzimteni sauc”.
Protams, iesakņoties mums ļauj valoda. Latviešiem tā
veidojusies vairāku gadsimtu garumā, pamazām saplūstot četrām baltu ciltīm - kuršiem, zemgaļiem, latgaļiem un sēļiem. Tiek lēsts, ka šobrīd latviešu
valoda ir dzimtā valoda apmēram 1,7
miljoniem cilvēku. Šīs valodas pratēju kopienas ir Apvienotajā Karalistē, ASV,
Īrijā, Austrālijā, Vācijā, Zviedrijā,
Kanādā, Brazīlijā un Krievijas
Federācijā, tomēr Latvija ir vienīgā vieta pasaulē,
kurā latviešu valoda ir valsts valoda. Pirmais zināmais
latviešu valodā uzrakstītais teksts ir 1507.gadā Leipcigā iespiestā Tēvreize. 16. – 18. gadsimtā latviešu
rakstu valodas veidotāji bija vācbaltiešu garīdznieki, kuru mērķis bija padarīt
latīniski rakstītās reliģiska satura grāmatas saprotamas arī latviešu draudžu
locekļiem.
Vēl viens atslēgas
vārds ir etniskums, ar to saprotot tautas tradīcijās sakņotu dzīvesveidu
un radošo darbību. Etniskums ir viss, kas pārējo tautu vidū dara mūs atšķirīgus
- mūsu folklora, gadskārtu svētki, amatniecība, ģērbšanās stils, kulinārās
tradīcijas. Šajā sakarā gribu atgādināt vārdus, ko 2017. gada 18. novembrī pie Brīvības pieminekļa teica Valsts
prezidents Raimonds Vējonis. Viņš
teica: “Nekad nav par vēlu mācīties.
Nekad nav par vēlu lepoties ar savu tautu un stiprināt savu valsti. Un ir
īstais laiks kopā turpināt veidot mūsdienīgu, demokrātisku un atvērtu Latviju.
Tā, lai mēs plaukstam un pārsteidzam pasauli vēl simtiem gadu!”
Visbeidzot, nacionālo iezīmju un īpatnību kopums jeb nacionalitāte.
Žurnālists Guntars Laganovskis
raksta, ka katrai tautai piemīt savs īpašību kopums, ko noderīgi pārzināt,
attīstot nepieciešamās īpašības un atsakoties no nevēlamajām. Vēsturiski
latvieši sevi apliecinājuši kā uzvarētājus - 19. gadsimtā piedzīvojuši
attīstības izrāvienu un 20. gadsimta sākumā izcīnījuši savu valsti. Taču padomju
okupācijas desmitgadēs piedzīvots terors, vajāšanas un iebaidīšanas, kas
traumējušas cilvēku psihi un iemācījušas dzīvot dubultu dzīvi. Nedrošība par
sevi vairojusi latviešos noslēgtību. Taču kopumā latvieši ir morāli un garīgi
stipra nācija, kura izcīnījusi savu valsti, pratusi atgūt tās neatkarību un
patlaban saskaras ar neilgai demokrātijas praksei raksturīgām, taču pārvaramām grūtībām
(“Kādi esam? Stipra nācija vai tauta, kam
daudz nedrošības un vainas”, 18.10.2017.)
Redziet cik daudz iemeslu, lai cilvēks iesakņotos un paliktu Latvijā.
Taču ir arī daudz iemeslu, lai aizceļotu. Pasaules zinātnes un tehnikas sasniegumi
noārda laika un telpas robežas. Paralēli tam notiek globalizācijas procesi, kuru
rezultātā pieaug preču un pakalpojumu, kā arī naudas un iedzīvotāju plūsma
starp valstīm. Tas viss izmaina mūsu dzīves un domāšanu līdz tādai pakāpei, ka
tiek noārdītas cilvēka identitātes robežas. Faktiski nav vairs svarīgi, tu
dzīvo Īrijā, Anglijā vai Spānijā, jo jebkurā brīdī tu varu būt jebkur. Nav arī
vairs svarīgi, tu esi vīrietis vai sieviete, jo diviem vīriešiem var būt bērni
tāpat kā divām sievietēm. Viss ir viens liels juceklis, kurā dzimtenes jēdziens
izplēn.
Žurnāla “Annas
Psiholoģija” galvenā redaktore Anna Peipiņa saka, ka būtiskākā corona krīzes laika atklāsme viņai ir
tieši šī - mēs patiesībā nekontrolējam ne savu dzīves kārtību, ne ceļojumu
plānus, ne biznesu, ne ienākumus! Peipiņa raksta: “Tas, kas mums visiem tagad jāapgūst, ir spēja pieņemt, ka šī pasaule ir
visai neprognozējama vieta. Patiesībā tā nekad nav bijusi prognozējama, tikai
mēs kaut kā veiksmīgi bijām sev radījuši ilūziju par pretējo”.
Postmodernais domāšanas veids pasludina, ka nevienam nav
tiesību ierobežot jeb “iedēstīt”
cilvēku konkrētā zemē un dzimumā. To māca maldu mācības un sludina viltus
pravieši. Ar to sastopamies pat sākotnēji labi domātās kristīgās programmās.
Vēstījums ir vienkāršs un mūsdienu cilvēkam patīkams - salikšu “lotosa pozā” kājiņas un, lūk, man jau ir
savas garīgās saknes; paklausīšos “hiper
žēlastības” sludinātājus (tādus kā Joseph
Price), un man vispār nav vajadzīgas nekādas saknes; sameklēšu guru - izaugsmes
treneri un pats saviem spēkiem uzkāpšu debesīs.
Postmodernistu lozungs apgalvo, ka būtībā viss - valdības,
pasaules uzskati, tehnoloģijas, vēstures, zinātniskas teorijas, sociālie
ieradumi un reliģijas - ir vienkārši valodnieciskas konstrukcijas, ko radījuši
cilvēki. Dž. Edvards Vīts darbā “Postmodernie laiki” raksta, ka mūsu
prāta dzīves modelis nu ir “nevis
Sokrats, kas tirgus laukuma sarunās meklē patiesību, nevis Augustīns, kas
Rakstu gaismā aplūko savu dzīvi, nevis Ņūtons, kas ar matemātisku precizitāti
pēta dabu, ne arī laboratorijā strādājošs zinātnieks vai arhīvu liecības
analizējošs vēsturnieks. Jaunais intelektuālo sasniegumu modelis ir apdullis televīzijas pārraižu skatītājs”.
Skumjš secinājums un reizē – rūgta patiesība.
Cik nomierinoši ir
apzināties, ka mums visiem ir cita – Debesu Tēvija! Kā mums tur nokļūt? Vienīgi
Kristū! Apustulis Pāvils saka: “Tad nu
Kristu Jēzu pieņēmuši, dzīvojiet Viņā, sakņodamies
Viņā, augdami Viņā, stipri kļūdami ticībā, kurā esat mācīti pāri plūzdami
pateicībā” (Kol.2:6-7).
Mīļie draugi, Pāvilam taisnība: nav cita ceļa un citu
sakņu uz debesīm! “ES Esmu ceļš, patiesība
un dzīvība!”, saka Kungs Kristus. “Es
esmu Durvis! Es esmu Īstais Vīnakoks, jūs tie zari”, Viņš apliecina un
apsola: “Un, kad Es būšu aizgājis un jums
vietu sataisījis, Es nākšu atkal un ņemšu jūs pie Sevis, lai tur, kur Es esmu,
būtu arī jūs”.
Kristus bija (sakņojās) šajā pasaulē, tai nepiederēdams.
Viņa patiesā piederība bija debesīs, no
kurienes Viņš arī nācis. Tāda pat piederība, dārgie draugi, ir arī katram, kurš
patiesi seko Kristus mācībai, katram, kurš ik dienas mēģina atdarināt, līdzināties
Kristum.
Lai Trīsvienīgais Dievs dāvā mums ticību, un caur Savu
dzīvu darītāju Garu ļauj apzināties ne tikai savas fiziskās saknes, ar kurām
esam ieauguši Latvijā. Mums nepieciešama gudrība no augšienes, lai “kristīgās
vērtības”, kas līdz ar daudz ko citu ierakstītas mūsu Satversmes preambulā un
veido latvieša saknes, nebūtu tukša skaņa, bet gan daļa no mūs identitātes,
mūsu saknēm, bez kuras mēs nebūtu tie, kas esam.
Šodien, pateiksimies Dievam par mūsu pilsonību šeit virs
zemes, pateiksimies par Latviju. Paliksim savā zemē un dzīvosim ar godu. Visām viltus
mācībām stāvēsim pretī, esot stipriem ticībā, un dziļi iesakņotiem Kristū,
lietojot visus Dieva ieročus. Nesīsim augļus Dievam un savai zemei par godu,
katrs tajā vietā, kur esam nolikti. Ar pacietību gaidot to dienu, kad Kristus
mūs ievedīs Debesu Tēvijā, kuras patiesie pilsoņi arī esam.
Apustulis Pāvils par to raksta: “Tātad jūs tagad vairs neesat svešinieki un piedzīvotāji, bet vienas
valsts pilsoņi ar svētajiem un Dieva saime” (Ef. 2:19).
Dievs svētī Latviju, Jēzus Vārdā, Āmen!
Sprediķis - Mūsu piederība ir debesīs
23. svētdiena pēc Vasarsvētkiem
(Ījaba 19:23-27; Fil.3:17-21; Mt.9:18-26)
Labdien, Kristus mīļotie!
Mūsu Baznīcas liturģiskais gads lēnām
tuvojas noslēgumam - Mūžības svētdienai,
tāpēc nav nejaušība, ka Dieva Vārds
aizvien vairāk runā uz mums par dzīvību, nāvi,
mūžību. Ar dzīvības un nāves jautājumiem Covid sakarā saskaramies teju vai
katru dienu. Taču mēs nevaram atbildēt
uz jautājumiem par dzīvību un, vēl jo vairāk, par nāvi, iekams neesam guvuši
atbildi uz jautājumu: kas ir cilvēks?
Definīcija,
ko varam izlasīt Vikipēdijā un kas
tiek mācīta arī mūsu bērniem un mazbērniem skolās, skan: “Cilvēks,
precīzāk saprātīgais
cilvēks (Homo sapiens),
ir divkājains primāts, kurš
ietilpst zīdītāju klasē”. Un patiesi, vērtējot tīri pēc fiziskām iezīmēm, cilvēks
tiešām tāds primāts vien ir un viņu
droši var nostādīt vienā rindā ar orangutaniem, gorillām un šimpanzēm.
Taču ir viena aizķeršanās – mazais vārdiņš
“saprātīgais”!
Tas norāda, ka cilvēks ir kas vairāk nekā tikai vienkārši pērtiķis. Bet
kas viņš ir? Šis jautājums nodarbinājis cilvēku prātus visos laikos. Pasaulslavenais
vācu rakstnieks Hermanis Hese vērš
mūsu uzmanību uz ko būtiski svarīgu cilvēkā, kas paceļas pāri brutālai cīņai
par fizisko sugas izdzīvošanu. Hese raksta: “Ja mēs nebūtu vēl kas vairāk nekā vienreizēji cilvēki, ja katru
no mums tiešām varētu pilnīgi iznīcināt ar šautenes lodi, tad vairs nebūtu
jēgas stāstīt dzīvesstāstus. Taču katrs cilvēks ir ne tikai viņš pats, viņš ir
arī tas vienreizējais, ļoti īpašais, katrā gadījumā svarīgais
un vērā liekamais punkts, kurā
krustojas pasaules parādības – šādi tikai vienu reizi un vairs nekad” (https://tikainesakinevienam.lv).
Hese mūs pieved patiesībai, par kuru Psalmu grāmatā Dāvids sajūsmā izsaucas: “Kas
gan ir cilvēks, ka Tu viņu piemini, un cilvēka bērns, ka Tu viņu uzlūko!?” (Ps.8:5).
Sīks kā punkts, vienreizējs un neatkārtojams kā visizcilākais mākslas darbs un
tik nenovērtējami dārgs, ka Dievs ne dienu, ne nakti nenovērš no viņa Savu
mīlestības pilno skatienu, lūk, tāds ir cilvēks. Bibliski pamatota izpratne šajā
jautājumā radīja Rietumu civilizāciju, pie kuras piederam arī mēs. Pareiza
izpratne šajā jautājumā ir arī labākais izejas punkts izpratnei par to, kas mūs
sagaida pēc nāves.
Reiz ar savu kolēģi, kurš sevi
pozicionēja kā pareizticīgu, sarunā aizskārām mūžības tēmu. Tā kā mūsu uzskati
par šo jautājumu atšķīrās, tad mēs izvairījāmies izteikties konkrēti. Beidzot
es neizturēju un tiešā tekstā pajautāju: “Un
ko tu domā, kas ir pēc nāves?”. Viņa atbilde mani ļoti apbēdināja, jo tā
skanēja: “Nekā nav, bedre un tumsa!”.
Nepareiza izpratne jautājumā par to, kas ir cilvēks, bija radījusi pašvērtības
trūkumu un novedusi kolēģi līdz aplamam secinājumam.
Diemžēl pašvērtības trūkums ir viena no
Rietumu civilizācijas pamatproblēmām. Laika gaitā ir izveidojies uzskats, ka
cilvēks ir vērtīgs tad, ja ieņem augstu vai vismaz labi atalgotu amatu, viņam
ir īpaši sasniegumi, nauda un slava. Cilvēks, kurš ar to visu lepoties nevar,
vairumā gadījumu jūtas nevērtīgs un arī nevajadzīgs. Taču, kā zināms, “Bagātie
arī raud”. Angļu rakstnieks un žurnālists Džordžs
Orvels savukārt raksta, ka pasaulē
vienmēr bijuši “trejādu kārtu cilvēki –
augstie, vidējie un zemie. […] Šo triju grupu mērķi ir pilnīgi nesavienojami.
Augsto mērķis ir palikt tur, kur tie
ir. Vidējo mērķis ir apmainīties
vietām ar augstajiem. Zemo
raksturīgā, pastāvīgā iezīme ir tā, ka viņi ir grūta darba notrulināti un tikai
retos mirkļos atskārš kaut ko ārpus savas ikdienišķās dzīves, tāpēc viņu mērķis
(ja vien viņiem tāds vispār ir) ir - atcelt visas atšķirības un radīt
sabiedrību, kur visi cilvēki būtu vienlīdzīgi” (https://tikainesakinevienam.lv).
Lai arī kāds būtu cilvēka stāvoklis
sabiedrībā, īsti apmierināts ar savu dzīvi viņš nav, iekams nav pieņēmis
patiesību,- ka viņš radīts “pēc Dieva tēla un pēc Dieva līdzības”, patiesību, ka viss, pilnīgi viss atrodas Radītāja rokā.
Cilvēkam jāpieņem patiesība, ka Kristū Dievs
pieņēma cilvēcību, dzīvoja mūsu vidū, mira un augšāmcēlās, lai arī mēs iegūtu
atjaunotu dzīvi.
“ Jo kā Ādamā visi mirst, tāpat arī
Kristū, visi tiks dzīvi darīti. Bet ikviens savā kārtā, Vispirms Kristus, pēc
tam tie, kas Kristum pieder, Viņa atnākšanas dienā.”/1.Kor.15:22-23/
Līdz
nepazīšanai izmainās dzīves tiem, kuri šo patiesību pieņem. Spilgts piemērs tam
ir Ījabs. Draugi viņu augstprātīgi
pamāca un sieva ar riebumu novēršas, jo, kā nereti tas notiek ar smagi slimiem
cilvēkiem, vīrs slikti ož. Tomēr Ījabs nepadodas apkārtējo spiedienam un paliek
nelokāms savā ticībā uz Dievu. Viņš saka: “Taču
es zinu, ka mans Pestītājs ir dzīvs, un pēcgalā Viņš celsies pār pīšļiem, un
pēc tam, ja arī mana āda būs saplosīta gabalos, un es būšu bez miesas palicis,
es tomēr skatīšu Dievu” (Īj.19:25-26).
Un mēs zinām, kas notika tālāk - Tas
Kungs atjaunoja Ījaba agrāko labklājību, Tas Kungs piešķīra Ījabam divkārt to,
kas vien bija tam piederējis, un Tas Kungs svētīja Ījaba beidzamās mūža dienas
vairāk nekā viņa dzīves sākumu (Īj.42:10-12). Ījabs palika uzvarētājs, jo viņš
bija stiprs ticībā.
Šodienas Austrumu un Rietumu pasaules
uzskatu sajukumā ir svarīgi nepazaudēt biblisko patiesību, ka “Dievs Tas Kungs radīja cilvēku no zemes pīšļiem un iedvesa viņa nāsīs dzīvības dvašu; tā cilvēks tapa par
dzīvu dvēseli” (1.Moz.2:7). Cilvēks nav
nedz augstākais pērtiķis, kurš vadās
tikai pēc dzīvnieciskiem instinktiem, ne uz brīdi ar dzīvības dvašu iekustināta
matērija, nedz arī tikai dvēsele, kura uz laiku iemājojusi miesā. Cilvēks ir šo
abu - dvēseles un miesas - savienība. Nāves brīdī tās gan tiek varmācīgi
šķirtas, taču Augšāmcelšanās brīdī atkal no jauna savienosies.
Kā es to zinu? Jo tā ir rakstīts Bībelē!
JD dod pietiekami pierādījumu, ka pēc augšāmcelšanās Kungs Kristus saglabāja
Savu unikālo personību un arī Savu fizisko ķermeni. Viņš runāja ar sievām un
deva norādījumus Saviem mācekļiem, Viņš ēda zivi un medu, Viņam bija ķermenis
no miesas un kauliem, ļaudis Viņam pieskārās un eņģeļi apliecināja, ka Viņš ir
augšāmcēlies. Taču mums ir vajadzīga ticība, lai spētu to visu pieņemt
un, vēl jo vairāk, attiecināt uz sevi. Lai spētu pieņemt to, ko sludina
Apustulis Pāvils: “ Sēta top dabīgā miesa, uzmodināta garīga miesa. Kā ir
dabīga miesā, tā ir arī garīga miesa./1.Kor.15:44/
Un te nu atkal viens paradokss – intelektuālā
ziņā augsti attīstītais un labi informētais Rietumu civilizācijas cilvēks
nespēj ticēt! Senie grieķi ticēja dzīvei pēc nāves, tāpēc ļoti bieži mirušā
cilvēka mutē ielika monētu, lai tas varētu samaksāt par pārvešanu pāri
mistiskajai upei uz mūžīgo dzīvi. Kad Amerikas indiāņi apglabāja kādu no
kareivjiem, tad kopā ar viņu apglabāja poniju, loku un bultas, lai mirušais varētu
priecīgs jāt un medīt citos medību laukos. Kad Grenlandē tiek apglabāts kāds
eskimosu bērns, tad tas tiek apglabāts kopā ar suni, lai bērnam būtu pavadonis,
kas palīdzētu atrast ceļu uz mājām. Eiropieši arvien biežāk savus tuviniekus
vienkārši kremē, nereti pelnus izkaisot kādā skaistā vietā vai upē. Neviļus
prātā nāk lāsts, ko Dievs izteica cilvēkam grēkā krišanas brīdī: “Sava vaiga sviedros tev būs maizi ēst, līdz
kamēr tu atkal atgriezies pie zemes, jo no tās tu esi ņemts: jo tu esi pīšļi,
un pie pīšļiem tev atkal būs atgriezties” (1.Moz. 3:19).
Taču tieši ticība uz Augšāmcelto Kungu ir arī mūsu
augšāmcelšanas pamatā! Ījabs ticēja. Sinagogas priekšnieks ticēja. Arī mums
nepieciešana stipra ticība, jo īpaši laikā, kad Covid sērga pārņem pasauli un jau
pavisam tuvu pienākusi mūsu namiem, mūsu tuvajiem un mīļajiem, mums pašiem.
