Sprediķis Kristus Dzimšanas svētkos
Jesaja 9:1-6, 1 Jāņa 1:1-4, Lūkas ev. 2:1-20
Šodien ir Ziemsvētku diena, Jēzus īstā Dzimšanas diena. Vecās Derības lasījumā, dzirdējām par apspiedēju spieķi, kas tiks salauzts. Tas apspiedējs ir sātans un spieķis ir grēka nasta, kas gulēja uz mūsu pleciem, pirms Jēzus piedzima, nomira un augšāmcēlās. Caur ticību Jēzum Kristum un grēku nožēlu, grēka spieķis tiek mums noņemts, proti, tie grēki tiek piedoti. Šeit arī dzirdējām, par mieru virs zemes, ka vairs nebūs drānas aptraipītas ar asinīm.
Es gribētu šodien Jēzus iemiesošanas dienā īpaši uzsvert sakramenta, Dievgalda nozīmi. Jēzus piedzima kā cilvēks ar miesu un asinīm, un iestādīja sakramentu. Ir daudzas lietas, kas mūs vieno, bet svarīgākais vienošanas līdzeklis ir sakraments, kopīga Dievgalda baudīšana. Sakraments ir iemiesošanās turpinājums. Evaņģēlijā dzirdējām par Jāzepu, Mariju un Jēzu, un kas notika senos laikos pirms 2021 gadiem. Bet, ja Jāzeps un Marija dzīvotu, principā jebkurā valstī šodien, kas tad būtu? Tad būtu nekā. Marija bija ļoti jauna, kad šis notika, laikam viņai bija 13 vai 14 gadi. Ko visi teiktu mūsdienās? Ka vajag abortu, jo viņa ir pa jaunu. Vēl nav tik traki, ka var piespiest sievietei izdarīt abortu, bet psiholoģiskais spiediens Marijai būtu bijis milzīgs. Bet paldies Trīsvienīgajam Dievam viss norisinājās laikā, kad cilvēki bija mazāk samaitāti nekā šodien.
Mēs svinam mātes un ģimenes dienu pavasara pusē. Tas ir ļoti labi, turpināsim ar to, bet.. Īstenībā visīstākā mātes un ģimenes diena ir šodien. Šodienas stāsts ir par klasiskām ģimenes vērtībām, par tēvu, māti un bērnu. Būt par ģimenes vērtībām nozīmē teikt nē pirmslaulības attiecībām, teikt nē abortiem, teikt nē homoseksualitātei. Es ceru un ticu, ka visiem klātesošiem šis skan pats par sevi saprotams, bet.. Mūsdienas jauniešiem un stabilai tautas majoritātei šis nav pats par sevi saprotams. Tieši otrādi, pirmslaulības attiecības, aborti un homosekss stabilai majoritātei šodien ir pats par sevi saprotams un o.k. Visas partijas Saeimā ir par abortiem, ir divas partijas kas pie tam atbalsta homoseksuālo kopdzīvi. Nav mūsu spēkos to mainīt, bet ir trīs lietas, ko mēs varam un ko mums vajag darīt. Pirmā, ir jālūdz lai valdība un tauta nāktu pie prāta. Otrā, pašam ir jāturas pie klasiskām ģimenes vērtībām, proti sekss ne ātrāk par kāzu nakti un, ka ģimene ir viens vīrietis, viena sieviete un viņu kopīgo bērni, kopā līdz kapa malai. Un citi varianti nav. Trešā, cik tas ir mūsu spēkos ir jāmāca bērniem un mazbērniem šādi rīkoties.