Jēzus saka: “Nāciet šurp visi pie manis, kas esat bēdīgi un grūtsirdīgi, Es jūs
vēlos atvieglināt!”. Atvieglināt ar Labo Vēsti, priecīgo ziņu, par
Pestīšanu ikvienam, kas tic. “Es Esmu Augšāmcelšanās un dzīvība; kas Man tic,
dzīvos, arī ja tas mirs, un ikviens, kas dzīvo un tic Man, nemirs
nemūžam.”/Jņ.11:25-26/
Lūgsim, lai Dievs Svētais Gars, kurš
caur mūsu kristību iededzināja ticības liesmu mūsu sirdīs, uztur ik dienas mūs
šajā pestījoša ticībā, ticībā uz mūsu pašu Augšamcelšanos, kad Dievs Radītājs
piepildīs Savu mūžīgo nodomu un nodibinās jaunas debesis un jaunu zemi, kurā Dieva
mīļotie un izredzētie mājos kopā ar Viņu mūžīgi. Dievam lai slava mūžīgi!
Jēzus Vārdā, Āmen!
Sprediķis - Vasarsvētki
31.05.2020.
– Opekalns, Ape
Dārgie draugi, sirsnīgi sveicu jūs Vasarsvētkos!
Mūsu senčiem šie bija skaisti Vasaras iesākuma svētki, kuros māju un
pagalmu pušķoja ar bērziem, ievu un pīlādžu ziediem un citiem zaļumiem. Puķes
un meijas lika arī pie katras gultas, tā cerot nodrošināt veselību, labklājību
un veiksmi saimniekošanā. Savukārt pēc svētkiem zāles un meijas izžāvēja un
glabāja, jo cilvēki ticēja, ka tām piemīt īpašas dziednieciskas īpašības.
Patiesībā Vasarsvētku pirmsākums ir ebreju tautas svētki Šavout, kas tiek svinēti par
godu dienai, kad Dievs dāvāja ebrejiem Toru
un Desmit Baušļus, morāli un ētikas
pamatu visai civilizācijai. Kristīgajā tradīcijā Vasarsvētki tiek svinēti,
pieminot Svētā Gara nolaišanos pār Jēzus
Kristus mācekļiem. Apustuļu darbos par šo notikumu lasām: “Kad Vasarassvētku diena bija atnākusi, visi bija sapulcējušies vienā
vietā; un piepeši no debesīm nāca rūkoņa, it kā stiprs vējš pūstu, un
piepildīja visu namu, kur tie sēdēja, un viņiem parādījās it kā uguns mēles,
kas sadalījās un nolaidās uz ikvienu no tiem, un visi tika piepildīti ar Svēto
Garu un sāka runāt citās mēlēs, kā Gars tiem deva izrunāt” (Ap.d. 2:1-4).
Pastāv vairāki maldīgi pieņēmumi par to,
kas ir Svētais Gars. Daži uzskata, ka tas ir mistisks Spēks, kas palīdz sasniegt kāroto. Citi domā, ka tas ir bezpersonisks spēks, ko Dievs piešķir
Kristus sekotājiem. Taču Bībele saka, ka Svētais Gars ir Dievs – reāla Persona ar prātu, emocijām un gribu.
Atrodoties miesā, Jēzus pilnībā paļāvās uz Svēto Garu. Aizejot pie Tēva, Viņš apsolīja:
“Bet Aizstāvis, Svētais Gars, ko Tēvs
sūtīs Manā Vārdā, Tas jums visu mācīs un atgādinās jums visu, ko Es jums esmu
sacījis” (Jāņa 14:26).
Kristus apsola Svētā Gara dāvanu saviem sekotājiem, tātad arī man un jums. Tomēr ir
cilvēki, kas domā, ka līdz ar Kristus apustuļu nāvi Svētā Gara darbība ir
izbeigusies. Nesen laikrakstā “Alūksnes
un Malienas Ziņas” izlasīju kādas sievietes pārdomas pēc atgriešanās no
slimnīcas. Šī sieviete teica lielu paldies ārstiem, bet ar rūgtumu secināja: “Cilvēks palīdz, nevis lūgšanas izdomātiem
dieviem, kuriem, ja tādi vispār ir, šķiet dziļi vienalga, kādas nelaimes ar
cilvēku notiek”.
Ir skumji kaut ko tādu lasīt, jo agrāk
vai vēlāk katra cilvēka dzīvē pienāk brīdis, kad ārsti ir bezspēcīgi un
vienīgais, kas paliek reāls un nemainīgs, ir Dievs. Sākot ar JD un līdz pat
mūsdienām ir daudz liecību par to, kā Dievs darbojas cilvēku dzīvēs. Slavēšanas un dziedināšanas dievkalpojumos
par to ir liecinājuši brāļi un māsas Kristū. To noteikti esam piedzīvojuši arī paši
savās dzīvēs. Un tas, mīļie, nozīmē, ka mēs dzīvojam Svētā Gara laikmetā, par
kuru Apustuļu darbu grāmatā lasām: “..te
piepildās pravieša Joēla vārdi: tas notiks pēdējās dienās, saka Dievs, Es izliešu
no Sava Gara pār visu miesu, un jūsu dēli un jūsu meitas pravietos, un jūsu
jaunekļi redzēs parādības, un jūsu sirmgalvji sapņos sapņus. Un arī pār Saviem
kalpiem un Savām kalponēm Es tanīs dienās izliešu no Sava Gara, un tie
pravietos. Un Es došu brīnumus augšā pie debesīm un zīmes apakšā virs zemes:
asinis un uguni, un dūmus, un tvaiku. Saule pārvērtīsies tumsā un mēness
asinīs, pirms nāks Tā Kunga lielā un spožā diena. Un ikviens, kas Tā Kunga
Vārdu piesauks, tiks izglābts” (Apd 2:16-21).
Iespējams, kādam šķiet, ka tikt
izglābtam ir vienkārši. Lūkas evaņģēlijā pat lasām par kādu noziedznieku, kurš,
jau karādamies pie krusta, izsaucas: “Jēzu,
piemini mani, kad Tu nāksi Savā valstībā!”, un Jēzus viņam apliecina: “Patiesi Es tev saku: šodien tu būsi ar Mani
paradīzē!” (Lūk.23:42-43). Tomēr es domāju, ka viss nav tik vienkārši. Kad
veselīgo kāpostu un burkānu vietā jūs veikalā it kā nejauši nopērkat žāvētu
vistu un kartupeļu čipsus, tad tas ir tāpēc, ka jūs jau iepriekš esat domājuši
par šiem neveselīgajiem gardumiem. Tāpat tas ir ar Dievu. Jūs spēsiet piesaukt
Viņu savā nāves stundā vienīgi tad, ja jau iepriekš būsiet par Viņu domājuši.
Drošākais veids, kā iegūt sev vietu Debesu
valstībā, ir kristība. Tā kā šodien Apes konventa draudzēs notiks gan kristības, gan iesvētības, tad atgādināšu
svarīgāko, kas par kristību jāatceras.
1. Kristība pamatojas Dieva Vārdā
Mateja evaņģēlijā mēs lasām, ka īsi
pirms uzkāpšanas debesīs Kristus saviem sekotājiem pavēlēja: “Ejiet un dariet par mācekļiem visas tautas,
tās kristīdami Tēva, Dēla un Svētā
Gara Vārdā!” (Mt. 28.nod.). Tas nozīmē, ka kristību rituālu gan veic
mācītājs, taču pavēle par to nāk no paša Dieva. Katoļu teologs Henrijs Nouvens kristību sauc par “pārejas rituālu”, kura laikā cilvēks simboliski
pāriet kopā ar Izraēla tautu no
verdzības brīvībā, kopā ar Jēzu - no nāves dzīvībā. Kristību brīdī mēs sakām “NĒ!” pasaulei un apliecinām, ka
izvēlamies būt Gaismas bērni. Kad esam kristīti, mēs esam Svētajā Garā un gatavi
veikt varenus darbus Dievam par godu.
2. Kristība tiek veikta ar ūdeni
Taču
tas nav parasts ūdens, bet, kā raksta M.Luters “Lielajā katehismā”, “Dieva
Vārds un pavēle, kas šim ūdenim ir klāt,
padara to cēlāku par jebkuru citu ūdeni”.
Mīļie draugi, tā ir liela Dieva
žēlastība, ka Viņš mums devis šādu brīnišķīgu, visiem pieejamu iespēju garīgai
pārdzimšanai! Jūs droši vien atceraties Jēzus sarunu ar jūdu valdības vīru Nikodēmu. Iespējams, šis vīrs jau bija
krietni gados, jo, dzirdot Jēzus vārdus: “ja
cilvēks nepiedzimst no augšienes, neredzēt tam Dieva valstības”, viņš
izmisis izsaucās: “Kā cilvēks var
piedzimt, vecs būdams? Vai tad viņš var atgriezties savas mātes miesās un atkal
piedzimt?” (Jāņa 3:1-8). Jēzus nomierināja Nikodēmu sakot: “Kas piedzimis no miesas, ir miesa, un, kas
piedzimis no Gara, ir gars”. Kristība ir cilvēka piedzimšana Svētajā Garā!
3. Arī bērni ir jākrista
Kopš Ādama un Ievas grēkā krišanas brīža
grēks ir klātesošs pie katra cilvēka jau no viņa ieņemšanas brīža. Tomēr
cilvēki mēdz iebilst, atsaucoties uz Marka evaņģēliju, kur teikts: “Kas tic un top kristīts, tas tiks izglābts!”
(Marka 16:16). Kā gan lai pārbauda zīdaiņa ticību? Taču neuztraucieties, mīļie!
Arī bērnu kristība ir derīga, jo, kā tikko dzirdējāt, kristībā viss ir atkarīgs
vienīgi no Dieva vārda un pavēles. Mēs kristām bērnu cerēdami, ka viņš
tic. Mēs arī lūdzam, lai Dievs dāvā šim bērnam ticību. Tomēr mēs viņu kristījam
nevis paļāvībā uz šo ticību, bet gan tādēļ, ka Dievs ir pavēlējis to darīt.
4. Bērniem ir vajadzīgi Dievam paklausīgi vecāki
Marija un Jāzeps bija dziļi ticīgi
cilvēki, tāpēc viņi izpildīja Dieva pavēli jūdu tautai un Kristus tika
apgraizīts astotajā dienā pēc piedzimšanas. Arī mūsu Baznīca māca, ka vecākiem
savi bērni ir jākristī pēc iespējas agrāk. Tas tāpēc, ka piedzimstot bērns
nonāk vecāku, bet kristībā – Dieva aprūpē un aizsardzībā. Kristība apliecina,
ka bērni nav vecāku īpašums, bet pieder Dievam. Kad bērns ir kristīts, vecāki un
Dievs var sadarboties viņa audzināšanā. No tā izriet, ka pilnvērtīgi izpildīt
savu pienākumu spēj vienīgi tie vecāki, kuri paši pieder Dievam un meklē ceļus,
kā nokļūt Viņam tuvāk.
5. Kristība ir jauns sākums
Vasarsvētki, ko šodien svinam, ir Baznīcas dzimšanas svētki. Pirmā draudze iesākās ar grandiozu Svētā Gara izliešanos un kristībām, kuru laikā Kristus sekotāju pulkam pievienojās ap trīs tūkstoši dvēseļu.
Mēs dzīvojam Svētā Gara laikmetā. Tas Pats Gars, kas pirmajos Vasarsvētkos kā uguns mēles nonāca no debesīm ir mūsu vidū arī šodien. Viņš ir tas, kurš ik dienas mūs māca, darot arvien līdzīgākus Kristum. Svētais Gars piedalās mūsu Svēttapšanas procesā jau šeit virs zemes, lai to pilnībā pabeigtu Debesu valstībā, kur mēs ieiesim mūžīgajā dzīvībā un svētlaimē kopā ar Dievu. Tāpēc prieka pilnām sirdīm šodien lūgsim Debesu Tēvu.
Nāc Svētais Gars, piepildi savu ticīgo
sirdis un iededz tajās Savas mīlestības uguni! Jēzus Vārdā. Āmen!
Sprediķis - Sevi no pasaules pasargāt neapgānītu
Rogate, 6.Lieldienu svētdiena (1.Ķēn.3:5-15;
Jk.1:22-27; Jņ.16:23b-30)
17.05.2020. – Opekalns, Ape
Labdien, dārgie draugi!
Man liels prieks, ka beidzot atkal varam tikties klātienē! Vēl jau nu gan pārlieku nesapriecāsimies, jo “Covid - 19” sakarā izsludinātais ārkārtas stāvoklis pasaulē un valstī turpinās un domājams, ka tas saglabāsies vēl diezgan ilgi. Pasaulei, kas pieradusi visu kontrolēt, šī situācija atklāj skaudro patiesību, ka ir tomēr lietas, ko ietekmēt cilvēks nespēj. Turklāt aizvadītie trīs mēneši parāda, ka pasaule ir vienots veselums, kurā katra atsevišķa indivīda izvēles neizbēgami ietekmē sistēmu kopumā. Itāļu fiziķis un rakstnieks Paolo Džordāno esejā “Sērgas laikā” par to raksta: “Covid-19 epidēmija pretendē kļūt par mūsu laikmeta svarīgāko ārkārtas situāciju veselības jomā. Tā mums atklāj, cik sarežģīti būvēta ir pasaule, kurā dzīvojam, un cik sarežģītas ir šīs pasaules sociālās, politiskās, ekonomiskās un tāpat arī cilvēciskās un psihiskās likumsakarības. Tas, ko mēs šobrīd pieredzam, sniedzas pāri identitāšu un kultūru barjerām”.
Jā, tas, ko šobrīd piedzīvojam, ir patiesi kaut kas
unikāls. Tomēr esmu pārliecināts, ka agrāk vai vēlāk šis 21.gadsimta mēris beigsies tāpat kā ir beigušās visas citas
līdzīgas saslimšanas cilvēces vēsturē.
Ir tikai viena sērga, kas ir pastāvīgi klātesoša visos
laikos un visās tautās - tas ir grēks! Tas piemeklē vecus un jaunus,
bagātus un nabagus, ticīgus un neticīgus. Kā izsargāties no šīs sērgas jeb, kā sevi pasargāt no šīs pasaules neapgānītu,
to vēlos ar jums pārrunāt šodien.
Pasaulē pastāv spiediens pielāgoties
un būt tādam kā “visi”. Savā ziņā tas
ir kopienas izdzīvošanas jautājums, tāpēc dabā tie īpatņi kas atšķiras no
grupas (piemēram, vājš sivēns spēcīgu sivēnu barā) parasti aiziet bojā vai pat tiek
ciltsbrāļu mērķtiecīgi iznīcināti. Tam, kurš ir “kā visi”, fiziskā ziņā iespējas izdzīvot ir lielākas. Viņš var
atļauties melot, zagt, pārkāpt laulību un pat nogalināt, aizbildinoties ar
universālo frāzi: “Bet tā taču dara visi!”.
Un patiesi, kuram gan savu reizi negadās būt savtīgam, zemiskam vai kā citādi ļaunam?
Arī kristietim būtu taču vieglāk izdzīvot, ja viņš noliktu
pie malas Dieva dotās taisnības bruņas, pestīšanas bruņu cepuri, Gara zobenu un
saplūstu ar pūli. Un, kad tas ir noticis, viņu var maigi iežūžot, piemēram, New Age (Jaunā laikmeta) ezotēriskajā mācībā balstītas runas par to, ka Dievs ir Augstākais Likums, kas vada Visumu un mājo
arī katrā cilvēkā, savukārt cilvēks izdzīvo daudzus mūžus, to laikā uzkrājot pieredzi un attīstot savas labākās īpašības, tikumisko
paškontroli un izpratni par to, kas labs un kas slikts. Lūk, tik vienkārši
– ne cīņu, ne moku! Atliek tikai dzīvot, un kādā brīdī tu esi ideāls.
Mīļie draugi, jūs jau saprotat, ka šobrīd es ironizēju!
Viss pasaulē notiekošais liecina, ka reāli eksistē ļaunie spēki, kas cenšas mūs
iznīcināt. Tāpēc es aicinu jūs: neesiet kā visi! Esiet Kristus kareivji! Tas, kas praktizējošu kristieti atšķir no
pārējās sabiedrības, ir viņa izrunātais vārds. Apustulis Jēkabs par to saka: “Ja kāds šķietas Dievam kalpojam un nesavalda
savu mēli (..), tā kalpošana ir velta”.
Kā izpaužas mēles nesavaldīšana.
Aprunāšana. Mēdz teikt, ka latvietis latvietim esot garšīgākais ēdiens. Un tas ir
tiesa, ka brīžos, kad nespējam, neprotam vai negribam risināt savas problēmas,
mēs veikli pārslēdzamies uz kādu citu
- savu kolēģi, kaimiņu vai ģimenes locekli. Turklāt tā tas ir bijis visos
laikos. Ne velti viens no 18.gs. populārās hernhūtiešu kustības principiem bija
šāds: ja pie tevis atnāk brālis un sūdzas par citu brāli, tad tev vispirms jāprasa,
vai viņš šim citam brālim to jau teicis un, ja nē, tad tev pašam jāiet pie šī cita brāļa un jāsaka, ka konkrētais
brālis neklātienē viņu aprunā. Avoti vēsta, ka tās bijušas labas zāles pret
aprunāšanu. Un arī recepte nav tālu jāmeklē. To mums māca mūsu Kungs Jēzus Kristus
sakot: “Bet, ja tavs brālis grēko, tad
noej un pamāci viņu zem četrām acīm!” (Mt.18: 15).
Zūdīšanās. Ļoti izplatīta parādība! Cilvēki mēdz paust sarūgtinājumu un žēloties
par valdību, nodokļiem, kaimiņiem, laika apstākļiem, vecākiem, bērniem, Covid pandēmiju etc. Taču Kungs Kristus saka: “Bet
dzenieties papriekš pēc Dieva valstības un Viņa taisnības, tad jums visas šīs
lietas taps piemestas!” (Mt.6:31-32). Manuprāt, Kristus te grib pateikt
mums divas lietas. Pirmkārt, arī pārliecinātiem kristiešiem var uznākt vēlēšanās sevi pažēlot. Otrkārt,
ir veltīgi meklēt problēmas sakni ārpus sevis, jo visa pamatā ir mūsu
attiecības ar Dievu.
Apvainošana. Laikam gan katrs
no mums savu reizi ir ar nožēlu secinājis: “Ak,
kaut es to nebūtu teicis!”. Taču izteikts
vārds ir kā izliets ūdens, to atpakaļ nesasmelsi. Ir gan dzirdēts teiciens, ka laiks dziedē visas rētas, tomēr tā nav
patiesība. Mediķi no pieredzes zina, ka neārstētas brūces ar laiku sastruto un
saindē visu ķermeni. Tieši tāpat ir ar dvēseli. Ja vārdu radītie ievainojumi
netiek apkopti, cilvēka dvēsele cieš, un ar laiku var sabrukt pavisam. Toties dvēseles
ievainojumus dziedē piedošana! Gluži kā Jēzū Kristū Dievs ir izlīdzis ar pasauli un
piedevis mums, arī mums ir jālūdz
piedošana un jāpiedod. Piedošana jeb izlīgšana ļauj mums atjaunot attiecības un
sākt tās jaunā, pozitīvā gultnē. Brīnišķīgs veids kā izlīgt ar brāli vai māsu
ir - pirms Dievgalda sveicināt vienam otru ar Miera sveicienu.
Tomēr tas vēl nav viss. Mani dara uzmanīgu rindas, ko lasām
Ījaba grāmatas pirmajā nodaļā: “Un
notika, kādu dienu kad Dieva dēli
nāca, lai nostātos Tā Kunga priekšā, tad arīdzan sātans atnāca viņu vidū”.
Tātad sātanam ir pieeja Dievam! Turklāt viņa nodomi attiecībā uz mums,
cilvēkiem, ir ļauni, jo, kad Dievs sāk slavēt Savu kalpu Ījabu sakot, ka virs
zemes nav neviena cita tāda kā viņš, jo “šis
vīrs ir sirdsskaidrs un taisns; viņš bīstas Dieva un vairās no ļauna”, tad sātans
iebilst sakot: “Vai Ījabs Dievu velti un
bez kāda apsvēruma bīstas?”
Mīļie draugi, sātans mūs nepārtraukti apsūdz Dieva priekšā! Taču
mums ir arī savs aizstāvis, kurš apliecina, ka konkrētais cilvēks vairs
nepieder ļaunajam, bet ir Kristus īpašums. Šis aizstāvis ir Svētais
Gars. Par Viņu Jēzus liecina: “Bet
Aizstāvis, Svētais Gars, ko Tēvs sūtīs Manā Vārdā, Tas jums visu mācīs un
atgādinās jums visu, ko Es jums esmu sacījis” (Jāņa 14:26). To ir labi sev
atgādināt, jo īpaši, kad lēnām tuvojamies Vasarsvētkiem.
Kad cilvēku vada Dieva Svētais Gars, viņš spēj būt ne tikai Vārda klausītājs, bet
arī darītājs. Kad esam Garā, mēs spējam savaldīt savu mēli tā, ka neaprunājam,
bet iestājamies par otru, nezūdāmies, bet pateicamies Dievam par visu labo ko
Viņš ir devis un joprojām ik dienas dod. Garā mēs spējam atraut skatu no sevis
un pievērsties tiem, kuriem mūsu palīdzība konkrētā brīdī nepieciešama
visvairāk. Vienīgi Garā iespējama tīra un neapgānīta kalpošana Dieva Tēva
priekšā, pieskatot bāriņus un atraitnes viņu bēdās un
sevi no pasaules pasargājot neapgānītus (Jēk.1:27).
Lai Aizstāvis,
Dieva Svētais Gars vienmēr ir ar mums, ka varam sadzirdēt Dievu, atpazīt ļauno un mīlestībā atbildēt uz
sava tuvākā vajadzībām. Jēzus Vārdā. Āmen!
Sprediķis - Mātes diena
Redzi, es esmu Tā Kunga kalpone
Mātes
Diena (5.Moz.6:4-7; Ef.6:1-4; Lk.2:41-52)
10.05.2020.
(attālināti)
Labdien, dārgie
draugi!
Šodien mēs svinam Mātes dienu. Latvijā šos svētkus sāka svinēt 1922. gadā un tos rīkoja Baznīcas
draudzes. Mātei latviešu tautā izrādīts gods izsenis. Acīmredzot tas tāpēc, ka
ar mātes vārdu cilvēka apziņā saistās viss labais,
tīrais, gaišais, patiesais. Māte bērnu pieņem bez nosacījumiem,
vienalga, viņš ir labs vai slikts, neglīts vai skaists. Māte zina par savu bērnu visu, tomēr nepārstāj viņu mīlēt.
Arī Jēzum bija māte. Viņa
bija vēl jaunava, kad Dieva eņģelis
paziņoja šokējošo ziņu: “Un redzi, tu
tapsi grūta savās miesās un dzemdēsi Dēlu, un sauksi Viņa vārdu: Jēzus!”. Meitenei
bija visas tiesības teikt: “Nē!”, tomēr
viņa atbildēja: “Redzi, es esmu Tā Kunga
kalpone, lai notiek ar mani pēc tava vārda.”/Lk.1:38/ Un viņa tapa grūta un
dzemdēja, un, kā liecina Bībele, bija kopā ar Dēlu visu Viņa dzīvi, līdz pat
nāves brīdim pie krusta. Tomēr Bībele klusē par mātes un Dēla satikšanos pēc
Augšāmcelšanās. Tā nu mēs varam vien iztēloties, kā šī tikšanās notika.
“Viņa ir piecēlusies agrāk, lai akmens traukā
saspiestu eļļā alveju un mirres. Gaisā izplatās saldi rūgtenā svaidāmo zāļu
smarža. Prāts aizvien atgriežas pie Krusta. Viņa domā par Dēlu. Vārdi, ko Viņš
teica, ir noglabāti mātes sirdī kā noslēgtā traukā. Vārds pa vārdam, un viss,
ko Viņš līdz šim pravietojis, ir piepildījies, izņemot vienu…
Pēkšņi
pār muguru pārskrien siltas trīsas, kas aizsniedzas līdz pašiem sirds
dziļumiem. Ar visu savu būtību viņa jūt, ka telpā ir vēl kāds. Viņa noliek malā
savu nodarbi, lēnām paceļ galvu un - jā, tas ir Viņš, Viņš ir dzīvs, Viņš ir augšāmcēlies!
Trauks izkrīt no rokām. Viņu skatieni sastopas. Prieka un
pazemības asaras saplūst vienā straumē, līdz viņa izsaucas: “Mans Dēls!” Bet tad, nokrītot ceļos
turpina: “Mans Kungs un mans Dievs!” Kungs pieiet pie viņas, pieceļ viņu un apskauj.
Dziļā mīlestībā Viņš ieskatās sievietei acīs un saka: “Māt!”. Tā labu brīdi abi vienkārši stāv klusumā”.
(Kontemplācija Ignācija no Lojolas garīgo vingrinājumu laikā)
Mēs nevaram pārbaudīt, vai šis aizkustinošais
notikums tiešām notika. Tomēr ir saprātīgi domāt, ka pēc Augšāmcelšanās Jēzus parādījās
ne vien saviem mācekļiem, bet arī mātei. Viņai, kurai Dievs caur Savu kalpu Sīmeanu pasludināja: “Redzi, Viņš ir likts par krišanu un
augšāmcelšanos daudz ļaudīm Israēlā un par zīmi, kam runā pretī. Un tev pašai
caur dvēseli zobens spiedīsies, lai daudz siržu domas nāktu zināmas” (Lk.
2:35).
Mīļās mātes, gluži kā Jēzus mātei Marijai, arī jums ir dota brīnišķīga privilēģija būt par Dieva
radīšanas darba līdzstrādniecēm. Tikko dzimuša bērna acīs jūs faktiski arī esat
dievi, kas mazulim nodrošina visu
dzīvei nepieciešamo. No jums viņš saņem ēdienu un apģērbu, smaidus un glāstus.
Taču ne mazāk svarīga ir mātei no Dieva
uzticētā bērnu audzinātājas loma. Bībele saka: “Viņa ver vaļā savu muti ar gudrību, un mīlīga pamācība ir uz viņas
mēles” (Sal. pam. 31: 26). Audzināšanas mērķis ir attīstīt bērnos ieradumus, kas ļautu viņiem visa mūža
garumā būt veiksmīgiem cilvēkiem un tuvoties Dievam. Ķēniņš Salamans savās
pamācībās par to raksta: “Māci savam
bērnam viņa ceļu, no tā viņš neatstājas arī tad, kad ir jau vecs kļuvis”
(Sal. pam. 22: 6). Ideālā variantā audzināšanas darbs mātei būtu jādara kopā ar
tēvu, bet, pat ja tā nav, audzināšanas mērķis paliek nemainīgs.
Darbs, kas uzticēts mātei un tēvam, ir
patiesi nozīmīgs. Es pat teiktu, ka svarīgāka darba par šo nav. “Mēs rūpējamies
par saviem īpašumiem, lai tos varētu nodot saviem bērniem, taču par pašiem
bērniem nerūpējamies nemaz. Izveido sava dēla dvēseli pareizi, un visas pārējās
lietas tiks piemestas klāt,” savulaik teicis Jānis Zeltamute. Veidojot savu ģimeni, sava bērna sirdi,
vecāki patiesībā veido Cilvēces nākotni.
Dievs to zina, tādēļ Viņa dotais Ceturtais
bauslis ir ar brīnišķīgu apsolījumu: “Tev
būs Tēvu un māti godāt, lai tev labi
klājas un tu ilgi dzīvo savā zemē!”.
Nereti cilvēki mūsdienās šo bausli
neizprot un iebilst: Jā, bet es taču
nespēju tādu māti (vai tādu tēvu) mīlēt! Bet Dievs jau to arī neprasa. Pavēlot
vecākus godāt, Viņš parāda, ka nošķir tēvu un māti no visiem citiem pasaules cilvēkiem
un nostāda viņus līdzās Sev. Mēs varam savus vecākus nemīlēt, bet mūsu pienākums
ir izrādīt viņiem cieņu, kāda pienākas mūsu labā ieceltajiem Dieva vietniekiem
šeit virs zemes.
Cieņpilna
attieksme pret vecākiem ir vērtība, kuras mums kā
sabiedrībai šobrīd pietrūkst visvairāk. Sekas tam ir briesmīgas. Bērni dumpojas
pret vecākiem un skolotājiem, darba ņēmēji ir noskaņoti skeptiski pret darba
devējiem, valsts iedzīvotāji ar šaubām un aizdomām skatās uz valsts varu. Tā vietā,
lai cits citu balstītu un sadarbotos, cilvēki cenšas viens otru iznīcināt!
Postu, ko rada cieņas trūkums pret
vecākiem, precīzi raksturo deviņpadsmitā gadsimta kristīgais autors Karls Olafs Rozeniuss (1816 – 1868).
Viņš raksta: “Visa laicīgā labklājība ir
saistīta ar ceturtā baušļa ievērošanu (..) Tāpat arī laicīga nelaime, nemiers, raizes
un pāragra nāve ir šā baušļa pārkāpšanas dabiskas izpausmes. Kur neviens
nevēlas paklausīt un būt padevīgs, bet visi grib valdīt un uzspiest savu gribu,
tur vienmēr būs strīdi, konflikti, savstarpējs naids un viss cits ļaunums, kas
no tā izriet”.
Dievbijīga māte spēj šo situāciju mainīt! Viņa
ir sava veida “garīgais kompass”,
kurš nekļūdīgi jūt, kādā virzienā ģimeni vada tēvs. Dievbijīga māte pielūdz
Dievu, tā nodrošinot Viņa klātbūtni visās ģimenes norisēs. Ja Kristus ir viņas
autoritāte, pat ja tiek pieļautas ļoti lielas kļūdas, šī ģimene tomēr pastāvēs.
Un atkal man jāatgriežas pie Jēzus mātes
Marijas. Ja par viņu Bībelē tiek runāts salīdzinoši daudz un Romas katoļu baznīcā Marijas pielūgsme
ir ļoti plaši izplatīta arī mūsdienās, tad par Jēzus audžutēvu Jāzepu
mēs nezinām tikpat kā neko. Tomēr no viņa rīcības noprotams, ka Jāzeps dzird
Dievu un Viņam paklausa. Domāju, lielā mērā tas ir Marijas nopelns. Zināt, ir
grūti neiemīlēt Dievu, ja līdzās ir cilvēks, kurš no visas sirds apliecina: “Mana dvēsele slavē To Kungu, un mans gars
gavilē par Dievu, manu Pestītāju!” (Lūk. 1:46-47).
Es jau esmu jums to stāstījis, bet man
patīk atcerēties, kā es pats sāku ceļu pie Dieva. Vainīga (labā nozīmē) bija
Daiga. Svētdienās viņa regulāri gāja uz Baznīcu un man gribējās noskaidrot, kas
ir tas, kas spēj viņas uzmanību saistīt vairāk nekā es. Un redzat, te nu es
esmu! Dievam bija plāns iesaistīt mani Savas Valstības celšanā, un Viņš to
īstenoja caur manu sievu un manu bērnu māti Daigu.
Ir vēl viena ar māti saistīta tēma, par
kuru cilvēki runā nelabprāt. Tā ir - aiziešana. Māte ir vārti, pa kuriem
mēs šajā pasaulē ienākam. Taču viņa nespēj pasargāt mūs no ciešanām un bēdām,
kas šajā pasaulē sagaida. Arī nāves priekšā māte ir bezspēcīga. Iespējams,
tāpēc daudzi cilvēki cenšas pēc iespējas ilgāk palikt bērni, nāves realitāti
paslēpjot zem neskaitāmu darbu un aizraujošu vaļasprieku raibā paklāja.
Taču nāve ir reāla. Sastopoties ar to, cilvēki
sajūtas bezcerīgi, nomākti, apjukuši, nobijušies. Kad Ījabs bija tuvu nāvei un cieta
neiedomājamas mokas, viņš vaimanāja: “Lai izgaist diena, kurā es piedzimu (..) jo
tā nebija aizslēgusi manas mātes klēpi, un līdz ar to bija palikušas
nenoslēptas arī bēdas manu acu skatienam” (Ījaba 3). Pat Jēzus, karādamies
pie krusta, izmisis izsaucās: “Mans
Dievs, Mans Dievs, kāpēc Tu esi Mani atstājis?"
Mirt ir briesmīgi pat Dieva Dēlam. Tāpēc
ir iedrošinoši dzirdēt vārdus, ko tikai dažas dienas vēlāk augšāmceltais Kungs
saka Saviem mācekļiem: “Redziet Manas
rokas un Manas kājas! Es pats tas esmu. Aptaustait Mani un apskatait; jo garam
nav miesas un kaulu, kā jūs redzat Man esam”.
Kristus ir augšāmcēlies miesā,
un arī mēs tādi reiz būsim, ja no visas sirds sekosim mūsu Kungam. Viņa otrā
atnākšana tad būs mūsu visu neizmērojams prieks, un mēs kā bērni, kas tikko iznākuši
no mātes miesām, skatīsim savu Kungu vaigu vaigā.
Dievs svētītu jums Mātes dienu, cienījamās mātes!
Āmen!
Sprediķis - Jubilate
Mazu brīdi, un jūs Mani atkal
redzēsit…
Jubilate (ceturtā Lieldienu
svētdiena)
03.05.2020. (attālināti)
Labdien, dārgie draugi! Šīs dienas sprediķis būs par tikko
dzirdēto Evaņģēlija tekstu.
Tuvojoties savas zemes
dzīves noslēgumam, Jēzus arvien biežāk runāja uz mācekļiem par to, ka Viņam būs
ciest, mirt un trešajā dienā Augšāmcelties no mirušajiem. Saprotams,
ka šādas runas radīja mācekļos satraukumu. Neskaitāmas reizes viņi bija
dzirdējuši Jēzu runājam uz cilvēkiem, bija pieredzējuši daudzas brīnumainas
dziedināšanas, ļaunu garu izdzīšanas un pat mirušo augšāmcelšanos. Tas viss bija
nostiprinājis mācekļos pārliecību, ka Jēzus tiešām ir Israēla tautas gaidītais Mesija.
Taču nu šis Mesija paziņo,
ka pavisam drīz Jeruzālemē pret viņu
nostāsies paša tautas vecajie, augstie priesteri un rakstu mācītāji. Kaut kas
te neiet kopā, un mācekļi uztraucās. Enerģiskais Pēteris pat noveda Jēzu sāņus no citiem un brīdināja: “Lai Dievs pasargā, Kungs, ka Tev tas
nenotiek!” (Mt.16:22). Mācekļi
tiešām nespēja noticēt, ka ar Jēzu, kuram paklausa ļaunie gari, kurš dziedina
slimos, atgriež acu gaismu aklajiem un uzmodina mirušos, varētu notikt kaut kas
ļauns.
Šīs dienas Evaņģēlijā Jēzus
runā vēl mīklaināk. Viņš saka: “Vēl mazu brīdi, un jūs Manis vairs
neredzēsit, un atkal mazu brīdi, un jūs Mani atkal redzēsit” (Jņ 16:16).
Mums, kas dzīvojam 2020 gadā pēc Kristus, šie vārdi liek izjust dziļu, patiesu
prieku, jo mēs zinām – kā Jēzus teica, tieši tā arī notika.
Taču iedomājieties, kā jutās
mācekļi tobrīd. Viņi bija tādi paši cilvēki kā es un jūs, ar to atšķirību, ka
viņi vēl nebija piedzīvojuši Lieldienu mistēriju. Dzirdot Jēzus vārdus, mācekļi
apstājās pie “.. jūs Manis vairs neredzēsit..”. Katrs no jums, kurš piedzīvojis
tuva cilvēka nāvi, zina, ko tas nozīmē. Jūs viņu meklējat, bet viņa vairs nav.
Viņa vieta ir tukša. Ar viņu saistītās cerības un plāni izgaisuši. Nav. Beigas.
Viss.
Mācekļi bija izmisumā. Taču ko īsti Jēzus vēlējās
viņiem pateikt?
Ir Bībeles pētnieki, kas uzskata, ka Jēzus runā par laiku starp Viņa
nāvi un augšāmcelšanos, tātad, par trim dienām. Noteikti jā. Kad Lielajā
piektdienā kristīgā kopiena iegrima sērās, pasaule tai apkārt turpināja priecāties. Tā zāģēja malku, grilēja
desiņas, iedzēra aliņu, vizinājās ar auto….. Taču svētdienas rītā mūsu skumjas
tika pārvērstas priekā! Es pat teiktu, ne parastā priekā, bet īstās prieka
gavilēs, kas nāk no pašiem sirds dziļumiem reizē ar vārdiem: “Kristus
ir augšāmcēlies!”. Kristīgā kopiena līksmoja Lieldienu rītā un turpina
līksmot joprojām, jo pie mums piepildās Kristus apsolījums: “.. tad jūsu sirds priecāsies, un neviens šo
prieku jums neatņems”. Mēs līksmojam, bet pasaule turpina zāģēt malku,
grilēt desiņas, iedzert aliņu, vizināties ar auto…
Ir dzirdēts viedoklis, ka
Jēzus konkrētajā rakstu vietā runā par Savu otro atnākšanu, kurai jānotiek pēc
īsa brīža. Jēzus savu uzrunu sāk ar vārdu “ mikron”, kas grieķu valodas
tulkojumā nozīmē mazs, niecīgs. Pirmie kristieši dzīvoja Kristus otrās
atnākšanas gaidās un ticēja, ka tā patiesi notiks jau pēc maza brīža. Personīgi man to ir grūti
pieņemt, jo 2020 un vairāk gadi tomēr ir pārāk ilgs laiks, lai to nosauktu par
“mirkli”. Un tomēr viņi gaidīja un
joprojām gaidām arī mēs. Kāpēc Dievs tā kavējas? Varbūt atbildi varam meklēt Apustuļa Pētera 2.
vēstulē?
“Bet to
vien turiet vērā, mīļie, ka viena diena Tam Kungam ir kā tūkstoš gadi un
tūkstoš gadi kā viena diena. Tas Kungs nevilcina Savu apsolījumu, kā dažiem tas
šķiet, bet ir pacietīgs ar jums, negribēdams, ka kādi pazustu, bet ka visi
nāktu pie atgriešanās” (2. Pēt. 3:8-9).
Ir dzirdēts arī tāds
viedoklis, ka šajā rakstu vietā iet runa par laiku starp Jēzus Augšāmcelšanos un uzņemšanu debesīs jeb Debessbraukšanas dienu. Nenovērtēsim arī šo notikumu par zemu! Dzīvs būdams, Jēzus
spēja dziedināt ar vienu Savu vārdu, slimniekam pašam nemaz neesot klāt. Tomēr fiziski
Jēzus varēja atrasties vienlaikus tikai vienā vietā. Šī iemesla dēļ cilvēki no
malu malām saveda pie Viņa slimus, kroplus un aklus, un Jēzus viņus dziedināja.
Tomēr Jēzum bija nodoms situāciju
mainīt. Caur Jāņa evaņģēliju Viņš mums skaidro: “Tomēr Es jums saku patiesību: tas jums par labu, ka Es aizeimu. Jo, ja
Es neaizietu, Aizstāvis nenāktu pie
jums. Bet aizgājis Es to sūtīšu pie jums.” (Jāņa 16: 7-8).
Tas, par ko Jēzus šeit runā,
piepildījās Vasarsvētku dienā. Ar
milzīgu spēku Dieva Svētais Gars izlējās
pār mācekļiem, pārvēršot viņu sēras priekā. Kopš šā brīža Jēzus Svētajā Garā vienlaicīgi
ir klātesošs jebkurā vietā uz pasaules, kur divi vai trīs cilvēki pulcējušies Viņa
Vārdā.
Izsenis centrālais notikums, ap ko pulcējās
Kristus draudze, ir Dievkalpojums. Šobrīd, kad Covid pandēmijas sakarā noteikto ierobežojumu dēļ tas nav iespējams,
katrs Kristus miesas – Viņa Baznīcas loceklis izjūt lielāku vai mazāku
diskomfortu. Lai to mazinātu, mācītāji notur Dievkalpojumu vieni paši aiz slēgtām
Baznīcu durvīm, vai arī dara to attālināti kā mēs šeit Apē, fiziski klātesot tikai
dažiem kalpotājiem. Tomēr klātbūtnes sajūta, kas tiek sniegta caur “FB”, nekad neatsvērs reālu klātbūtni un
tikšanās prieku.