Arī šeit evaņģēlijā dzirdējām par mieru zemes virsū. Es paskaidroju kāpēc nav miers virs zemes, tāpēc, ka cilvēki meklē savu godu. Tas ir pareizi, bet nedaudz vienpusīgs. Tas vārds, kas ir tulkots miers evaņģēlijā attiecas uz nedaudz citu mieru, nekā mēs domājam. Te grieķu valodā ir runā par mieru nevis zemes virsū, bet starp cilvēku un Dievu. Tiem, kuri dzīvo Ukrainas austrumos, ne ļoti tālu no mums, nav miers virs zemes. Jebkurā brīdī lādiņš var sprāgt. Bet arī artilērijas apšaudē cilvēkam varētu būt miers ar Dievu. Un tas ir uz ko tas vārds miers te attiecas. Ja ticam Jēzum Kristum un nožēlojam savus grēkus, tad mums ir miers ar Dievu. Proti, labas attiecības ar Viņu, nav šķēršļi starp mums un Dievu. Tas ir iespējams caur Jēzus dzimšanu, nāvi un augšāmcelšanās, un ticība tam.
Ir protams labi un nepieciešams šodien priecāties par Jēzus dzimšanu, bet. Ir arī jāpadomā, ka Viņa dzimšana ir tikai nosacījums tam galvenam, ko Viņš izdarīja, mira un augšāmcēlās. Šodien ir Jēzus dzimšanas diena, bet ir arī Viņa pirmā diena ceļā uz krustu. Ir rakstīts, ka Marija visus šos vārdus par Jēzu pārdomāja savā sirdī. Tulkojums ir pareizs pēc būtības, bet tīri burtiski nē. Burtiski vārds salika būtu labāk. Tā doma ir salikt kā puzzles gabaliņi. Tie gabaliņi ir izklīdināti, neveido veselumu, tu nevari redzēt ko attēlo. Bet saliec tos gabaliņus un viss paliek skaidrs un to saproti, kas par bildi. Ja līdzinātu visu, kas notiek ar Mariju Bībelē, tad ir tā, ka no sākuma tie gabaliņi bija diezgan izklīdināti, bet Apustuļu darbos pirmajā nodaļā ir rakstīts, ka viņa bija pirmajā draudzē, kas pielūdza Jēzu. Beigas tā puzzle ir smuki salikta viņas sirdī.
Šodienas notikumi norisinājās aptuveni pa vidu šajā procesā un tas darbības vārds, kas te ir lietots grieķu valodā attiecas uz procesu, kas nav pabeigts, bet ir ticis labu gabalu. Proti, Marijai tā puzzle vēl nav salikta līdz beigām, bet caur šodienas notikumiem viņai tā puzzle bija ar diezgan skaidru bildi. Mans novēlējums ir, lai tev arī šodien un turpmāk izdotos ar Dieva palīgu salikt ticības puzzli tavā sirdī, arvien vairāk. Parasti mācītāji saka šodien, ka Jēzum vajag piedzimt arī mūsu sirdīs. Tā ir taisnība, bet varam izteikt to pašu ar citiem vārdiem, lai viss saistībā ar Jēzu un kristīgo ticību tiktu salikts kopā mūsu sirdīs, kā pabeigta puzzle. Kā tīri konkrēti šī ticības puzzle tika salikta Marijas sirdī? Caur to, ka viņa rūpējās par Jēzu un pavadīja daudz laiku kopā ar Viņu. Princips ir tas pats šodien. Tīri burtiski nevajag rūpēties par Jēzu šodien, Viņš vairs nav zīdainītis, bet vietā ir jārūpējas par Dieva tautu, par ticības brāļiem un māsām. Ticības puzzle tiek salikta mūsu sirdīs, kad mēs pavadām laiku kopā ar Jēzu un rūpējamies par ticības brāļiem un māsām.
Šodienas bauslis: Ticības puzzlei ir jātiek salikta manā sirdī, caur to, ka pavadu laiku ar Jēzu un rūpējos par citiem.
Šodienas evaņģēlijs: Caur ticību mums ir miers ar Dievu, proti, attiecības ar Viņu kaut artilērijas apšaudē.
Gribētu īsi rezumēt savu teikto:
1. Nav miers virs zemes tāpēc, ka cilvēki meklē savu, nevis Dieva godu.
2. Altāra sakraments ir iemieošanās turpinājums un galvenais, kas mūs vieno.
3. Šodien ir visīstākā mātes un ģimenes diena un mūsu uzdevums ir, lai ievērotu un aizstāvētu ģimenes vērtības.