Zinu, ka, ilgstoši atrodoties izolācijā, mums
katram ir izskanējis iekšējs jautājums: “Kāpēc,
Dievs!?”.
Pagājušā gadā pēc ceļu
satiksmes negadījuma man vairākas dienas nācās pavadīt slimnīcā. No sākuma mans
jautājums bija tieši tāds: “Dievs, kāpēc!?”. Taču Dievs klusēja.
Toties mani sāka plosīt paša izdomātu variantu kalkulācijas, kam pievienojās
vēl arī “labvēļu” klāt piemestie prātojumi.
Kad jau biju pavisam paguris, lūdzu, lai
pieslēdzas Dievs. Patiesībā Viņš jau visu laiku tur bija. Dievs stāvēja
man līdzās un pacietīgi gaidīja, kad beidzot pieklusīs manu satraukto iekšējo
balsu klaigas. Kad tas beidzot notika, es sapratu, ka uzdodu nepareizo jautājumu.
Nekas taču nenotiek bez Dieva ziņas, tātad arī tam, ka esmu slimnīcā, ir sava
vieta Viņa plānā. Tad es jautāju savādāk: “Ko Tu vēlies, lai es šeit daru, Dievs!?”,
un jau pēc maza brīža zināju atbildi. Arī jūs to varat izlasīt Jāņa evaņģēlija
15.nodaļā: “ES ESMU vīnakoks, jūs tie zari. Kas Manī paliek un Es viņā, tas nes
daudz augļu, jo bez Manis jūs nenieka nespējat darīt!” (Jāņa 15:5).
Kristus vēlas ik brīdi būt
kopā ar mums un mūsos. Vēl vairāk, viņš vēlas caur mums turpināt darīt savu
lielo darbu - nest augļus Tēvam par godu. Mums katram ir vieta
Viņa plānā.
Pamēģināsim katrs noskaidrot
Dieva gribu sev un tiem cilvēkiem, kuri nolikti mūsu ceļā. Pajautāsim: “Dievs, ko es varu darīt šajā laikā un šajā
vietā?”.
Dieva Brīnišķīgais Svētais
Gars, mūsu Mācītājs un Mierinātājs, lai ir ar mums ikdienas un dod dzirdīgas
ausis, atvērtus prātus un dzīvas sirdis piepildīt Viņa misiju tur, kur esam
nolikti!
Jēzus Vārdā, Āmen!
Sprediķis - Labais Gans, Jēzus!
Misericordia Domini, - Trešā Lieldienu svētdiena-2020
Ape
(attālināti)
Labais Gans, Jēzus!
Labdien, dārgie draugi!
Šodien ir Lieldienu trešā svētdiena! Mēs dzīvojam Gaviļu laikā, tā apliecinot mūsu
Kunga un Pestītāja uzvaru pār nāvi, jo Viņš nepalika kapā, Viņš ir dzīvs,
Kristus ir Augšāmcēlies!
Tomēr pilnīgu šo svētku gaviļu laika prieku nozog kāds
nepārvarams apstāklis,- jau otro mēnesi dzīvojam “Covid-19” pandēmijas
izraisītajā “Ārkārtas stāvoklī”. Dievkalpojumi
notiek attālināti. Un tiem, kas stāv modrā sabiedrības sardzē, lai pēkšņi arī Apes
baznīcā nenotiktu nesankcionēta tautas pulcēšanās, iesaku neskatīties pa gabalu
caur logu, bet gan vismaz pabāzt savu galvu caur durvīm un palūkoties, ka
dievkalpojumu notur mācītājs ar dažiem palīgiem, un tad izlemt vai zvanīt
atbilstošiem dienestiem, kuriem iespējams tanī laikā būtu jāatbild uz kādu
patiešām svarīgu zvanu.
Bet nu pievērsīsimies realitātei, tam kas notiek šeit un
tagad.
Tam par ko runāšu šodienas sprediķi daļēji pieskāros savā
Lieldienu uzrunā “FB”. Esmu aicināts un iecelts Dieva Vārda kalps, pārnestā
nozīmē Gans man uzticētajās draudzēs. Tas, kā man kā ganam pietrūka un joprojām
pietrūkst, esat jūs mani dārgie brāļi un mīļas māsas Kristū. Man pietrūka un joprojām
pietrūkst man uzticētā ganāmā pulka. Tāpēc šīsdienas tēma par attiecībām starp
ganāmo pulku un ganu man liekas ļoti nozīmīga. Un nekļūdīšos, ja apgalvošu, ka
ganāmajam pulkam jeb avīm tā ir ne mazāk svarīga.
Tomēr izprast šo tik
brīnišķo Gana un ganāmpulka līdzību mums pašiem ir diezgan sarežģīti. Jēzus
bieži mēdza runāt līdzībās un kā zinām, tad mācekļi tik pat bieži neko nesaprata.
Bet Jēzus bija pacietīgs ar viņiem, pats izskaidrojot konkrēto līdzību. Tāpēc
arī šodien, uz Evaņģēlijā dzirdēto līdzību mēģināsim palūkoties ar Jēzus, mūsu
Labā Gana acīm.
Vispirms jau šajā
līdzībā uzmanību piesaista daudzo personāžu klātbūtne, avis, vilki, derētie
gani un visbeidzot Labais Gans.
Man rodas sajūta, ka Jēzus zina par ko runā, tāpēc, ka
Viņam pašam savulaik vai nu ir gadījies
ganīt aitas, vai Viņš ir vērīgi raudzījies kā to dara īstie aitkopji.
Kopš seniem laikiem
palestīnieši cēla māla, vaļīgu akmeņu vai palisādes aplokus, pa laikam
pārklātus ar mežrozēm. Reiz reizēm vienā aplokā novietoja vairākus ganāmpulkus.
Avis esot diezgan stūrgalvīgas. Mūsu tautai tam pat ir atbilstošs teiciens: “
stulbs kā aita!” Gans ar spieķa
palīdzību ielaida aplokā katru avi atsevišķi vai arī izvilka no asajiem mežrožu
krūmiem, kur tā bija ieķērusies. Gans pārbaudīja vai kāda no avīm nav
ievainota. Naktī tās uzraudzīja, lai neiekļūtu zaglis, hiēna vai vilks. Kā
redzam ar avīm vienmēr ir diezgan liela noņemšanās, tad kāpēc tieši avis?
“ Reiz kāds tēvs savam
mazajam dēliņam stāstījis līdzību par Kungu Jēzu, Labo Ganu. Nobeigumā viņš
teicis: “ Arī Tu drīksti būt Tā Kunga Jēzus jēriņš!” Puisītis klusējis. Bet
vakarā, guļot savā gultiņā viņš lūdzis: “ Mīļais Jēzu! Ja tu gribi mani darīt
par kādu dzīvnieku, tad labāk padari par zirgu.”
Tādi mēs cilvēki esam.
Mēs ļoti labprāt vienmēr gribam tiekties augstāk. Šis nožēlojamais Dieva
Valstības krusta veids mums nepatīk. Jēriņš puisīti neapmierināja, Viņš gribēja
būt vismaz stalts kumeļš.
Tomēr jābūt kādam
pamatīgam iemeslam, kāpēc Kungs sauc mūs par avīm, un ne tikai Savus ļaudis,
bet visus cilvēkus. Tikai Viņš izšķir-
nomaldījušās un pazudušās avis no tādām, kas pieder Viņa ganāmpulkam un ir
glābtas. Droši vien tāpēc, ka mums patiešām trūkst orientēšanās spēju. Ja “pasaules plašajos ceļos”, mēs vēl kaut
kā tiekam galā ar savām vēlmēm un vajadzībām, tad attiecībā uz mūsu dzīves- mūžīgo
mērķi, mēs esam bezpalīdzīgi. Te mums vajadzīgs Gans.
Ja atceros savu dzīvi, tad līdz brīdim kad iepazinu Jēzu, to
bija grūti nosaukt par dzīvi. Toreiz es vienkārši eksistēju – ēdu, gulēju,
bieži darbojos inercē, daudz strādāju. Ģimene! Bērni! Atstāti novārtā! Es jutu,
ka tā nav pareizi, un meklēju savu īsto ceļu, taču pats savā spēkā nespēju to
atrast. Es raudzījos uz to, bet nespēju
saskatīt. Sāku kā tāds straujš stalts rumaks, līdz beidzot sajutos kā nodzīts zirgs. Cik gan labprātāk es
būtu vēlējies kļūt par “mazo jēriņu” un
ļauties Labā Gana, Jēzus rokām.
Kad viens no 19.gs. izcilākajiem filozofiem Serēns
Kirkegors pieņēma Kristu, viņš rakstīja: “Tagad, ar Dieva palīgu, es kļūšu es
pats”. To pašu es varu teikt par sevi. Kad es saucu Jēzu, tad Viņš man
atbildēja. Jēzus deva manai un visas manas ģimenes dzīvei pareizo gultni,
virzienu.
Pieņemot Dieva palīdzību Jēzū pie manis piepildījās vārdi
ko saka apustulis Pēteris: “ Jūs bijāt kā klīstošas avis, bet tagad esat
atgriezušies pie sava Gana un dvēseļu Sarga.”
Es maldīgi domāju, ka man ir jāpaveic “neiespējamā misija”, jāuzbūvē kādas milzīgas, pamatīgas kāpnes debesīm. Tai laikā vēl nebiju aptvēris, ka Dievs Pats, vienkāršā bērniņā ir nonācis no saviem debesu augstumiem pie manis.
Tāpēc stāstot līdzību par Labo Ganu, Jēzus atklāj mums, kāda ir Dieva Valstība un kur tā meklējama. Šķiet, Viņš grib teikt: “Mana valstība nav nekas cits, kā tas, ka es rūpējos par savām avīm”. Citiem vārdiem, Jēzus saka: “Vilni, nebīsties, tu neesi viens, jo Es esmu nācis pasaulē, lai rūpētos par ik vienu Savu avi, par katru no jums!”.
Turklāt Labais Gans ne tikai rūpējas. Viņš atdod Savu dzīvību par savām avīm. Kristus pie krusta izcīnītā uzvara pār nāvi - tā ir Lieldienu rīta prieka vēsts katram izmisušam cilvēkam. Kristus upurēja sevi, lai ikviens cilvēks uz zemes, izjūtot rūpes un raizes par savu nožēlojamo eksistenci, varētu iegūt cerību no paša Dvēseļu gana - Dieva. Dieva Dēls par mums nomira. Viņš ir mūsu Labais Gans un Glābējs. Viņš ilgojas pēc mums, bet vai mēs ilgojamies pēc Viņa?
Jēzus šodien saka: “Es pazīstu Savas avis un Manas avis pazīst Mani.”
Par to, ka aitu dabā tiešām ir klausīt tikai
sava gana balsij pārliecinājos pirms dažiem gadiem Apes draudzes Svētdienas
skolas bērnu vasaras skoliņā, kuras moto bija “Labais Gans”. Vienā no vakariem
kopā ar bērniem gājām pārgājienā, kas noslēdzās zemnieku saimniecībā, kurā
audzē aitas. Saimnieka paša gan nebija mājās, taču ar viņa laipnu atļauju un
pēc viņa norādījuma es ņēmu spaini, iebēru tajā akmeņus, grabināju un saucu:
“Ait, ait, ait!”. Vai domājat, aitas labprāt skrēja pie mums uz barības
saņemšanas vietu? Nekā nebija! Tās gan iznāca no krūmiem un tuvojās, bet tad
pēkšņi it kā sastinga. Es varēju grabināt savu spaini un saukt “Ait, ait!”, cik
tīk, taču dzīvnieki nenāca vairs ne soli tuvāk. Aitas bija atskārtušas, ka mana
balss nelīdzinās saimnieka balsij.
Var teikt, ka orientēšanās
uz ganu aitām ir ieprogrammēta jau instinktu līmenī. No tā ir atkarīga
katra atsevišķa dzīvnieka izdzīvošana, jo aitas jau nespēj pašas sevi vadīt,
dziedināt, aizstāvēties pret plēsīgiem zvēriem un svešiem cilvēkiem ar sliktiem
nolūkiem. Gana tuvums ir tas, kas dod aitām drošību. Labā Gana balss sniedz mieru dvēselei.
Šodien, kad neietekmējamu ārēju apstākļu iespaidā esam
spiesti dzīvot izolācijā. Kad ikdienas
dzirdam nemiera pilnu, baiļu un paniku sējošu informāciju par “mūsdienu mēra”
plosīšanos. Laikā, kad tik daudzas balsis pieprasa mūsu uzmanību, mums vairāk
nekā jebkad nepieciešams dzirdēt Labā Gana balsi.
Kā un kur gan es varu sadzirdēt Labā Gana balsi?
Viens no veidiem ir tas kā mēs to darām šobrīd. Izmantojot
interneta resursus un modernās mobilās tehnoloģijas, ir iespēja uzrunājot
ganāmpulku attālināti. Un tā ir iespēja,
uzrunāt arī tās avis par kurām Jēzus saka: “ Man vēl ir citas avis, kas nav no
šīs kūts; arī tās Man jāatved. Arī Viņas dzirdēs Manu balsi, un būs viens
ganāms pulks un viens gans.” /Jņ.10:16/
Pazīt Jēzu, atpazīt Labā Gana balsi, nozīmē grūtā savas
dzīves situācijā jautāt: ” Bet ko Jēzus tagad sacītu, kā Viņš rīkotos!?”
Savukārt tas nozīmē zināt, Jēzus dzīves notikumu aprakstus, kas pierakstīti Jaunajā
Derībā. Derībā kas noslēgta Jēra asinīm, jo: “ar Viņa brūcēm jūs esat dziedināti,” saka Apustulis Pēteris.
Tas nozīmē lasīt ne tikai stilīgus romānus vai bescellerus,
bet izmantot laiku Bībeles lasīšanai vai studijām. Lasīt labu, celsmīgu garīgo
literatūru. Luterisma Mantojuma Fonds
piedāvā iegādāties tādu pa izdevniecības cenām, nosūtot līdz jūsu dzīvesvietai.
Ja tev ir sevišķi grūti, ja jūties pilnīgā pamestības
stāvoklī, tad pārdomā kur ir tā vieta, kur Jēzus runā tieši ar tevi. Dodies uz
šo vietu un lūdz vienkārši: “ Jēzu, es esmu tavs mazais nomaldījies jēriņš, Tu
man esi vajadzīgs!” Atceries, ka Viņš ir tavs Labais Gans, kurš ir gatavs
atstāt visu, lai dotos uzmeklēt tieši tevi.
Sajūti, kā Labais Gans, ņem tevi, vientuļo un nomaldījušos
jēriņu uz saviem pleciem. Kā Viņš aiznes
tevi uz tām labajām, leknajām ganībām, kur vari būt drošībā un mierā Viņa
tuvumā. Tā tavu pamestību nomainīs
visdziļākais mierinājums ko tev sniegs tavs dvēseles Gans un Sargs.
Ļauj tavā sirdī atskanēt bērnu kristīgajai dziesmiņai. “
Maziņš jēriņš esmu es, Jēzus rokās mani nes. Pāri kalniem, pāri lejām, abi
priecīgi mēs ejam. Maziņš Jēriņš esmu es, Jēzus rokās mani nes.”
Paļausimies uz Mūsu Dievu. Viņš mūs ir ievedis šajā situācijā, Viņš mūs
arī izvedīs ārā. Būsim pacietīgi gaidīšanā, nenogurstoši lūgšanā, stipri
ticībā, un cerībā lūkosimies pāri izbaiļu sienai, tajā gaidāmajā laikā, kad
viss ganāmais pulks varēs iziet no izolācijas, lai atkal sapulcētos zem viena-
Labā Gana uzvaras karoga. Lai Dievs Svētais Gars mūs uz to vada un tam svētī!
Jēzus Vārdā! Patiesi tas tā ir.
Neesi neticīgs, bet ticīgs!
Baltā
svētdiena (Jņ.20:19-31)
19.04.2020.
– attālināti.
Labdien,
dārgie draugi!
Šodien
mēs Kristīgajā baznīcā svinam Balto svētdienu. Baltā ir Kristus
uzvaras brīnišķīgā krāsa. Gaisma, kas vēsta pasaulei - Viņš ir dzīvs! Viņš ir
Augšāmcēlies! Pirmajos gadsimtos pēc Kristus viņa sekotāji valkāja baltas
drānas no Klusās sestdienas līdz pat Baltajai svētdienai, tātad veselas
astoņas dienas. Baltā krāsa simbolizēja mācekļu prieku un dvēseles nevainību.
Šī tradīcija gadsimtu gaitā ir izzudusi. Taču Kristus izcīnītās uzvaras
nozīmīgums nav mazinājies, un šodien mēs atkal svinam prieku par Viņa nopelnītajām
baltajām drānām, ko Kungs vēlas sniegt katram cilvēkam.
Vēl
pirms Covid pandēmijas sakarā
noteiktajiem ierobežojumiem, daudzi cilvēki visā pasaulē uzsāka mācības Iesvētes kursā, lai Lieldienu laikā
varētu tikt uzņemti pilnā Baznīcas kopībā. Izņēmums nav arī Apes konventa
draudzes. Te iesvētībām bija jānotiek tieši Lieldienu naktī, taču, kā zināt,
tās nenotika. Mīļie katehūmeni, aicinu jūs nepadoties! Kristus Gars jau ir uz jums,
un es ticu, ka jāpaciešas vēl tikai mazu brīdi, un jūs kļūsiet par pilntiesīgiem
Luteriskās Baznīcas un draudzes
locekļiem. Savukārt laikā, kamēr esam spiesti tikties attālināti, pārrunāsim tēmas,
kas iziet ārpus Iesvētes kursa, dalīsimies
savā garīgajā pieredzē un lūgsim viens par otru. Mums ir baltās Kristus drānas –
mums ir Cerība!
Cerība
ir cieši saistīta ar ticību. Vārds “ticība” Bībelē parādās 232 reizes.
Vēstules ebrejiem autors raksta: “Jo ticība
ir stipra paļaušanās uz to, kas cerams, pārliecība par neredzamām lietām”
(Ebr.11:1). Katru dienu mēs pieņemam neskaitāmus lēmumus, no kuriem daudzi ir
solis nezināmajā jeb “ticības akts”. Patiesībā
ticība ir cilvēka dzīves kodols. Šā brīža dramatiskajos
apstākļos Cilvēce nezaudē optimismu un turpina funkcionēt vienīgi tāpēc, ka tic
- drīz zinātnieki radīs vakcīnu, Covid
sērga mitēsies un grūtie laiki būs galā.
Šīs
dienas evaņģēlijā lasām, ka mācekļi ir sapulcējušies kādā mājā aiz slēgtām
durvīm. Šis arī ir ticības akts. Sievas apgalvoja, ka ir redzējušas augšāmcelto
Jēzu, un mācekļi viņām tic. Nu viņi ir pulcējušies augšistabā un gaida. Iespējams,
mācekļi prāto, kāda būs satikšanās ar Kungu, jo, kā atceramies, šķiršanās Ģetzemenes
dārzā nebija no tām labākajām. Mācekļiem par kaunu, piepildījās Jēzus pravietiskie
vārdi: “Jūs visi šinī naktī pret Mani
apgrēcināsities, jo stāv rakstīts: Es sitīšu ganu, un ganāmā pulka avis
izklīdīs”. Un tieši tā arī notika. Redzot Jēzu sagūstītu, mācekļi aizbēga
kur kurais. Pat drosmīgais Pēteris noliedza Kungu veselas trīs reizes. Kā lai
pēc tā visa vēl skatās Kungam acīs?
Pēkšņi
telpā ienāk Jēzus un bez mazākā pārmetuma saka: “Miers ar jums!”. Šie vārdi ir kā medus kāres (Sal.16:24), tie nomierina mācekļu satrauktās dvēseles
un atspirdzina viņu pagurušās sirdis. Kad cilvēkam ir miers ar Dievu, tad viņam
vairs nav jāslēpjas krūmos, kā to darīja vecais Ādams, nav jābēg, kā bēga Jona,
un nav jācīnās, kā ar Dieva eņģeli cīnījās Jēkabs.
Dievs
Kristū nāk mūsu vidū un vēlas atjaunot ar mums attiecības. Jautājums ir - vai
spējam tam noticēt? Šķiet, ka apustuļi to spēja. Taču ir viens izņēmums
– apustulis Toms! Daudzi no mums droši vien būs dzirdējuši izsaucienu: “Ak tu, neticīgais Toms!” . Tā ar
pārmetumu tiek sacīts par kādu, kurš netic kāda cita pārbaudītām lietām un
ziņām.
Taču
neticība var būt dažāda. Mēdz būt, ka cilvēks neuzdrīkstas ticēt, jo Labā Vēsts viņam šķiet pārlieku laba,
lai būtu patiesība. Šis cilvēks jau gribētu, lai Dievs piedod, mierina un dāvā mūžīgu
dzīvi. Tomēr kaut kādu iemeslu dēļ viņš ir pārliecināts, ka realitātē tā nenotiks
un nākotnē viņu sagaida vienīgi zaudējuma sajūta, tukšums, sāpes un nāve. Tieši
šāda veida neticība piemita Tomam. Taču ir arī tāda neticība, kāda piemita
farizejiem. Labā Vēsts viņiem nemaz nelikās laba. Tā viņiem bija neērta un nepatīkama,
un viņi no sirds vēlējās, lai tā nebūtu patiesība. Farizeji prasīja
pierādījumus, taču pat nedomāja tiem noticēt.
Reizēm
cilvēki saka: “Manī nav ticības”, ar
to domājot, ka viņos nav līksmā Dieva klātbūtnes pārdzīvojuma, gavilējošās
pārliecības par to, ka Kristus patiesi Augšāmcēlies... Toma piemērs parāda, ka
tur, kur cilvēks izdarījis izvēli būt ar Kristu un sekot Viņam, tur Kristus
Pats atnāk, lai dāvātu cilvēkam ticību.
Aizvadītā
gada nogalē man bija jālido uz Berlīni. Pēdējo reizi biju lidojis pirms 35 gadiem,
tāpēc, domājot par gaidāmo ceļojumu, manī sākās neliela panika. Man bija
jānotic, ka šī lidmašīna pacelsies Rīgas lidostā un nosēdīsies Berlīnē tāpat,
kā to darījusi jau simtiem reižu līdz šim. Saprāts teica, ka, pēc statistikas
datiem, ceļot lidojot ir visdrošāk. Taču iztēle darīja savu. Dažas
neizskaidrojamas mehāniskas skaņas, neliela turbulence, un negatīvās emocijas jau
sita augstu vilni. Tad pieslēdzās Dievs. Viņš lika man atraut skatu no sevis un
pievērsties tam, kas notiek apkārt. Un es sāku iepazīt lidmašīnu. Sajutu, kā tā
līgani peld debesu okeānā. Ievēroju, ka citi pasažieri mierīgi čalo, lasa
žurnālus vai pasūta brokastis un kafiju. Mana iztēle nomierinājās, emocijas
noplaka un prāts paziņoja: “Viss būs
kārtībā!”.
Nereti
cilvēki domā, ka ticība glābj pašas ticības dēļ. Citiem vārdiem, nav svarīgi,
kam tieši – Budam, Allaham vai
Āfrikas dievam Rastafari – cilvēks
tic, galvenais, lai viņš to dara no sirds un patiesi. Taču caur Savu Vārdu
Dievs mūs brīdina par pretējo. Ar pravieša Jesajas muti Viņš apliecina: “Priekš Manis neviena cita Dieva nav bijis un
pēc Manis neviena cita nebūs, vienīgi Es esmu Tas Kungs, bez Manis nav cita
Glābēja!” (Jes.43:11).
Tieši tas bija tas, pēc kā tiecās Toms! Viņš
vēlējās būt 100% pārliecināts, ka tic vienīgajam, īstajam, patiesajam Dievam.
Tāpēc viņš pievērsās Personai. Vēl vairāk, Toms centās izzināt šo Personu, tiecoties
piedzīvot personīgu sastapšanos ar Augšāmcelto Kungu. Toms apzinājās, ka ticība
neglābj sevis dēļ, bet Jēzus Kristus dēļ, Personas dēļ.
Šodien
Jēzus vairs nenāk caur slēgtām durvīm pie saujiņas savu sekotāju. Svētajā Garā Viņš
stāv manu un tavu sirds durvju priekšā un apliecina: “Miers ar tevi! Es tev piedodu”.
Šeit
mēs ieraugām vēl ko. Ticībai ir nepieciešams apsolījums! “Nav tā, ka jūs ticat vienalga kam. Jūs ticat Dievam, kad Viņš saka, ka
ir samierinājis jūs ar Sevi caur Kristu, Viņa Dēlu. Pestījošā ticībā Dieva
vēsts aizsniedz jūsu ausis, Svētais Gars izlaužas cauri jūsu brūkošajai aizsardzībai
un jūsu sirds saka: “Cik gan svētīts es esmu!”. Tad jūs Viņam uzticaties” (M.
Poustjens, Prast atbildēt, lpp.58).
Jo
vairāk mēs uzzinām par Dievu, jo vairāk varam Viņam uzticēties. Mēs mācāmies
dzīvot, balstoties vairāk uz Dieva Vārda faktiem nekā uz savām sajūtām.
Piedzīvojot
šādu sastapšanos, man nav jāsaka izmisušajam: “Tev ir vajadzīga stiprāka ticība!”, bet gan: “Miers ar tevi! Tavs pārkāpums tev ir piedots!”
Viss,
kas mums nepieciešams, ir - atraut skatu no sevis un pievērsties, pieskarties,
nē, satvert To Pestījošo ticību, ko Dievs Kristū Jēzū mums pasniedz Lieldienu
rītā.
“Mums ir pateikts, kā mēs, cilvēki, varam būt
Kristū un kā varam kļūt par daļu no brīnišķīgās dāvanas, ko jaunais Visuma
Valdnieks vēlas pasniegt Savam Tēvam. Šī dāvana ir Viņš pats un reizē arī mēs,
kas esam Viņā. Tikai tādēļ mēs tikām radīti. Un Bībelē ir doti neparasti,
aizraujoši mājieni (apsolījumi), ka tad, kad būsim Viņā, arī daudzas lietas
dabā sāks atgriezties savās īstajās vietās. Sliktais sapnis būs pagājis: būs
pienācis rīts”. (C.S.Lewis).
Kristus ir Augšāmcēlies! Jēzus vārdā, Āmen!
Ko jūs meklējat dzīvo pie mirušiem - Lieldienas (Jāņa 20:1-18)
12.04.2020. – Ape (attālināti)
Labrīt, dārgie draugi!
19.
gadsimta vācu filozofs Arturs Šopenhauers ir teicis, ka
atsveicināšanās nedaudz līdzinās nāvei, bet satikšanās ir kā maza
augšāmcelšanās.
Bija piektdienas vakars. Karājoties
pie krusta, Jēzus dvesa: “Viss piepildīts!” un atdeva Savu
garu Dievam. Debesis satumsa no sestās līdz devītajai stundai, tā radībai jūtot
līdzi savam Radītājam. Satumsa arī Jēzus mātes dvēselē. Tajā dvēselē, cauri
kurai zobens spiedīsies, lai daudzu siržu domas nāktu zināmas. Satumsa no
sāpēm, no līdzcietības, no izmisuma par prātam neaptveramajām dēla ciešanām.
Kurš cilvēks gan nenodrebētu, kurš akmens netaptu mīksts šīs Mātes sirds sāpju
priekšā? Kurš gan spētu mierīgi noraudzīties, kad viņa cieš kopā ar Dēlu? Pat vēl tad, kad Viņa miesas tiek steigā
noņemtas no krusta un guldītas kapā, māte paliek ar Viņu. No sāpēm pagurusi,
viņa vēro, kā kapam priekšā tiek aizvelts milzīgs akmens…
Ir svētdiena. Jau ar
pirmajiem saules stariem māte ir nomodā. Kopā ar vēl dažām sievām viņa dodas uz Jēzus
kapu, lai pēc
jūdu “mirušo svaidīšanas” labākajām
tradīcijām ieziestu Dēla nedzīvās miesas ar smaržīgām zālēm. Taču
viss nav tā, kā sievas bija iedomājušās. Izrādās, ka smagais akmens no Jēzus
kapa jau ir novelts, bet Kunga miesas -
pazudušas.
Evaņģēliji šo dramatisko brīdi atspoguļo, no
vismaz divu Mariju skatu punkta. Jāņa evaņģēlijā aprakstītā Marijas Magdalēnas
pieredze dziļāk analizē tieši cilvēka iekšējos pārdzīvojumus. Fakts, ka Jēzus
ķermeņa kapā nav, sievieti šokē. Viņas skatiens šaudās šurpu turpu, meklēdams
kaut to, kas varētu izskaidrot notikušo. Prāts izmisīgi meklē atbildi. Sirds
krūtīs dauzās kā neprātīga. Pēkšķi Marija pamana, ka koku ēnā kāds stāv.
Domādama, ka tas ir dārznieks, sieviete lūdz: “Kungs, ja Tu Viņu esi aiznesis, tad pasaki
man, kur tu Viņu esi licis, lai es Viņu dabūtu!”.
Visas šaubas, bailes un izmisumu pārtrauc
viens vienīgs vārds: “Marija!”.
No balss iziet spēks. Tas pats spēks, kas lika klibajam staigāt un aklajam
redzēt. Tas pats spēks, kas piecēla no kapa Lācaru un apklusināja vētru. Tas
spēks, kas Marijas Magdalēnas dvēseli atbrīvoja no septiņiem ļauniem gariem.
Tāda balss var būt tikai vienam vienīgajam uz visas pasaules! Viņa nav kapā, jo
Viņš patiesi ir Augšāmcēlies, kā pats to daudzkārt tika teicis. Marija apgriežas un ebrejiski saka uz Viņu: “Rabuni!”
(tas ir: mācītāj)!
“Pagaidiet!”, jūs teiksiet, “es varu izsekot Jēzum cauri ciešanām Krusta
ceļā un pat nāvē pie krusta. Es varu piedalīties Viņa noņemšanā no krusta un
guldīšanā kapā, aizveļot priekšā milzīgu akmeni. Bet noticēt tam, kas notika
pirmo Lieldienu rītā, es nespēju!”.
“Pierādiet man, un es ticēšu!”
nereti saka cilvēki, ar kuriem mēģinām runāt par Jēzu. Vēstures gaitā daudzi
akadēmiski izglītoti cilvēki ir mēģinājuši iedabūt Jēzu atpakaļ kapā. Viens no
viņiem ir jurists, grāmatas “Dievs
valkāja sandales” autors Džošs
Makdauels. Sākotnēji viņš domāja, ka kristieši ir jukuši. Viņš tos
izsmēja un aizvainoja, līdz nolēma pilnībā sakaut, veicot pētījumu ar mērķi
pierādīt Jēzus Kristus apgalvojumu aplamību. Tomēr (Makdauelam par lielu
pārsteigumu) fakti apstiprināja, ka Jēzus tiešām ir bijis nevis vienkāršs
ebreju amatnieks, bet patiess Dievs.
Neraugoties uz pierādījumiem, cilvēka
racionālais prāts turpina pretoties Augšāmcelšanās faktam. Vēstures gaitā
tikušas izvirzītas dažādas idejas par to, kas notika ar kapā guldīto Jēzus
ķermeni. Piemēram, Mateja evaņģēlijā lasām, ka augstie priesteri un farizeji brīdina Pilātu: “Kungs,
mēs atminamies, ka šis viltnieks, vēl dzīvs būdams, sacīja: pēc trim dienām Es
celšos augšām. Tāpēc pavēli kapu apsargāt līdz trešajai dienai, ka Viņa mācekļi
nenāk naktī un Viņu nenozog un neizpauž ļaudīm: Viņš ir no miroņiem augšāmcēlies.
Pēdējā vilšana tad būtu lielāka nekā pirmā” (Mat.27:64).
Kā redzam, vienu
maldu teoriju radīja paši augstie priesteri. Taču ir dzirdēta arī tā sauktā “ģīboņa
teorija”, kas skaidro, ka no pārdzīvotajām spīdzināšanām nogurušais Jēzus
vienkārši noģība, bet tad atkal atspirga un aizgāja nezināmā virzienā. Vēl esmu
dzirdējis runas par Jēzus dubultnieku un rēgu.
Taisnība ir apustulim Pāvilam,
kurš 1.vēstulē korintiešiem raksta: “Jo vēsts par krustu ir ģeķība tiem, kas pazūd,
bet mums, kas topam izglābti, tas ir Dieva spēks. Jo ir rakstīts: Es samaitāšu
gudro gudrību un likšu kaunā prātnieku prātu. - Kur paliek gudrie? Kur rakstu
mācītāji? Kur šīs pasaules vārdu meistari? Vai tad Dievs nav pārvērtis pasaules
gudrību ģeķībā?” (1.Kor. 1:18-20).
Kad cilvēki izvēlas sekot Jēzum, viņi izjūt
Kungu kā reālu Personu
un ne kā halucināciju vai izveicīgu dvīni. Vārdi: “Patiesi Augšāmcēlies!”
balstās nevis melos vai apšaubāmā vakara pasaciņā, bet reālā notikumā, kas
norisinājās pirmo Lieldienu rītā. Jēzus pārdabiskā, dievišķā spēkā uzcēlās no
kapa, fundamentāli izmainot nāvi un Cilvēces priekšstatu par to. Apustulis
Pāvils raksta: “Jo es jums
vispirms esmu mācījis, ko es pats saņēmu, ka Kristus ir miris par mūsu grēkiem
pēc rakstiem un ka Viņš aprakts un trešajā dienā augšāmcēlies pēc rakstiem, un
ka Viņš ir parādījies Kēfam, pēc tam tiem divpadsmit. Pēc tam Viņš ir
parādījies vairāk kā pieci simti brāļiem vienā reizē, no kuriem daudzi ir vēl
dzīvi, bet citi jau miruši. Pēc tam Viņš ir parādījies Jēkabam, tad visiem
apustuļiem. Kā pašam pēdējam Viņš parādījās arī man kā kādam nelaikā dzimušam.
Jo es esmu mazākais apustuļu starpā un neesmu cienīgs, ka mani
sauc par apustuli, tādēļ ka es vajāju Dieva draudzi” (1. Kor.15:3-9).
Jūs nu varētu iebilst, ka mēs joprojām mirstam.
Jā, taču mūsu, kas ticam uz Jēzu Kristu, nāve ir izmainīta! Jānis Zeltamute raksta: “Bagātie un nabagie, līksmosim kopā! Gavējušie un negavējušie,
priecājieties šodien! (..) mēs joprojām mirstam, tomēr nepaliekam nāvē!”. Kristus
ir uzvarējis nāvi, ar to dāvājot mums iespēju pievienoties Dievišķajai dzīvei.
Mēs esam līdzīgi sēklai, kas, nonākot zemē, satrūd, bet tad atkal uzdīgst, lai
dzīvotu mūžīgi. Kristus ir devis mums iespēju piedzimt no jauna un vairs
nemirt.
Visi Jēzus varenie ienaidnieki vairāk par
visu vēlējās pierādīt, ka Viņš ir viltvārdis. Šiem ienaidniekiem būtu paticis
nožņaugt kristietību jau šūpulī. Vajadzēja tikai sameklēt Jēzus miesas. Viņi
neatrada!
“Ko jūs meklējat dzīvo pie mirušajiem!?”,
ir neizpratnē Lūka (Lk.24:5).
“Viņš
nav šeitan, jo Viņš ir augšāmcēlies, kā pats sacījis”, apliecina
Matejs (Mt.28:6).
“Sieva, kāpēc tu raudi!?”, jautā
Jānis, un visi, kuri Jēzu jau satikuši, viņam piebalso: “Vīrs, kāpēc tava sirds lūzt no bēdām?
Jaunekli, ko tu meklē?”
“Maruta, Līvija, Alda, Lauma, Ilmār, Inta,
Jāni…” skan pretī no tukšā kapa. Tā ir Viņa varenā balss, kas
gadsimtu gaitā uzrunājusi jau miljoniem cilvēku. Augšāmceltā Dieva Dēla balss
šajā rītā uzrunā tieši tevi.
Pajautāsim sev: ja Jēzus tiešām ir
augšāmcēlies un dzīvs, ko tas nozīmē konkrēti man?
Personīgi man, Vilnim Sliņķim, tas nozīmē
veselu bagātību! - Viss, ko Jēzus jelkad teicis, ir patiess. Viss, ko Viņš par
Sevi apgalvojis, ir patiess. Piepildīsies viss, ko Viņš ir solījis. Mans
vecākais brālis, kurš nomira īsi pēc dzemdībām, mana vecmamma Emīlija, mans
tētis Gunārs, mamma Natālija un visi citi, kurus šīs zemes dzīvē esmu zaudējis,
joprojām ir manējie! Visam ir jēga. Man ir iemesls gaidīt, cerēt, paciest. Visa
centrā ir Mīlestība,
un es zinu, ka varēšu to baudīt mūžīgi.
“Es Esmu augšāmcelšanās un dzīvība; kas Man
tic, dzīvos arī, ja tas mirs, un ikviens, kas dzīvo un tic Man, nemirs nemūžam”
(Jāņa 11:25). Vai tu to tici?
Mani dārgie brāļi un
manas mīļās māsas Kristū - Kristus ir Augšāmcēlies!
Visi Dieva bērni -
Kristus ir Augšāmcēlies!
Kristus mīļotie -
Kristus ir Augšāmcēlies!
Gods lai ir Tēva un
Dēlam un Svētajam Garam! Kā bija sākumā,
tā tagad un vienmēr un mūžīgi mūžos, Āmen!
Krusta ceļa uzruna - 30.03.2018. - Ape; 12.04.2020 – Ape (attālināti)
Lk.9:21-27
Jā, mēs pie krusta esam ļoti pieraduši. Tik
pieraduši, ka par tā simbolisko nozīmi
atceramies labi ja bēru reizē.
Vārds
krusts nāk no latīņu CRUX, kas apzīmēja cietsirdīgāko un pazemojošāko romiešu
soda veidu- publisku nāvessodu, pienaglojot pie krusta. Romas iedzīvotājam
uzkārt kaklā krustu būtu tas pats kas mūsdienu cilvēkam izgreznot sevi ar mini
giljotīnu vai staigāt ar ap kaklu apmestu karātavu cilpu. Nāve pie krusta bija
tik mokoša, ka galu galā arī paši romieši šo soda veidu atzina par pārāk
nežēlīgu un 315.gadā pēc Kristus to atcēla.
Kāpēc tieši krusts tiek uzskatīts par
kristīgās ticības simbolu? Lai atbildētu uz šo jautājumu, der ieskatīties
apustuļa Pētera pirmajā vēstulē, kas adresēta Dieva Tēva iepriekš izredzētajiem
un Svētā Gara dāvanu saņēmušajiem svešiniekiem.
Faktiski šī vēstule ir adresēta man un jums, jo uz mums attiecas
gan Tēva izredzētība, gan Svētā Gara dāvana. Tad nu ieklausieties, ko apustulis
mums raksta attiecībā uz Jēzus Krusta nāvi:
“Tas grēku
nedarīja, nedz arī atrada viltu Viņa mutē; Viņš zaimots neatbildēja ar zaimiem,
ciezdams nedraudēja, bet atstāja visu Tam, kas spriež taisnu tiesu. Viņš uznesa
mūsu grēkus Savā miesā pie staba, lai mēs, grēkiem miruši, dzīvotu taisnībai;
ar Viņa brūcēm jūs esat dziedināti. Jo jūs maldījāties kā avis, bet tagad jūs
esat atgriezti pie sava dvēseļu Gana un Sarga” (1.Pēt. 2:22-25).
Krusts ir atpazīstamākais simbols kristietībā, jo tas norāda uz Kristus upuri,
atdodot Savu dzīvību pie krusta par cilvēces grēku izpirkšanu.
Mīļie draugi, Svētais Dieva Jērs, Jēzus
Kristus, tika upurēts pie krusta par mums! Liela daļa cilvēku noteikti
iebildīs, ka viņi nemaz nav prasījuši, lai kāds par viņiem mirtu. Arī man pašam
ilgu laiku šķita kaut kā nepareizi, ka sodu par maniem grēkiem saņem kāds cits.
Biju pieradis, ka dabūju pērienu gan par saviem, gan par jaunāko brāļu
pārkāpumiem un domāju, ka citādi nemaz nav iespējams.
Taču Dievs tā nedomā. Viņš piedāvā mums “laimīgo
apmaiņu” - Dieva Dēls Jēzus Kristus ņem uz sevi visu cilvēka nesvētumu
un pretī sniedz Savu svētumu.
Protams, jūs varat
izvēlēties, pieņemt Viņa piedāvāto upuri vai noraidīt to. Taču jums ir
jāsaprot, ka noraidījuma gadījumā jūs personīgi stāvēsiet Taisnā Dieva tiesas
priekšā un sniegsiet paskaidrojumu par katru savu pārkāpumu. Ieskatieties savās
sirdīs un atzīstiet, ka šādu pārkāpumu ir daudz! Varbūt jūs spējat sevi
apvaldīt tādā mērā, ka esat bez grēka vārdos un darbos. Taču savās domās ir
grēkojis (un ik dienas grēko) katrs no mums. Par pašu vismazāko grēciņu, ko
nespēsim pienācīgi izskaidrot, mūs gaida sods – mūžīgā nāve.
Es nepārspīlēju! Tā teikts Bībelē. Vēstulē romiešiem lasām:
“Tātad grēka alga
ir nāve, bet Dieva balva ir mūžīga dzīvība Kristū Jēzū, mūsu
Kungā” (Rom. 6:23).
Viens nevainīgais tiek upurēts par visiem vainīgajiem. Kā viena cilvēka pārkāpuma dēļ
pār visiem nākusi pazudināšana, tāpat viena cilvēka taisnības darbs visiem nes
taisnošanu uz dzīvību (Rom. 5:18). Dievs
pats nokāpj no debesīm, kļūst par cilvēku, nodzīvo pilnu cilvēka dzīves ciklu
(tikai bez grēka) un samaksā sodu, ko maksāt pienāktos man un jums. Tā Dievs
atrisina dilemmu, kas cilvēka prātam šķiet neatrisināma.
Viņš ir taisns, kad uzstāj, ka sods kādam ir
jāsaņem. Viņš ir mīlestība, kad nesoda cilvēku, bet viņa vietā ļauj sodu
uzņemties Savam Dēlam. Viņš paliek taisns līdz galam, kad netaisni pie krusta
ar nāvi sodītais tiek augšāmcelts no mirušajiem. Kad es to ticībā pieņemu, tad
romiešu izgudrotais visnežēlīgākais moku un nāves rīks man kļūst par Krusta
koku, no kura uzplaukst dzīvība.
Lai nokļūtu līdz Krusta Kalnam, Kungam bija
jāiet caur zaimu, izsmiekla, ciešanu un moku ieleju, nesot uz pleciem arī savu
nāves rīku – krustu. Tāpēc nēsāt krustu Kristus sekotājiem nozīmē apliecināt
Viņa nāvi un augšāmcelšanos. Tas arī liecina par viņu gatavību apliecināt savu
ticību un pat upurēt savas dzīvības Kristus dēļ.
Kas mani apliecinās cilvēku priekšā, saka
Kungs Kristus, to arī Es apliecināšu sava Tēva priekšā, kas ir debesīs. Izsenis
Lielajā Piektdienā, tieši Krusta ceļš ir bijis viens o veidiem, kā ticīgie
apliecina savu ticību bez vārdiem, pasaules priekšā.
Dārgie draugi! Šodien Covid ierobežojumu dēļ mēs
nevarēsim doties Apes pilsētas ielās, lai apliecinātu savu ticību, taču Krusta
ceļš būs! Izdzīvosim tā notikumus savās domās un sirdīs! Ļausimies skumjām un
sērām par mūsu Kungu, kurš izcieta nāvi pie krusta. Tur, kur karājās Viņš, būtu
jākarājas man un jums.
Lai
pats Kungs Kristus Svētajā Garā ir ar mums un dod, ka šis piedzīvojums uzrunā
daudzas sirdis un piepulcina Kristus draudzei jaunus sekotājus.
Jēzus vārdā - Āmen!
Sprediķis Viridum, Zaļā ceturtdiena - To dariet mani pieminēdami, 09.04.2020. - Ape (attālināti)
1.Moz.
14:18-19; 1.Kor.11:20-29; Mt.26:17-29
Vairs tikai dažas dienas
šķir mūs no kristiešu nozīmīgākajiem svētkiem Lieldienām. Lai gan šogad tos svinēsim
piezemēti, tomēr - svētki būs! Šajā sakarā gribu pastāstīt jums kādu stāstu.
Kāds itāļu
zemnieks gatavoja brīnišķīgu vīnu, ko cēla galdā reizi gadā, kad sanāca kopā
viņa lielā, pasaulē plaši izklīdusī ģimene. Visi baudīja vīnu un ar uzslavām
neskopojās. Arī zemnieks pats baudīja savu vīnu un bija apmierināts. Bet jo
īpaši viņam bija prieks, ka vīnu novērtēt spēj ģimene.
Tad kādu
dienu zemnieks nomira, atstājis pilnu pagrabu ar savu labo vīnu. Taču tradīcija
reizi gadā pulcēties turpinās. Zemnieka dēls stāsta: “Mēs visi salasāmies kopā un tad no pagraba
atnesam mūsu tēva vīnu. Tas mums palīdz atcerēties pagājušos labos laikus. Vīns
arī no jauna mūs pietuvina tēvam”.
Ar Lieldienām ir līdzīgi. Ne Jaunajā Derībā, ne apustuļu darbu aprakstos
nav norāžu par šo svētku svinēšanu. Toties Bībelē daudz tiek runāts par
jūdu svētkiem Pashā jeb Pesah.
Šo svētku maltītē piedalās arī tālāki ģimenes locekļi un tās īpašais
ēdiens ir jēra gaļas cepetis, kas simbolizē Izraēla tautas iziešanu no Ēģiptes.
Tieši Pashā svētkiem gatavojās Jeruzaleme, kad tur tika sists krustā un
augšāmcēlās Jēzus. Pēc Viņa
nāves apustuļi turpināja svinēt ebreju svētkus, piešķirot tiem jaunu nozīmi. Pashā
ar Kristu kā īsteno Dieva jēru kļuva par kristiešu Lieldienām.
Pashā svētku tradīcijas ir veids, kā
mēs varam pietuvināties autentiskajam Kristus ciešanu notikumam. Evaņģēliji
vēsta, ka Jeruzālemē kādas ēkas augšistabā bija pulcējušies vismaz 13 vīri, lai
kopīgi baudītu svētku mielastu. Viss bija sataisīts. Sagādāti dienvidu augļi, maize,
vīns, rūgtas zāles un, protams, Pashā
jērs. Taču patiesais Jērs,
Tas, par kuru Jānis Kristītājs
saka - “Redzi, Dieva Jērs, kas nes
pasaules grēku” (Jņ.1:29) - vēl bija dzīvs un gatavojas ieturēt
mielastu kopā ar saviem mācekļiem.
Kristus zināja, ka šis Pashā mielasts Viņam ir pēdējais
zemes dzīves laikā. Bet vai to apzinājās mācekļi? Ja viņi to zinātu, tad, elpu
aizturējuši, klausītos katrā vārdā, kas iziet no Kunga mutes, tad pievērstu
lielāku uzmanību maizei un vīnam, kas atradās Viņa rokās.
Taču mācekļi nezināja! Viņi
sarunājās un jokoja, pasniedza viens otram gaļu un augļus.
Viss noritēja ierasti līdz
brīdim, kad Jēzus pēkšņi piecēlās, ņēma maizi, pateicās un sniedza to mācekļiem
sakot: “Tā ir Mana miesa…”, tad to pašu
Viņš darīja ar vīna biķeri, sniedzot to mācekļiem: “ Šīs ir Manas derības
asinis...”
Šo rakstu vietu lasījuši vai
dzirdējuši jau tik daudz reižu, ka iespējams daudzi zinām to no galvas. Taču
iedomājieties, ka kaut kas tāds notiek jūsu mājās. Jūsu tēvs vai varbūt brālis
pieceļas, sniedz jums glāzi vīna un saka: “Ņem un dzer, šīs ir manas asinis!”.
Nezinu kā jūs, bet es noteikti būtu apjucis. No Evaņģēlija var noprast, ka
apjukuši ir arī Kristus mācekļi. “Kas
te notiek?” viņi ir neizpratnē.
“Ko tas nozīmē?” vīri klusumā
it kā jautā cits citam.
Bet notiek lūk kas.
Aculiecinieku klātbūtnē Jēzus izsaka Savu pēdējo gribu! “Ņemiet, ēdiet, tā ir Mana miesa”, Viņš saka un: “Dzeriet
visi no tā. Jo tās
ir Manas jaunās derības asinis, kas par daudziem tiek izlietas grēku piedošanai”. Jaunā Derība jeb Testaments (angļu
- the New Testament) nosaka, ka turpmāk ikreiz, kad mācekļi sanāk
kopā Jēzus Kristus Vārdā, viņi svin mielastu, pieminot Kunga nāvi un
augšāmcelšanos.
Šie Pēdējo vakariņu laikā Jēzus
teiktie vārdi skan cauri gadsimtiem un ir sadzirdami arī šodien. Tie ir atbilde
apustulim Pāvilam, kurš,
savu grēcīgumu ieraudzījis, izsaucās: “Ak,
kas mani izraus no šīs nāvei nolemtās miesas!”. Tie ir atbilde
ikvienam grēciniekam, kurš atzīst un nožēlo savus grēkus. Taču tie ir teikti
arī cilvēkiem, kuri jūtas par sevi pārliecināti un bez grēka. Jēzus saka: “Nepievilieties!”, jo “visi ir grēkojuši un visiem trūkts dievišķās
godības”.
Ja Kristus nebūtu atdevis
Savu dzīvību par grēciniekiem, tad Viņa vietā pie krusta būtu jākarājas man un
jums. Taču Viņš ir nācis, par mums nomiris un augšāmcēlies! Un tāpēc visiem
Kristus sekotājiem, šai vakarā, kad Viņš tapa nodots, no Kunga mutes skan
visbrīnišķīgākie vārdi: “Es nododu par
tevi Savu miesu. Es ļauju, lai pār taviem grēkiem nolīst manas asinis. Tavi grēki
ir nomazgāti, izdzēsti Mūsu Tēva priekšā. Piemini to ikreiz, kad tiecies
ar draugiem. Dari to, līdz kamēr Es atkal nākšu godībā. Dari to šeit un tagad,
līdz tu to atkal varēsi darīt kopā ar Mani Debesu valstībā. Es neprasu
tavu piekrišanu. Uzticies man un vienkārši dari. Tā ir Mana pēdējā griba, Mans
Testaments”.
Ieklausieties!
“Patiesi, patiesi”, saka Tas
Kungs, “Ja jūs neēdat Cilvēka Dēla
miesu un nedzerat Viņa asinis, jums dzīvības nav sevī [..] Kas Manu miesu bauda
un Manas asinis dzer, paliek Manī, un Es viņā. Itin kā Mani sūtījis dzīvais
Tēvs, un ES Esmu dzīvs Tēvā, tāpat arī tas, kas Mani bauda, būs dzīvs Manī”.
Dari to, un tu dzīvosi! Jēzus Vārdā, Viņa asins spēkā, Āmen!
Sprediķis Palmarum 2020 (attālināti)
Ja šis biķeris nevar Man iet garām…
(Mt.26:36-46)
Labdien, dārgie draugi!
Šodien ir Pūpolu jeb Palmu
svētdiena, kas iezīmē Mūsu Kunga ciešanu nedēļas sākumu. Patiesībā par ciešanām
vēl nekas neliecina. Gluži otrādi, Jēzum iejājot Jeruzalemē, sajūsminātā tauta
sauca: “Ozianna Dāvida Dēlam!” un izklāja
Viņa ceļu ar savām drānām un palmu zariem. Grandiozais notikums pat būtu bijis labs iemesls svinībām, ja vien
cilvēku sirdīs jau nesāktu skanēt sēru zvani, modinot bailes un nolemtības
sajūtu.
Cik gan ļoti šī situācija sasaucas ar
to, ko piedzīvojam šodien! Pagājušajā nedēļā no dažādiem avotiem esmu saņēmis
vienu un to pašu jautājumu: kā tad būs ar
Lieldienām, vai tās vispār tiks svinētas? Es gribētu atbildēt ar pretjautājumu: kā jūtas
jūsu iekšējais Cilvēks apzinoties, ka Covid-19
upuru skaits pasaulē pārsniedzis 64 000? Vai šis jūsu iekšējais “lielais Es” ir gatavs svinēt svētkus
šādos apstākļos?
Mans iekšējais cilvēks jūtas
slikti. Domājot par to, cik dzīvības
katru dienu aiznes Covid-19, es
izjūtu dziļas skumjas. Šādā stāvoklī jebkuras svinības, vienalga - apaļa dzīves
jubileja, Valsts svētki vai pat Lieldienas – man šķiet kā “dzīres mēra laikā”.
Taču Dievs ir nevis mirušo, bet dzīvo
Dievs! Tāpēc es, kaut arī iekšēji noskumis, vēršos pie Dzīvības Kunga, kurš uz
visiem laikiem izmainīja nāvi. Jēzus nopelna dēļ mums, Viņa sekotājiem, ir dota
Augšāmcelšanās cerība. Dzīve turpinās. Tāpēc, jā, iespējams, ļoti piezemēti,
tomēr Lieldienas svinēsim. Bet līdz Lieldienu rītam vēl mazliet jāpagaida.
Šodien pārdomāsim, kāpēc Dieva Dēlam bija jāpazemojas līdz pat mokpilnai, apkaunojošai
krusta nāvei, un kas īsti notika Ģetzemanes dārzā?
Šīs dienas Evaņģēlijā atspoguļotais notikums
ir pieminēts visos četros evaņģēlijos. Apustulis Lūka mums atklāj ne tikai
sarunas saturu, kā to dara Matejs, bet arī tās kontekstu. Viņš raksta: “Bet nāves baiļu pārņemts, Jēzus Dievu
pielūdza jo karsti; bet Viņa sviedri kā asins lāses pilēja uz zemi. Un Viņš, no
lūgšanas cēlies, nāca pie Saviem mācekļiem un tos atrada aizmigušus aiz skumjām”
(Lūk. 22:44-45).
Savas krusta nāves priekšvakarā Jēzus
pielūdza Dievu. No JD mēs zinām, ka Viņš bieži lūdzās. Taču, kad izjuta nāves
bailes, Kungs lūdzās daudz intensīvāk, līdz pat tādai pakāpei, ka svīda asins
sviedrus. Šobrīd, kad atrodamies nāves draudu priekšā, arī mēs lūdzamies. Tik
daudz lūgšanu kā šajās grūtajās dienās un naktīs citos, labvēlīgākos apstākļos
uz debesīm diez vai tiek raidīts. Mēs lūdzam individuāli un lūdzamies kopā, kā
tas bija Vispasaules lūgšanu dienā un
Vispasaules “Mūsu Tēvs” lūgšanas
reizē.
Kad lūdzamies, mūsu domas un sirdis ir vērstas
uz augšu, mūsu gars paceļas pāri zemes lietām un nāves bailēm, cerībā
traucoties pretī Debesu Tēvam. Kad lūdzamies, mūsos notiek kaut kas
neizskaidrojams, kas izmaina visu mūsu būtību.
Svētais Kronštates
Jānis par šo mistēriju raksta: “Lūgšana
ir zelta pavediens, kas cilvēku – kristieti, piedzīvotāju un viesi uz zemes,
savieno ar Garīgo pasauli, kuras pilsonis viņš patiesībā ir, un visvairāk ar
Dievu – visas dzīvības avotu”.
Mani fascinē piebilde, ja Jēzus mācekļi
bija “aizmiguši aiz skumjām”. Taču,
ja gribam būt godīgi, tad mums jāatzīst, ka nereti tieši tā arī notiek: ”gars
ir gan labprātīgs, bet miesa vāja,” saka Kungs mācekļiem. Mēs gribam lūgties,
bet galva tukša kā izslaucīta, un galu galā mūs pārņem miegs. Jēzus lūdzās visu
nakti līdz pat brīdim, kad tika apcietināts, bet mums pietiek garīgo resursu
labi ja piecpadsmit minūtēm. Kā tas var būt?
Iespējams, atbilde meklējama vārdos: “nāves baiļu pārņemts”. Mēs vēl varam
cerēt, ka corona vīruss paies garām,
mūs neskāris. Jēzus zināja skaidri, ka Viņam jāmirst. Viņš arī zināja iemeslu,
kāpēc ir jāmirst. Neilgi pirms savas nāves, uzrunādams ļaudis, Kungs atklāja: “Tagad Mana dvēsele ir satriekta; ko lai Es
saku? Tēvs, izpestī Mani no šīs stundas? Bet tāpēc jau šajā stundā esmu nācis.
Tēvs, pagodini Savu Vārdu!” (Jāņa 12:27-28).
Lūgšanai, ko Jēzus lūdza Ģetzemenes dārzā, var izdalīt divas
ļoti svarīgas daļas.
1) “Mans Tēvs, ja tas var būt, tad lai šis
biķeris iet Man garām”.
Vispirms jau šajā lūgumā ir ietvertas
visas cilvēces kopējās un katra cilvēka individuālās slēptākās bailes - bailes
no nāves. Kristus gadījumā tās bija nevis vienkārši bailes nomirt aiz
vecuma pašam savā gultā. Nē, Viņam bija bail no vismokpilnākās nāves uz vismokošākā
nāves rīka - krusta. Šo nāvessoda veidu paši tā izgudrotāji romieši galu
galā atzina par pārāk nežēlīgu un tas
tika atcelts 315 gadā pēc Kristus. Kristus laikā tas tika plaši pielietots.
Lūdzoties Ģetzemenē, Jēzus izdzīvoja savu krustā sišanu tādā mērā, ka no
fiziskas un garīgas pārpūles uz ķermeņa parādījās asiņaini sviedri. Viņš reāli iztēlojās,
kā naglas caururbj rokas un kājas. Garā skatīja, kā uzņem uz Sevi visas
cilvēces kopējo vainu, kuras dēļ no Viņa novēršas pat Debesu Tēvs. Iespējams, Kungs
nojauta, ka tur, pie krusta, mūsu grēku dēļ Viņš karāsies pilnīgi viens. Varbūt
jau dzirdēja sevī mostam izmisuma pilno saucienu: “Mans Dievs, Mans Dievs, kāpēc Tu esi Mani atstājis!?”. Ir pilnīgi
skaidrs, ka Kristus izjuta cilvēciskas bailes un vēlējās, kaut būtu iespējams
kāds cits ceļš.
Taču vienlaikus Viņš centās atraut skatu
no sevis un pievērties tam, kas atrodas otrā svaru kausā. Un tur atrodamies mēs! Jāņa evaņģēlijā ir lasāma Kristus Augstā priestera lūgšana, kurā teikts:
“Es Tavu Vārdu esmu darījis zināmu
cilvēkiem, ko Tu Man no pasaules esi devis. Tavi tie bija, un Man Tu viņus
devi, un Tavus vārdus tie ir turējuši. (..) Es lūdzu par viņiem. Es nelūdzu par
pasauli, bet par tiem, ko Tu Man esi devis, jo viņi ir Tavi. (..) Viņi nav no
pasaules, tāpat kā Es neesmu no pasaules. Svētī tos patiesībā; Tavi vārdi ir
patiesība. (..) Tāpat kā Tu Mani esi sūtījis pasaulē, arī Es viņus esmu sūtījis
pasaulē. Un viņu labā Es pats svētījos nāvē, lai arī viņi būtu patiesībā
svētīti” (Jāņa 17).
Ja apdomājam tikko teikto, tad saprotam,
ka Ģetzemenes dārzā Jēzus atradās vissarežģītākās izvēles priekšā.
No
vienas puses, Viņam tīri cilvēcīgi gribējās pasargāt
sevi no sāpēm, kauna un mokošas nāves pie krusta.
No otras puses, Jēzus apzinājās, ka Viņa
izvēle
glābt sevi nozīmē visas Cilvēces (tātad, arī manu un tavu) pazudināšanu. “Jo grēka alga ir nāve!” /Rm.6:23a/ Vai nu šaušalīgā nāvē mirst Jēzus vai mēs,
cilvēki.
Mācekļiem nu būtu elpu aizturējušiem
jālūdz, lai Jēzus izdara Cilvēcei labvēlīgu izvēli, bet viņiem “acis pilnas miega”. Toties debesis ir
atvērtas un nomodā. Tēvs gaida, un ir gatavs izpildīt jebkuru Dēla lūgumu. Kas
notiks?
-
Tomēr, ne kā es gribu, bet kā
Tu gribi [..] lai notiek Tavs prāts!
Jēzus, neizmērojamas mīlestības vadīts,
izdara izvēli par labu mūsu, manai un tavai dzīvībai. Šī vēsts, kas izskan vien
akmens sviediena attālumā no mācekļiem, skan cauri gadsimtiem, lai pamodinātu
ne tikai mācekļus, bet visus, kas vēl dus garīgā miegā.
Gribu padalīties ar dziedātājas Marijas
Naumovas Covid laika pārdomām.
Portālā Apollo viņa raksta: “Mums tik ļoti svarīga ir materiālā
labklājība, ka esam gatavi tās dēļ upurēt skaistumu un dabu – izcirst mežus,
piesārņot pasaules ūdeņus ar ražošanas un citiem atkritumiem. Mēs tā cīnāmies
par savu patiesību, ka nepamanām citu cilvēku jūtas un ticību. Mēs tik ļoti
esam pārņemti ar vardarbību filmās, grāmatās, žurnālos, televīzijā, medijos,
spēlēs, ka nepamanām agresiju un cinismu, kas iesakņojies jau mūsos pašos. (..)
Ģimene vairs nav modē, bet šķiršanās – pats par sevi saprotams notikums, kurā
tiek aizmirsts par bērniem, viņu ciešanām un pārdzīvojumiem. (..) Daba šodien
dod iespēju saprast, ka mums nav taisnība! Bet, ja mēs to neapzināsimies, ja
nesapratīsim šo mācību stundu, tad nākamais sitiens būs daudz spēcīgāks un
sāpīgāks”, raksta Marija Naumova.
Mīļie draugi, ne Kristus mācekļi, ne mēs
paši zinām, kas ir mums labs un kas slikts. Ko tik visu mēs neesam lūguši savās
dzīvēs! Esam kārojuši panākumus, slavu, veiksmīgu karjeru, labu atalgojumu,
pirmo vietu maratonā….. Taču viss, ko mums patiesi vajag, ir attiecības ar Dievu,
kas ir visu mūsu lūgšanu piepildījuma avots. Pirmā cilvēka un mans paša
personiskais grēks padara šo vienīgo lietu, kas priekš manis ir patiesi laba,
to, pēc kā mana sirds krūtīs tā noilgojusies, par neaizsniedzamu.
Vienīgi Dievs redz “pilnu bildi” - visus nepieciešamos faktus, šodienas iespējas un
rītdienas rezultātus.
Visu, ko jelkad esam gribējuši, un kas
mums patiesi vajadzīgs, mēs atrodam šodienas evaņģēlija notikumā, pieplakušu
Ģetzemenes zemei un cīnāmies par mums lūgšanā līdz asins sviedriem. Jēzus
lūgšana, Viņa izvēle padara Mīlestību un Dzīvību aizsniedzamu ikvienam, kas nāk
pie Viņa.
“Ģetzemenes dārzā Jēzus teica “jā” lūgšanai, kas stāv aiz visām lūgšanām.
Viņš sevi atdeva, sataisot mums ceļu mājup. Ja Viņa griba ietver – un tā ietver
– sevis atdošanu manis dēļ, ko gan es varu teikt? Lai notiek Viņa prāts!”
/M.Poustjens/
Mūsu Kunga svētajā Vārdā. Āmen!
Sprediķis- Es esmu Esošais, Judica (tiesas svētdiena)
Īj.33:23-28;
Ebr.9:11-15; Jņ.8:46-59
29.03.2020.
– attālinātais Dievkalpojums
Labdien, dārgie draugi!
Vēl viena nedēļa Corona vīrusa zīmē aizvadīta. Ceru, ka visi jorojām esat pie labas
veselības un spējat turēties pretī baiļu
dēmonam, kas laužas virsū no TV pārraidēm un cita veida ziņu kanāliem. Diskusijas
sociālajos tīklos liecina, ka visi cilvēki neizprot pasaules valstu valdību
pausto satraukumu Covid-19 sakarā un
kādi uzskata to par nepiemērotu laikā, kad simtiem tūkstošu mirst no parastas
saaukstēšanās, gripas vai vienkārši nabadzības. Tomēr, vai neesam aizmirsuši
par Spāņu gripu, kas plosījās
pagājušā gadsimta sākumā, inficējot aptuveni 27% un nogalinot simtiem tūkstošu
planētas iedzīvotāju. Šīs gripas pirmie gadījumi tika fiksēti 1918. gada
janvārī, taču nopietna reakcija sākās tikai pēc pāris mēnešiem, kad bija jau
par vēlu.
Šķiet, Latvija vēl neko nav nokavējusi.
Mēs taču godprātīgi pašizolējamies, ieturam divu metru distanci veikalos, regulāri
mazgājam rokas, strādājam un mācamies attālināti no mājām. Ir paziņojumi, ka valdība rūpējas, lai uzņēmumi,
kas cietuši no vīrusa radītās dīkstāves, saņemtu kompensācijas. Žurnāls “Taims” informē, ka aprīlī uz cilvēkiem
sāks izmēģināt vakcīnu pret Covid -19.
Piekritīsiet, ka šādas un līdzīgas ziņas nomierina un vairo cerību.
Kas mani izbrīna un satrauc ir, ka masu
mēdijos tiek runāts par visu citu, izņemot cilvēka garīgo labklājību. Šķiet,
kristieši ir vienīgie, kuriem rūp, kā krīzes laikā jūtas cilvēka dvēsele un
gars. Lai gan ir grūti iedomāties cilvēku, kuram nebūtu vajadzīgs veldzējošais
Dieva vārds, kas skan: “Es tevi izredzēju
un neesmu atmetis. Nebīsties, jo Es esmu ar tevi! Neatkāpies, jo Es esmu tavs
Dievs! Es tevi stiprinu, Es tev arī palīdzu, Es tevi uzturu ar Savas taisnības
labo roku!” (Jes. 41:9-10).
Labi, ka Dievs neuzlūko cilvēku pa daļām, bet
veselumā (miesa-dvēsele-gars), tāpēc jau gadsimtiem ilgi Viņš nāk pie Cilvēces
ar universālu ziņu, kurai nav līdzīgas visā pasaules vēsturē. Šo ziņu skaidri
un nepārprotami formulē apustulis Jānis sakot: “Jo tik ļoti Dievs pasauli mīlējis, ka Viņš devis Savu Vienpiedzimušo Dēlu, lai neviens, kas Viņam tic
nepazustu, bet dabūtu mūžīgo dzīvību. Jo Dievs Savu Dēlu nav sūtījis pasaulē,
lai Tas pasauli tiesātu, bet lai pasaule caur Viņu taptu glābta” (Jņ.3:16-17).
“
un tu sauksi Viņa Vārdu Jēzus,” tā
eņģelis pasludināja Marijai. Tūdaļ daži steidzas
iebilst, nu redziet, Viņš bija vienkārši cilvēks. Pirmā gadsimta Jūdu vēsturnieks Jozefs Flāvijs šaubījās, vai Viņu vispār
var uzskatīt par cilvēku, jo, kā raksta Flāvijs, “Viņš bija brīnumdaris, skolotājs ļaudīm, kas ar prieku pieņēma
patiesību; Viņš pievērsa savai mācībai daudz jūdu un arī grieķu” (Testimonium Flavianium in
Antiquities, XVIII 33 kopijās).
TO, ko vēsturnieks Flāvijs sauc par
brīnumdari un skolotāju, Bībeles autori sauc par Glābēju un Pestītāju. Par viņa nākšanu VD pravietots vairāk
kā 300 reižu. Ciezdams neizsakāmas mokas sātana uzsūtītās slimības dēļ, Ījabs
apliecina: “Taču es zinu, ka mans
pestītājs ir dzīvs, un pēcgalā Viņš celsies pār pīšļiem, un pēc tam, ja arī
mana āda būs saplosīta gabalos un es būšu bez miesas palicis, es tomēr skatīšu
Dievu. Tiešām, es Viņu skatīšu sev par glābiņu, un manas acis Viņu redzēs un ne
jau kā svešinieku un pretinieku, Viņu, pēc kura mana sirds manās krūtīs tā
noilgojusies!” (Ījaba 19:25-27).
Iespējams, Latvijas iedzīvotājiem Ījaba teiktais ir grūti
saprotams. Toties to noteikti dziļi izprot iedzīvotāji Covid-19 pandēmijā vissmagāk cietušajā pasaules valstī Itālijā,
kur nelielajā Bergamo pilsētiņā
vienas dienas laikā nomira 90 cilvēki. Toskānā dzīvojošais students Federiko Baldelli situāciju apraksta
šādi: “Šokējoši, jo ir miruši daudzi
cilvēki. Slimnīcas ir pārpildītas, pensijā esošajiem ārstiem liek atgriezties
darbā. Katru dienu redzam ārstus, kuri ir strādājuši 12 -13 stundas dienā”.
Arī mūsu ārsti neguļ. Paula Stradiņa
Klīniskās universitātes slimnīcas ārsti un personāls pat atraduši iespēju griezties
pie sabiedrības. Ar emocionālā video starpniecību, viņi aicina mūs visus notiekošo
uztvert nopietni, un palīdzēt ārstiem, paliekot mājās, lai viņi varētu palīdzēt
mums! Es ceru, ka esot mājās mums ne
vien ir iespēja kopā pārvarēt slimību, bet iespēja pārdomāt garīgas lietas un mēģināt
saprast Ījaba teikto, kas tad ir TAS, kurš celsies pāri pīšļiem?
JD šo Kādu nosauc vārdā. Vēstules
ebrejiem autors raksta: “Bet Kristus ir atnācis par nākamo labumu
Augsto Prieteri [..] Un tādēļ Viņš ir Jaunās derības starpnieks”. Pateikts
vienkārši un skaidri, tomēr Kristus sakarā cilvēkiem aizvien saglabājas zināmas
neskaidrības vai pat šaubas. Tāpēc der ieklausīties, ko par Kungu saka
kristīgie pētnieki.
19.gs. reliģijas vēsturnieks, Bībeles pētnieks un kritiķis Ernests Renāns teicis: “Jēzus bija dižākais reliģijas ģēnijs, kāds
jebkad dzīvojis. Viņa skaistums ir mūžīgs un viņa valstība nebeidzama. Jēzus ir
unikāls jebkurā ziņā, viņu nevar pielīdzināt jebkam citam. Bez Kristus vēsture
nav izprotama”.
Vēsturnieks Kenets Laturens raksta: “Gadsimtiem ritot, uzkrājas aizvien vairāk
liecību par to, ka iespaida ziņā Jēzus dzīve ir pati izcilākā visā planētas
vēsturē. Šī ietekme šķietas augtin augam”.
20 gadsimta kristietības apoloģēts K.
Steipls Lūiss paziņo: “Tas, kurš ir tikai
cilvēks un saka to, ko teica Jēzus, nevar būt ievērojams morāles skolotājs.
Viņam jābūt vai nu trakam, vai pašam elles velnam. Jums ir jāizvēlas. Vai nu
šis cilvēks bija un ir Dieva Dēls, vai arī viņš ir traks vai vēl kas ļaunāks.
Bet neizgudrosim nekādas augstprātīgas muļķības, ka viņš bija ievērojams
skolotājs. Viņš mums nav atstājis šādu iespēju, tāds nebija Viņa plāns”.
Kas īsti ir Jēzus? Lai to saprastu, mums
jāmēģina cauri Vecajai un Jaunajai derībai izsekot Dieva plānam, ko Viņš jau
izsenis nolēmis piepildīt Savā Dēlā. Šī plāna īstenošana sākās VD laikā Ēģiptē,
kur Izraēla tauta bija nonākusi vergu stāvoklī. Viens vīrs, vārdā Mozus, bija
spiests no Ēģiptes bēgt izdarītās vergu uzrauga slepkavības dēļ. Kad nu šis
vīrs tuksnesī ganīja avis, tad pēkšņi ieraudzīja brīnumainu parādību - ērkšķu
krūms deg, bet nesadeg. Kad Mozus mēģināja krūmam tuvoties, viņš izdzirda kādu
balsi sakām: “Es esmu tava tēva Dievs,
Ābrahāma Dievs, Īzāka Dievs un Jēkaba Dievs” (2.Moz.3:6). Un kad Mozus gribēja
uzzināt Tā vārdu, kas ar viņu runā, tad saņēma atbildi: “ES ESMU, kas ES ESMU” (2.Moz. 3:14).
ES ESMU. Visīsākais
pabeigtais teikums angļu valodā, kas ietver visdižāko apgalvojumu, ko kāds
cilvēks jebkad ir izteicis par sevi. Jēzus izvēlējās lietot šo vārdu salikumu,
lai apliecinātu, ka Viņa sirds, dvēsele un gars pulsē vienā ritmā ar Dieva
nemainīgo realitāti un absolūto neatkarību.
Pārfrāzējot Jēzus atbildi jūdiem, tā
skanētu šādi: “Jā, jūs pareizi sapratāt,
ES ESMU Dievs”. Tik tieša un vienkārša atbilde neder cilvēkam, tāpēc jūdi
apsūdzēja Jēzu Dieva zaimošanā un vēlējās nogalināt.
Dievs, Jēzus Kristus, baznīca, vienkārši
kristietība tiek apsūdzēti joprojām. Iespējams, tas ir mūsu grēcīgās dabas
aizsardzības mehānisms. Jo vadāmies pēc principa: ja nevēlies tikt apsūdzēts –
apsūdzi pirmais! Taču Dieva patiesības no tā nekļūst mazāk nozīmīgas.
Šodien mūsu baznīcas liturģiskajā
kalendārā ir Judica, jeb tiesas svētdiena.
Kristīgais autors Marks Poustjens
raksta: “Modernajam skepticismam ir vēlme
nosēdināt apsūdzēto krēslā Dievu, absurdi prātojot nevis par to, vai mēs varam
tikt attaisnoti, bet gan, vai attaisnots var tikt Viņš [..] Uzklausīt Jēzus
Kristus apgalvojumus nozīmē pēkšņi atskārst, ka patiesībā Viņš ir tas, kuram jāspriež
tiesa pār mums” (M.Poustjens, Prast atbildēt). Vai mēs esam to atzinuši?
Der ieklausīties Holivudas aktiera Mikija Rurka teiktajā,
kurš Covid -19 vīrusa ierobežojumu dēļ uz kādu laiku bija iesprūdis Latvijā neslēpj, ka pārdzīvo šobrīd pasaulē notiekošo.
Viņš saka: “Es lūdzu Dievu par cilvēkiem,
ko mīlu. Es visu laiku sev atkārtoju – Dievs, piedod man manus grēkus! Kungs
svēti mani un svēti pasauli! Tas, kas šobrīd notiek, ir nekontrolējami. Ir
daudz zinātnieku un dižu prātu, kas uzskata, ka šī ir dabas cīņa ar
piesārņojumu. Bet varbūt tā ir Dieva griba? Mans mācītājs saka – tu nevari nākt pie manis, kad baznīca ir nodegusi,
tev jāatnāk pirms tam”.
Pārfrāzējot to Pravieša Jesajas vārdiem: “Meklējiet
To Kungu, kamēr Viņš ir atrodams, piesauciet Viņu, kamēr Viņš ir
tuvu.”/Jes.55:6/
Šodien kad, runājot psalmista vārdiem,
staigājam “nāves ielejā”, kad mums
uzbrūk bēdu un šaubu nakts un mūsu domas urda neskaitāmi jautājumi, Dievs
Kristū ir tuvāk nekā jebkad. Šodien, mēs varam nest visu savu neziņu Viņa
priekšā un droši jautāt: “Dievs, vai tu
esi tāds kā viņi par Tevi saka? Vai Tu mūs vēro? Vai atceries mūs un visus
Savus apsolījumus? Vai Tu dzirdi mūsu raudāšanu? Vai raudi līdz ar mums?...”
Ja klausīsimies
uzmanīgi, tad sadzirdēsim: “ Es Esmu”
“ES
Esmu dzīvības maize” (Jņ.6:35)
“Es Esmu pasaules gaisma” (Jņ.8:12)
“Es Esmu Labais Gans” (Jņ.10:11)
“ES Esmu Ceļš, Patiesība un dzīvība” (Jņ.14:6)
“Es Esmu Augšāmcelšanās un dzīvība”
(Jņ.11:25)
“Es Esmu pie
jums ik dienas līdz pasaules galam” (Mt.28:20) “Es Esmu
Esošais”
Šis apsolījums liek mums izlauzties
ārpus “iestrēgušā prāta”, kas pieprasa
pierādījumus un pievērsties Esošajam un esībai. “Jo Viņā mēs dzīvojam, rosāmies un esam.” /Apd.17:28a/ Tas liek man
atzīt, ka Vienīgi Viņa “Es Esmu”
nodrošina, ka arī “es esmu”. Es Tevī Kungs, un Tu manī. Tavā Vārdā Kungs, Āmen! Apliecināsim
savu kristīgo ticību!
Sprediķis - Cik mīlīgi ir kalnos prieka vēstneša soļi, 22.03.2020.
Leatare
(Jes.52:7-10; Gal.4:22-5:1a;
Jņ. 6:1-15)
Ape
Labdien, dārgie
draugi!
Prieks, ka
šodien man ir tāda iespēja kādus no jums uzrunāt klātienē.
Nezinu kā jums, bet man pēc aizvadītās
nestabilās ziemas ļoti gribētos dzirdēt kaut ko priecīgu. Taču ziņas, ko pēdējā
laikā saņemam, ir satraukumu un bailes rosinošas. Pasaulē ar Covid-19 saslimušo skaits arvien pieaug.
Vācijas kanclere Angela Merkele
secinājusi, ka viņas valstij šis ir lielākais izaicinājums kopš Otrā pasaules
kara. Es negrasos uzskaitīt, cik cilvēku katrā pasaules valstīs ir inficējušies
ar Covid – 19 vai no tā miruši. Ir
pietiekami traki jau tas, kas notiek pie mums Latvijā – valstī ieviests
ārkārtas stāvoklis, slēgtas robežas, uzņēmumi no darba atlaiž cilvēkus, skolās
piespiedu brīvdienas…
Vai pie labajām ziņām varētu pieskaitīt
to, ka laiks mazliet uzlabojies un ar saulīti mums iespējams uzņemt vairāk D
vitamīna? Noteikti jā! Taču prieks, ko šī ziņa rada, ir pārāk maznozīmīgs uz
satraucošo globālo norišu fona. Vai laba ziņa ir, ka Latvijā oficiāli
pasludinātas gripas karantīnas beigas? Jā. Taču aiz Covid – 19 radītās ažiotāžas arī šo ziņu maz kāds pamana.
Kas tad ir tās labās ziņas, kas patiesi nomierina
cilvēka sirdi? Pravietis Jesaja saka: “Cik
mīlīgi ir kalnos prieka vēstneša soļi, kas vēstī mieru, atnes labas ziņas
un sludina pestīšanu, kas saka
Ciānai: tavs Dievs ir ķēniņš!” (Jes. 52:7).
Kā
redzat, Jesaja uzskaita veselu buķeti, un kā pirmo viņš min mieru. Pārņemti ar bailēm no corona vīrusa, esam piemirsuši par
saspīlēto situāciju uz Turcijas un ES priekšposteņa – Grieķijas robežas. Pēc
ANO Starptautiskās migrācijas organizācijas datiem, tur šobrīd pulcējušies
aptuveni 13 000 migrantu. ES oficiālais pārstāvis bēgļu jautājumos Pēters Stano brīdina, ka pastāv risks
iekļūt ļoti bīstamā plaša mēroga militārā sadursmē, un aicina visas iesaistītās
puses uz konfrontācijas pārtraukšanu. Domāju, tā patiesi būtu iedarbīga labā
ziņa, ja šo bēgļu krīzi izdotos atrisināt.
Taču Jesajas teiktajam ir daudz dziļāka
jēga. Kad Jēzus tika aicināts runāt savas dzimtās pilsētas Nacaretes sinagogā,
viņš izmantoja tieši pravieša Jesajas grāmatu, pasludinot: “Tā Kunga Gars ir uz Manis, jo Viņš Mani
svaidījis sludināt prieka vēsti nabagiem, pasludināt atsvabināšanu
cietumniekiem un akliem gaismu, satriektos palaist vaļā un pasludināt mūsu
Kunga žēlastības gadu” (Lūk.4:18-19). Šajā septiņus gadsimtus vecajā tekstā
atspoguļojās ne tikai pravieša Jesajas, bet visas grēka samaitātās cilvēces
ilgas. Tā gaidīja kādu brīnišķīgu, vārdos neizsakāma prieka piepildītu,
nenovēršamu dienu, ko Jesaja nosauca par Tā
Kunga žēlastības gadu.
Kad Jēzus sāka minēto tekstu izskaidrot, Viņa pirmais
vārds bija: “Šodien” - “Šodien šis
jūsu ausīm dzirdētais raksts ir piepildīts”, Viņš teica.
Pieņemu, jūs šo rakstu vietu esat bieži
lasījuši. Bet vai jūs to esat izpratuši ar sirdi? Man mājās ir lūgšanu
stūrītis, ko rotā Andreja Rubļova
ikonas “Svētā Trīsvienība” kopija. Ilgu
laiku nevarēju saprast, kā tas var būt - Ticības
apliecībā mēs apliecinām, ka Kristus ir uzkāpis debesīs un “sēdies pie Dieva, visu valdītāja Tēva labās rokas”, bet ikonā skaidri
redzams, ka Kristus sēž pie Tēva kreisās rokas. Mana neizpratne
pagaisa kad sapratu, ka ikona jāuztver kā spoguļattēls! Es raugos
spogulī, kurā spoguļojas brīnišķīgā Dieva Trīsvienība. Es un Dievs, mēs esam
vienā spoguļa pusē, vienā laivā!
Priekš manis tā ir vislabākā labā ziņa, ko jebkad esmu saņēmis. Un es apliecinu arī
jums, mīļie brāļi un māsas, ka mēs neesam atstāti vieni šajā pasaulē, kur ik
dienas dzirdam par nāvi nesošām slimībām, vardarbību un kariem! Jēzū Kristū
Dievs nāca pasaulē, lai būtu ar mums šodien
un “līdz pasaules galam” (Mt.28.).
Baidīties no nāves ir pašsaprotami. Un ir
pilnīgi vienalga, cilvēks miris no bada, kara vai briesmīgas slimības. Ik
reizi, kad par to dzirdam, mēs izjūtam bailes un esam spiesti aizdomāties, cik patiesībā
trausla ir dzīvība mūsos un kas mūs sagaida dzīves beigās.
Romas kat. teologs Eižens Drēvermans saka, ka visa cilvēka dzīve paiet starp divām
alternatīvām – bailēm un ticību Dievam. Mēs varam baidīties, vai
arī vienā brīdī pārstāt baidīties un pieņemt lēmumu uzticēties. “Mēs nevaram visu nokontrolēt, tāpēc mums
atliek uzticēties. Kristīgā realitātē runājot, mums jāuzticas Dievam, ka mana
dzīve ir laba pat, ja tajā notiek nepatīkamas
un nekontrolējamas lietas”
raksta Drēvermans.
Iekšēja nepieciešamība izdarīt izšķirošo
garīgo
izvēli bija un joprojām ir iemesls, kāpēc tūkstošiem cilvēku seko Jēzum.
Taču visiem daudzajiem Kristus sekotājiem ir nepieciešama arī fiziskā
barība. Kur to ņemt, ja apkārt tuksneša akmeņi un smiltis, vai, kā mūsu
gadījumā, Covid – 19 karantīna?
Kad runa ir par miesas fizisko
izdzīvošanu, satraukums pārņem pat visstabilāko personību prātus. Biju pārsteigts,
kad piedzīvoju, ka veikalā “Maxima” Alūksnē
ir izpirkti gandrīz visi putraimi un citas tamlīdzīgas ēdamas preces. Kāda mūsu
tautiete no Liverpūles stāsta, ka jau
nedēļu veikala plauktos nav redzējusi neko, no kā varētu pagatavot ģimenei
maltīti.
Vai tiešām pārtikas krājumu “pietiekams”
daudzums var nodrošināt mūs pret to, ko nekontrolējam? Kad Izraēla tauta klejoja tuksnesī, Dievs baroja to ar “debesu mannu”. Ik rītu tā gulēja ap
nometni kā smalkas zvīņas, un katram cilvēkam bija jāsavāc tik, cik viņš var
apēst vienā dienā. Kas tika atlicināts līdz nākamās dienas rītam, tas sapuva un
to apēda tārpi.
Dievs nepārtraukti māca mūs paļauties,
ka rīt būs vēl. Kad es apmeklēju veikalu pēc dažām dienām, tā plaukti atkal
bija pilni. Evaņģēlijā minētais mazais zēns, kuram bija vien piecas maizes un
divi zivis, uzticējās Dievam, un ar šo mazumiņu tika paēdināts viss lielais
ļaužu pulks. Kad mēs piedzīvojam ilgas, ko nekas un neviens šajā pasaulē nespēj
piepildīt, tad tā ir zīme, ka ir kas vairāk nekā mēs spējam saredzēt ar savām
fiziskajām acīm. Jeb, kā saka K.S. Lūiss, “Ir
kaut kas vairāk, kaut kas pēc”.
Kaut kas pēc. Tam ir grūti
noticēt. Īpaši, kad stāvam pie tikko aizbērtas kapa kopiņas. Tomēr tā ir
patiesība. Ne tikai Bībele, bet visa mūsu dzīve to apliecina arvien no jauna.
Kristīgais autors Marks Paustjens par to raksta: “Vispretīgākais skats visas pasaules pierakstītajā vēsturē
ir tas, kā naglas tiek dzītas cauri Kristus rokām, kad Viņš saskārās ar visām
mūsu izraisītajām sekām. Tā bija cena tam, ka Viņš izvēlējās mūs. Dieva
mirušais ķermenis tika apglabāts dziļi mūsu cilvēciskajā augsnē. Kā sēkla,
spītīga, neapturama, nenovēršama sēkla.
Un
visbrīnišķīgākais cilvēces vēsturē
iegravētais skats ir augšāmcēlies Jēzus Kristus. Lūdzu nenoraidiet to par ātru.
Tas ir viss, kas mums ir.” (Marks Paustjens, Prast
atbildēt).
To pašu K. S. Lūiss izteicis šādi: “Nekas tā nav izmainījis manu izpratni par
nāvi kā Jēzus, vienkārši nomirstot. Kad VIŅŠ un nāve satikās, nāve tika
izmainīta”.
Apustulis Pāvils raksta: “Kur, nāve, tava uzvara, kur, elle, tavs
dzelonis? Bet paldies Dievam, kas mums devis uzvaru caur mūsu Kungu Jēzu Kristu!”
(1.Kor.15:55).
Un
psalmists piebalso: “Viņi visi gaida uz
Tevi, lai Tu viņiem barību dod savā laikā. Kad Tu to viņiem dod, tad viņi to
sakrāj; kad Tu atver Savu roku, tad viņi top paēdināti ar visu labu. Bet, kad
Tu apslēp Savu vaigu, tad viņi krīt bailēs; kad Tu viņiem atņem dvašu, tad viņi
mirst un atgriežas pīšļos. Kad Tu sūti Savu Garu, tad viņi top dzīvi radījumi,
tā tu atjauno zemes seju” (Ps.104:27-30).
Dzīvības uzvara pār nāvi Jēzū Kristū
bija, ir un vienmēr būs vislabākā labā vēsts, kas patiesi nomierina un
atspirdzina dzīves grūtībās pārgurušās cilvēku sirdis.
Gods lai ir Tēvam un Dēlam un Svētajam Garam. Jēzus Vārdā,
Āmen!
Sprediķis - Ja Tas Kungs tā gribēs 15.03.2020., Covid – 19 karantīnas laikā
Labdien, dārgie
draugi!
Vakar vakarā savā somā ieliku visu Dievkalpojumam nepieciešamo
- Bībeli, dziesmu grāmatu, baznīcas kalendāru. Jā, neaizmirsu arī sprediķi, kurā
biju nolēmis runāt par nepieciešamību kristietim regulāri apmeklēt Dievkalpojumu.
Sprediķa tēmu noteica rakstu vieta no pravieša Jeremijas grāmatas (Jer. 26:1-16), pievēršot
mūsu uzmanību vairākiem nozīmīgiem aspektiem, uz ko norāda Dievs.
Pamatīgi
sagatavojies, gribēju nodoties vakara gaitām. Taču tad bija jāatbild uz pāris mācītāju
satrauktiem zvaniem, Daugavpils
garīdznieku “Whatsapp” grupā sākās aktīva sarakste Covid – 19 sakarā, un es sapratu, ka
esmu kaut ko palaidis garām. Atvēru savu e-pastu un sapratu: Latvijā
Dievkalpojumi atcelti!
Man prātā ieskanējās tik pazīstamie vārdi no Jēkaba
vēstules: “Nu tad jūs, kas sakāt: “Šodien vai rītu mēs dosimies uz to un to
pilsētu, pavadīsim tur gadu un tirgosimies un gūsim peļņu!” - jūs taču nezināt,
kāda jūsu dzīve ir rītu; jo tā ir kā tvaiks, kas uz īsu brīdi ir redzams un tad
izgaist; kur jums būtu jāsaka: ja Tas Kungs tā gribēs, mēs dzīvosim un darīsim to un to” (Jēk.
4:13-15).
Jā, ja Tas Kungs tā gribēs… Nav viegli
šo sava veida nolemtību pieņemt. Es, piemēram, jutos sašutis. Domāju: vai
tiešām mēs esam tik bailīgi? Dievs taču ir solījis, ka Viņa kalpi varēs staigāt
pāri čūskām un skorpioniem, un tie nespēs viņus ievainot. Manu dumpiniecisko
noskaņu pastiprināja polemika Whatsapp
grupā, kur kāds no rakstītājiem pauda viedokli, ka pat kara un vajāšanu
apstākļos ticīgie Dievkalpojumus ir noturējuši. Varbūt ņemt lietas savās rokās
un tomēr darīt?
Kontrole ir mūsu laikmeta fundamentālā vērtība. Mēs vēlamies
kontrolēt savu profesionālo karjeru un ienākumus, ķermeņa fizisko stāvokli, partneri,
bērnus un arī vecākus. Tomēr mūsu kolektīvā pieredze liecina ko pilnīgi
pretēju. Ne vairs atsevišķiem gados vecākiem cilvēkiem, bet visai pasaules
sabiedrībai kopumā tā izvirza neērto jautājumu: vai spējam kontrolēt šo
postmodernās pasaules postmoderno slimību, kuras izcelsmes avotu dabā nav
spējīgi noskaidrot zinātnieki? Un, diemžēl, esam spiesti atzīt, ka varas pār
nāvi mums nav!
Sākotnēji var šķist, ka tas ir
negatīvas apgalvojums. Bet kā tad ar apustuli Pāvilu, kurš 2.vēstulē Korintiešiem raksta: “Un Viņš ir sacījis: “Tev
pietiek ar Manu žēlastību; jo Mans spēks nespēkā varens parādās”. Tad nu daudz
labāk lielīšos ar savu nespēku, lai Kristus spēks nāktu pār mani. Tādēļ man ir labs prāts vājībās, pārestībās, bēdās, vajāšanās un bailēs
Kristus dēļ. Jo, kad esmu nespēcīgs, tad esmu spēcīgs”
(2.Kor.12:9-10).
Pāvils ir atzinis
savu nespēku, to, ka viņš visu nekontrolē. Uz to esam aicināti arī mēs. Un “ŠĪ
BEZSPĒCĪBA” tad kļūst par aizraujošu atklājumu par sevi pašu. Par savu vietu
šai pasaulē, par Dievišķo Providenci, par to ka tu tiec vadīts, ka ar tevi
darbojas, ka tavai dzīvei ir mērķis, ka tas vien, ka tu esi, ir Dieva dāvana
tev.
Šī atziņa man atņem jebkādu vēlēšanos ņemt lietas savās
rokās. Gluži otrādi, tā liek man nopietnāk ieklausīties Apustuļa Pāvila
romiešiem teiktajā: “Ikviens lai ir
paklausīgs varām, kas valda. Jo nav valsts varas, kā vien no Dieva, un tās, kas
ir, ir Dieva ieceltas” (Rom 13:1). Ja reiz Latvijas valdība uzskata, ka
masu pasākumi ir jāatceļ, tad acīmredzot šī gudrība tai nāk no Dieva un ir mūsu
kā tautas izdzīvošanas labā.
Ņemsim piemēru no apustuļiem! Viņi turējās kopā un viss
viņiem bija kopīgs. Viņi mēdza ik dienas pulcēties Templī uz lūgšanām. Taču arī
mājās viņi kopa savu ticību, studējot rakstus, lūdzot un ieturot maltīti kopā
ar brāļiem un māsām Kristū.
“..un tie pastāvēja
apustuļu mācībā..”
Izmantosim šo laiku pastiprināti studējot Svētos Rakstus.
Dievs vēlas sazināties ar mums un sniegt personīgas atbildes uz mūsu jautājumiem.
Vienu atbildi Viņš mīlestība mums visiem ir jau sniedzis. Jāņa evaņģēlijā par
to lasām: “Jo tik ļoti Dievs pasauli
mīlējis, ka Viņš devis Savu vienpiedzimušo Dēlu,
lai neviens kas Viņam tic nepazustu, bet dabūtu mūžīgo dzīvību.” (Jņ.3:16)
Un Dieva Dēls saka: “Jūsu
sirdis lai neizbīstas! Ticiet Dievam un ticiet Man..” (Jāņa 14:1). “Es Esmu ar jums ik dienas līdz pasaules
galam..” (Mt.28: 20), “Un, kad es
būšu nogājis un jums vietu sataisījis, tad Es nākšu atkal un ņemšu jūs pie
Sevis, lai tur, kur Es Esmu, būtu arī jūs..” (Jņ.14:2-3).
“..un tie pastāvēja
sadraudzībā un maizes laušanā..”
Izmantosim iespējas, ko piedāvā tā sauktās “mazās grupas”. Mums vistuvākā mazā
grupa, kas dota no paša Dieva, ir mūsu ģimene. Kopīgi ieturot maltītes,
pārrunājot Dieva vārda studijās radušās pārdomas, daloties priekā un arī savās
bažās un bailēs, mēs varam satuvināties pat ar tiem ģimenes locekļiem, ar
kuriem kontakts nav īpaši labs.
“..un
tie pastāvēja lūgšanās..”
“Lūgšana ir
brīnišķīgas zāles, kas vienmēr palīdz un nekad nepieviļ, ja vien mēs tās
lietojam”, saka Mārtiņš Luters. Vislabākais lūgšanu skolotājs un paraugs ir
Kungs Kristus. Viņš lūdza Dievu garā ik brīdi, bet pirms savas dzīves
izšķirošās kaujas pieaicināja arī mācekļus, liekot viņiem būt modriem un palikt
lūgšanās kopā ar Viņu. “Labāk katrs savā
vietā lūgsim mūsu Kungu par Latvijas zemi, tautu un baznīcu šajā piemeklējuma
laikā”, mudina mūs Latvijas Luteriskās baznīcas bīskapi. Savukārt Daugavpils
diecēzes bīskaps Einārs aicina šajā pārbaudījumu laikā ikvienu pievienoties
kopīgai vakara lūgšanai pulksten 19.00, izmantojot īpašu lūgšanu (skat.
pielikumā).
“.. izmantojiet visus Dieva dotos ieročus..”
Noslēgumā vēlētos iepazīstināt ar pārējo “bruņojumu”, kas atrodas mācītāja somā. Tur
ir “Grēksūdzes spogulis” sirdsapziņas
izmeklēšanai. Tur ir stola, mācītāja
amata redzamā zīme. Neredzamo deva Jēzus, dvešot uz mācekļiem Savu Garu un
sakot: “Patiesi es jums saku: ko jūs virs
zemes siesiet, tas būs siets arī debesīs, un, ko vien jūs virs zemes
atraisīsiet, tas būs atraisīts arī debesīs” (Mt.18:18), tāpat arī: “Kam jūs grēkus piedosiet, tiem tie būs
piedoti, kam jūs tos paturēsiet, tiem tie paliks” (Jņ.20:23).
Vēl somā ir eļļa slimnieku svaidīšanai un cits
nepieciešamais, lai pilnu Dievkalpojumu varētu noturēt mājās. Apustulis Jēkabs
savā vēstulē mūs uz to skubina sakot: “Ja
kāds starp jums ir nevesels, lai viņš ataicina draudzes vecajus, un tie lai
lūdz Dievu par viņu, to svaidīdami ar eļļu Tā Kunga Vārdā. Un ticīga lūgšana
izglābs slimo, un Tas Kungs viņu uzcels. Un, ja viņš grēkus būtu darījis, viņam
tiks piedots” (Jēk.5:14-15).
Bet pats galvenais
ir, lai mana (un arī jūsu) sirds vienmēr būtu gatava kalpot Miera evaņģēlijam.
Šajā grūtajā brīdī tas ir vajadzīgs vairāk par visu. Apustulis Pāvils teica: “Slavēts lai ir mūsu Kunga Jēzus Kristus
Dievs un Tēvs, žēlastības Tēvs un iepriecināšanas Dievs, kas mūs iepriecina
visās mūsu bēdās, ka mēs tos, kam ir
kādas bēdas, varam iepriecināt ar to iepriecu, ko paši no Dieva esam saņēmuši. Jo,
kā Kristus ciešanas spēcīgi nāk pār mums, tāpat spēcīgi darbojas mūsu ieprieca
caur Kristu. (..) Pēc mūsu pašu domām, bijām jau nāvei lemti, tā ka vairs
nepaļāvāmies paši uz sevi, bet uz Dievu, kas uzmodina mirušos. No tādām nāves
briesmām Viņš mūs ir izglābis un arī turpmāk izglābs. Uz Viņu mēs liekam savu
cerību, ka Viņš mūs joprojām glābs. Arī jūs mums palīdzēsit ar savām
aizlūgšanām, lai par mums parādīto žēlastību, ko daudzi izlūguši, daudzi
izteiktu pateicību par mums” (2.Kor. 1:3-11).
Šis Apustuļa Pāvila uzmundrinājums Korintas draudzei
sakrīt ar mūsu baznīcas bīskapu teikto: “Tas
mums ir grūts pārbaudījums, taču rīkosimies atbildīgi un aicināsim uz to savu
draudžu ļaudis. Apdomāsim arī to, ka ar ticības paļāvību motivēta nepaklausība
izraisīs ieļaunojumu pārējā sabiedrībā un noskaņos pret Baznīcu un tās vēsti.
Lai mīļais Dievs mūsu izglābj un pasargā!”
Patiesi tas tā ir!
Gatavībā
kalpot, Kristus mīlestībā un savās lūgšanās kopā ar jums.
Apes Sv.
Mateja, Opekalna un Gaujienas draudžu mācītājs, Gulbenes iecirkņa prāvests
Vilnis Sliņķis